„Mit Przedsiębiorczego Państwa” – nowa pozycja w sklepie Instytutu Misesa

7 kwietnia 2022 Aktualności komentarze: 0

„Mit Przedsiębiorczego Państwa” od dziś w sklepie Instytutu Misesa.

Deirdre McCloskey i Alberto Mingardi biorą pod lupę popularną książkę Mariany Mazzucato.

W książce zatytułowanej „Przedsiębiorcze państwo” Mariana Mazzucato broni tezy, że państwowa ingerencja jest niezbędnym elementem na drodze do rozwoju gospodarczego. Przedstawia ona rozumowanie mające wyjaśniać, w jaki sposób centralne planowanie pomaga gospodarce, oraz przedstawia przykłady mające popierać jej teorię.

Autorzy „Mitu Przedsiębiorczego Państwa” zwracają uwagę na błędy w etatystycznym rozumowaniu. McCloskey i Mingardi podkreślają, że teoria o konieczności ingerencji państwa w rozwój gospodarczy jest błędna, a przykłady przedstawiane na jej poparcie w rzeczywistości pokazują coś zupełnie innego. Para naukowców rozprawia się z narracją Mazzucato, wskazując na jej niespójność z faktami historycznymi i tendencyjny charakter.

Jak w rzeczywistości wyglądał udział państwa w tworzeniu takich projektów, jak m.in. Internet? Odpowiedź na to i inne pytania znajduje się w książce, którą mogą Państwo nabyć w naszym sklepie.

 

Deirdre Nansen McCloskey jest emerytowanym profesorem ekonomii i historii, emerytowanym profesorem filologii angielskiej i komunikacji oraz wykładowcą filologii klasycznej i filozofii na Uniwersytecie Illinois w Chicago. W 2014 roku otrzymała od Austrian Economics Center nagrodę Hayek Lifetime Achievement Award. Otrzymała 11 doktoratów honoris causa. Jej zainteresowania badawcze obejmują m.in. początki nowoczesnego świata, problem błędnego używania istotności statystycznej w ekonomii i innych naukach, a także badanie kapitalizmu. Znana jest z obszernej ekonomiczno-historyczno-literackiej trylogii zatytułowanej Era burżuazji (2006, 2010, 2016).

Alberto Mingardi jest dyrektorem generalnym Instytutu Bruna Leoniego (Istituto Bruno Leoni), włoskiego wolnorynkowego think tanku. Jest również profesorem nadzwyczajnym historii myśli politycznej na Uniwersytecie IULM w Mediolanie, badaczem zajmującym się teorią polityczną na Uniwersytecie Chapmana oraz współpracownikiem Cato Institute. Publikuje na blogu EconLog. Tytuł doktora nauk politycznych zdobył na Uniwersytecie w Pawii. Redagował krytyczne wydania książek Thomasa Hodgskina, Herberta Spencera i Vilfreda Pareta. Jego ostatnia książka to Classical Liberalism and the Industrial Working Class: The Economic Thought of Thomas Hodgskin (2020).

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podnieśmy stopę wsparcia!
KRS: 0000174572
 
KRS: 0000174572