KRS: 0000174572
Powrót
Ekonomia środowiskowa

Hammond: Dobrobyt, a nie lockdowny klimatyczne, ochroni środowisko

2
Alexander C. R. Hammond
Przeczytanie zajmie 4 min
Block-Ochrona-srodowiska-a-wolnosc-gospodarcza.jpg
Pobierz w wersji
PDF

Autor: Alexander C. R. Hammond
Źródło: humanprogress.org
Tłumaczenie: Tomasz Kłosiński
Wersja PDF

Pandemia COVID-19 i towarzyszące jej lockdowny zmniejszyły w ubiegłym roku globalną emisję dwutlenku węgla o 7%. Niektórzy eksperci, tacy jak profesor University College London Mariana Mazzucato, zastanawiali się w związku z tym nad możliwością wprowadzenia w przyszłości „lockdownów klimatycznych (…) w celu zaradzenia sytuacji kryzysowej związanej z klimatem”. Jednak nawet jeśli zignorujemy negatywne konsekwencje lockdownów dla zdrowia i psychologii człowieka, Mazzucato wydaje się nie brać pod uwagę dobrze znanej korelacji między dobrobytem gospodarczym a jakością środowiska.

Lockdowny przyczyniły się do tego, że około 100 milionów ludzi, z których większość żyje w krajach rozwijających się, popadło z powrotem w skrajne ubóstwo. Chociaż w krótkiej perspektywie czasowej kraje te mogły obniżyć emisje CO2, to poprzez zwiększenie absolutnego ubóstwa lockdowny mogą spowodować ogromne zniszczenia środowiska w dłuższej perspektywie czasowej. Mówiąc prościej, ludzie mogą sobie pozwolić na troskę o środowisko tylko wtedy, gdy mają wystarczające dochody na pokrycie swoich podstawowych potrzeb. Jeśli ich przetrwanie zależy od zabicia zagrożonego zwierzęcia lub ścięcia rzadkiego drzewa, to tym gorzej dla ochrony środowiska.

Hipoteza Środowiskowej Krzywej Kuznetsa (Environmental Kuznets Curve, EKC) zakłada, że szkody dla środowiska rosną wraz ze wzrostem gospodarczym, ale tylko do momentu osiągnięcia pewnego poziomu dochodów. Kiedy ludzie są już na tyle zamożni, że nie muszą się martwić o codzienne przetrwanie, degradacja środowiska ustaje, a ekosystemy zaczynają się odbudowywać. Na przykład naukowiec zajmujący się środowiskiem Jesse H. Ausubel sugeruje, że gdy naród osiągnie PKB per capita w wysokości 6200 USD (w dolarach z 2021 r.), wylesianie ustaje lub następuje ponowne zalesianie.

W rzeczywistości pokrycie lasów rośnie w Chinach, Rosji, Indiach i Wietnamie — wszystkich wschodzących gospodarkach, które osiągnęły poziom 6200 dolarów. Krzywa ta jest jeszcze wyraźniejsza w bogatych regionach, takich jak Ameryka Północna i Europa — w obu tych krajach jest dziś więcej drzew niż sto lat temu. Na przykład Wielka Brytania w ciągu ostatnich 100 lat ponad dwukrotnie zwiększyła powierzchnię swoich lasów. I odwrotnie, w biednych krajach Afryki i Ameryki Łacińskiej nadal trwa wylesianie. Naukowcy odkryli, że EKC sprawdza się we wszystkich dziedzinach środowiska, włączając w to zanieczyszczenie wody, emisję dwutlenku węgla, azotu, siarki oraz bioróżnorodność.

Chociaż jest zbyt wcześnie, aby ocenić wpływ lockdownów na powierzchnię lasów, to spowodowały one już spustoszenie wśród zagrożonych gatunków i w chronionych siedliskach w krajach rozwijających się. W Kenii gwałtownie wzrosła liczba zabijanych żyraf. Biorąc pod uwagę, że tona mięsa żyrafy jest warta około 1000 USD (czyli prawie siedem miesięcy przeciętnej pensji Kenijczyka), nie dziwi fakt, że zdesperowani mieszkańcy uciekli się do zabijania zagrożonych zwierząt. Organizacja Mara Elephant Project z Kenii odnotowała również, że nielegalny wyrąb w regionie osiągnął szczyt w miesiącach następujących po pierwszym lockdownie. W Botswanie pracownicy rządowi musieli ewakuować dziesiątki krytycznie zagrożonych czarnych nosorożców z delty Okavango, po tym jak sześć zwierząt zostało znalezionych martwych po wprowadzeniu lockdownów.

W Kolumbii gwałtownie wzrosło również kłusownictwo na zagrożone pumy i jaguary. W Indiach liczba tygrysów utrzymywała się na stałym poziomie przez ostatnie dwie dekady, wraz ze wzrostem dochodów. Jednak od czasu wprowadzenia lockdownów, różne raporty wskazują na wzrost kłusownictwa i nielegalnych polowań na tygrysy. Podobnie w indyjskim regionie Bengalu Zachodniego, gdzie z powodu lockdownów pracę straciło ponad milion osób, lokalne władze zgłosiły pierwszy w historii przypadek nielegalnego kłusownictwa kości słoniowej w tym regionie. Problem nielegalnego kłusownictwa pogłębia fakt, że strażnicy parków w niektórych krajach zostali bez pracy i dochodów. Innymi słowy, zwierzęta straciły swoich obrońców.

Światowe Forum Ekonomiczne (World Economic Forum) przyznało ostatnio, że znaczny wzrost pozyskiwania mięsa z buszu i handlu dzikimi zwierzętami w Afryce „jest bezpośrednio związany z lockdownami wprowadzanymi przyCOVID-19”. Podobnie, brytyjska organizacja charytatywna zajmująca się dziką przyrodą o nazwie People's Trust for Endangered Species ostrzegła, że „niezamierzone konsekwencje” lockdownów mogą cofnąć „dekady pracy” poświęconej ochronie zwierząt.

Na szczęście dla matki natury, gdy gospodarki zaczną się odradzać po rządowych lockdownach, liczba ludzi utrzymujących się z nielegalnej działalności będzie się zmniejszać, a bioróżnorodność będzie się powoli odbudowywać. Jednak EKC i wpływ lockdownów na ubóstwo i bioróżnorodność uczą nas ważnej lekcji — prawdziwi zwolennicy ochrony środowiska powinni starać się nadać priorytet wzrostowi gospodarczemu, a nie go obniżać. Polityki ograniczające ubóstwo, takie jak silne prawa własności, wolność handlu, niski poziom regulacji i mało uciążliwe podatki, jak pokazuje coroczny Economic Freedom of the World (Raport Wolności Gospodarczej Świata) Fraser Institute, to najbardziej niezawodne sposoby podnoszenia dobrobytu gospodarczego dla wszystkich.

Podsumowując, ubodzy ludzie są zdani na matkę naturę, aby przetrwać. Z kolei ludzie bogaci mogą uniezależnić się od środowiska, chronić dziką przyrodę dla przyszłych pokoleń i zwrócić naturze ogromne połacie ziemi. A który ekolog by tego nie chciał?

Źródło ilustracji: pixabay.com

Kategorie
Ekonomia środowiskowa Teksty Tłumaczenia

Czytaj również

Dołbień_Prywatne obszary chronione - wstęp do zagadnienia

Ekonomia środowiskowa

Dołbień: Prywatne obszary chronione - wstęp do zagadnienia

Nawet dziś istnieje mnóstwo przykładów indywidualnej ekokonserwacji.

Lights_Wnioski z deindustralizacji Niemiec

Ekonomia środowiskowa

Lights: Wnioski z deindustrializacji Niemiec

Niemcy byli ostrzegani wielokrotnie, że prawdopodobnie nie osiągną celów Energiewende.

Bakula_Ewangelia_99_procentowego_konsensusu

Ekonomia środowiskowa

Bakula: Ewangelia 99-procentowego konsensusu

Skąd wzięło się przekonanie, że prawie wszyscy naukowcy zgadzają się w sprawie przyczyn zmian klimatycznych?

Book_Czemu otrzymujemy wiecej  za mniej

Ekonomia środowiskowa

Book: Czemu otrzymujemy więcej za mniej?

Na szczęście kapitalizm nie niszczy planety.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze 2
Arkadiusz Pawlik

Małym druczkiem dopisać trzeba również, że kraje rozwinięte tak udanie dbają o klimat gdyż udało im się dokonać epokowej zmiany struktury swoich gospodarek z produkcyjnych na usługowe, a cały brudny przemysł wyeksportowały do biednych rozwijających się krajów, którym teraz tak dzielnie udzielają lekcji jak dbać i włączyć się w ochronę klimatu. Podobnie jeśli chodzi o ochronę dzikich zwierząt to że przez setki lat eksploatowali grabieżczo, urządzali sobie safari i polowania zapominają powiedzieć przed udzieleniem dobrych rad.

Odpowiedz

Mariusz Wcisło

Dokładnie tak, przestańmy w końcu wierzyć w krzywą Kuznetsa.

Odpowiedz

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.