Kategoria: Nierówności dochodowe

Lamb: Czy rosnące płace prezesów firm są niemoralne?
Czyżby mechanizm rynkowy nie działał poprawnie?

Jasay: Jak egalitaryści wymyślili „nową biedę”?
Istnieją skuteczniejsze sposoby walki z ubóstwem niż „oskubanie” bogatych.

Howden: Nierówności i standard złota
Rosnące od 1973 roku nierówności dochodowe są skutkiem monetarnego chaosu.

Murphy: Dlaczego „koszty życia” w miastach są takie wysokie?
Dlaczego pracownicy przenoszą się do wielkich miast, gdzie wynajem jest tak drogi?

Magness: Dlaczego dane o nierównościach nie są wiarygodne? – lekcja z Wielkiej Brytanii
Fanatyczne nawoływanie do ustanowienia wyższych i silnie progresywnych podatków jest wyraźnie obecne w wielu pozycjach poświęconych zagadnieniu nierówności.

Sieroń: Nierówności to złożona kwestia
Podstawową ułomnością debaty publicznej na temat nierówności dochodowo-majątkowych jest brak analizy różnych czynników wpływających na ich dynamikę. Tymczasem określone zmiany w poziomie nierówności mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne — w zależności od ich przyczyn.

Tovey: Społeczna funkcja nierówności ekonomicznych
Rola bogatych jest więc jasna: stanowią oni rynek, który nowe i drogie technologie mogą starać się zaspokajać. Ich wydatki są siłą napędową, której potrzebują pionierscy producenci, a biedniejsi dokładnie śledzą dokonywane przez nich wybory, przez co bardziej dostatni styl życia rozprzestrzenia się, zachęcając przedsiębiorców do szukania mniej kosztownych sposobów produkcji danych dóbr oraz ich rozwoju. To z kolei skutkuje tym, że produkt staje się dostępny dla wszystkich. Ostatecznie to decyzje konsumpcyjne bogatych wyznaczają szlak dla tych uboższych. To bogaci kształtują horyzont, ku któremu zmierza społeczeństwo.

Machaj: Böhm-Bawerk a luka płacowa kobiet i mężczyzn
Niedawno nakładem Instytutu Misesa ukazało się wspaniale klasyczne dzieło Eugena Böhm-Bawerka na temat słabości ekonomicznego projektu Karola Marksa (wydrukowane w zbiorze o tytule Marksizm. Krytyka). Wydawać by się mogło, że opracowanie dotyczy tylko i wyłącznie systemu ekonomii marksistowskiej, ale nic bardziej mylnego. Böhm-Bawerk jest jednym z najważniejszych ekonomistów w całej historii myśli, a jego wkład w teorię systemu cenowego jest niemożliwy do przecenienia. Dobrze widzieć, że ten klasyk doczekał się pierwszego polskiego wydania w nowoczesnej historii Polski.