Jak polski rząd przeprowadził na obywatelach eksperyment ekonomiczny?

28 września 2022 Aktualności komentarze: 0
Wśród ekonomistów trwa debata, czy polityka zmniejszania deficytu finansów publicznych ma pozytywne czy negatywne skutki dla gospodarki. W teorii ekonomii możemy wyróżnić dwa podejścia. Pierwsze – keynesistowskie – głosi, że spadek wydatków rządowych w czasie kryzysu to wpychanie gospodarki w jeszcze większą recesję. Inne podejście reprezentuje szkoła austriacka, które w Wielkim Kryzysie w Ameryce opisał Murray Rothbard. Według niego większe wydatki rządu to więcej zasobów wyrwanych sektorowi prywatnemu, który mógłby lepiej je wykorzystać.
Swój wkład w empirię ma polski rząd. O tym, jak nieświadomie dowiódł, że spadek publicznych nie hamuje rozwoju gospodarczego i nie zwiększy bezrobocia, mówi dr Mateusz Benedyk.

Subskrybuj nasz kanał, by być na bieżąco!

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Mateusz Benedyk

O Autorze:

Mateusz Benedyk

Doktor ekonomii i magister historii; dyrektor generalny i członek zarządu Instytutu Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa; od III 2014 r. do I 2018 r. prezes zarządu Instytutu, autor artykułów naukowych i publicystycznych dotyczących polityki pieniężnej, bankowości, polityki fiskalnej; stypendysta Summer Mises Fellowship w Ludwig von Mises Institute w Alabamie, USA;

Pozostałe wpisy autora:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podnieśmy stopę wsparcia!
KRS: 0000174572
 
KRS: 0000174572