Konkurs na esej: „Widmo inflacji krąży nad Polską i światem”

22 marca 2022 Aktualności komentarze: 7

Inflacja na świecie zaczyna wracać do poziomu z lat siedemdziesiątych XX wieku. Zerwanie resztek związku dolara ze złotem pozwoliło wówczas na stworzenie nowego wspaniałego świata pieniężnego. Szybko okazało się jednak, że dodruk pieniądza nie powoduje wzrostu dobrobytu, a inflacja może współistnieć z recesjami i wysokim bezrobociem. Lata osiemdziesiąte przyniosły powodzenie antykeynesowskiej rewolucji nowych klasyków i teorii racjonalnych oczekiwań, dzięki którym banki centralne miały lepiej zrozumieć ograniczenia swoich możliwości pobudzania gospodarki. Wydawało się, że rozwój metod ilościowych w połączeniu z tym teoretycznym fundamentem zaprowadzi nas do świata niskiej inflacji i łagodnych cykli koniunkturalnych. Do niedawna wielu wierzyło, że tak zaiste się dzieje. W tym kontekście nie powinno dziwić, że bankierzy centralni od Powella przez Lagarde po Glapińskiego są dziś zaskoczeni wysoką inflacją, której nie przewidziały najnowszej generacji modele banków centralnych. Co zatem spowodowało tę inflacyjną niespodziankę i jakie będą jej gospodarcze skutki?

Chcemy, żebyście odpowiedzieli na te pytania w konkursie na esej Instytutu Misesa. Szczególnie istotne wydają się nam poniższe pytania:

  • Jakie są koszty inflacji dla gospodarki?
  • Dlaczego polityka antykryzysowa doprowadziła do inflacji w 2021 r., a nie w 2009 roku?
  • Dlaczego inflacja może wystąpić w sytuacji wolnych zasobów produkcyjnych?
  • Na ile problemy z łańcuchami dostaw można obwiniać za dzisiejszą inflację?
  • Na ile za dzisiejszą inflację odpowiada polityka energetyczna Unii Europejskiej?
  • Czy w świetle znacznych wzrostów agregatów monetarnych poprzedzających inflację nadszedł czas na renesans Friedmanowskiego monetaryzmu?
  • Jak w czasach inflacji drobny inwestor może skutecznie ochronić swoje oszczędności?

Spróbujcie odpowiedzieć na jedno lub więcej z tych pytań w eseju i prześlijcie nam Wasz tekst.

Najlepsze teksty opublikujemy na mises.pl i nagrodzimy pieniężnie i książkowo:

I miejsce: 1500 zł + bon na książki w sklepie IM o wartości 350 zł

II miejsce: 1000 zł + bon na książki 250 zł

III miejsce: 500 zł + bon na książki 200 zł

(podalibyśmy kwoty, ale kto wie, jak się zmieni ich siła nabywcza do czasu rozstrzygnięcia konkursu. ;))

Kapituła konkursu

dr hab. Arkadiusz Sieroń

Joanna Turowska

Mateusz Benedyk

Przemysław Rapka

Wymogi formalne

Wszystkie dane statystyczne, które znajdą się w eseju, powinny mieć jasne źródło. Nie musisz opatrywać każdej liczby przypisem, ale na koniec eseju zbierz listę źródeł danych, z których skorzystałeś, tak żebyśmy mogli łatwo do nich zerknąć.

Jeśli korzystasz z fachowej literatury, to stwórz na koniec listę prac, które zostały przez Ciebie wykorzystane. Możesz też oczywiście robić tradycyjne przypisy. Jeśli cytujesz lub parafrazujesz czyjąś wypowiedź, to koniecznie zaznacz to cytatem i opatrz przypisem.

Praca nie powinna przekraczać 20 000 znaków (licząc ze spacjami). Dłuższe nie będą oceniane. Minimalna jej długość to 8000 znaków. Prace można nadsyłać do 15 maja 2022 r. na adres pawel.kot@mises.pl.

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

7 Komentarze “Konkurs na esej: „Widmo inflacji krąży nad Polską i światem”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podnieśmy stopę wsparcia!
KRS: 0000174572
 
KRS: 0000174572