Benedyk: Jak mierzyć wielkość rządu

29 października 2022 Aktualności komentarze: 0

Popularnym wskaźnikiem wykorzystywanym w wielu krajach świata jako miara rozmiaru sektora publicznego jest tak zwany Dzień Wolności Podatkowej. Jego położenie w skali roku obrazuje jak duży jest udział państwa w gospodarce.

Jak jednak wskazuje dyrektor generalny Instytutu Misesa dr Mateusz Benedyk wskaźnik ten ma kilka słabości. Po pierwsze, oddaje tylko to co możliwe do policzenia nominalnie, a więc wyrażone w pieniądzu. Po wtóre, zawiera w sobie również sztuczne bądź bezcelowe przepływy pieniężne takie jak podatki dochodowe płacone przez osoby zatrudnione w sektorze publicznym.

W Instytucie Misesa stworzyliśmy alternatywny wskaźnik – Dzień Wolności Sektora Prywatnego. Więcej na jego temat mogą Państwo usłyszeć od dra Benedyka w poniższym materiale (premiera w niedzielę, 30.10 o 9:00):

Subskrybuj nasz kanał by być na bieżąco!

Jeśli chcesz więcej takich filmów, wesprzyj Instytut darowizną klikając w ten link. Dziękujemy!

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Mateusz Benedyk

O Autorze:

Mateusz Benedyk

Doktor ekonomii i magister historii; dyrektor generalny i członek zarządu Instytutu Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa; od III 2014 r. do I 2018 r. prezes zarządu Instytutu, autor artykułów naukowych i publicystycznych dotyczących polityki pieniężnej, bankowości, polityki fiskalnej; stypendysta Summer Mises Fellowship w Ludwig von Mises Institute w Alabamie, USA;

Pozostałe wpisy autora:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podnieśmy stopę wsparcia!
KRS: 0000174572
 
KRS: 0000174572