Jasiński: PKN Orlen – zbyt duży, by (sprawnie) funkcjonować

1 października 2022 Ekonomia sektora publicznego Komentarze: 1

Czy prezes Orlenu redaguje przejęte czasopisma?

czytaj dalej
czytaj dalej

Poole: Prywatyzacja

27 sierpnia 2021 Ekonomia sektora publicznego Komentarze: 0

Termin ten obejmuje kilka różnych rodzajów transakcji.

czytaj dalej
czytaj dalej

Weiss: Jak zmieniło się podróżowanie w Europie

27 lutego 2021 Ekonomia międzynarodowa Komentarze: 1

Piękno rynku w działaniu...

czytaj dalej
czytaj dalej

Sieroń: Prywatyzacja po polsku

7 listopada 2013 Audio Komentarze: 10

Jest rzeczą zdumiewającą, że proces prywatyzacji trwa już w Polsce ponad dwadzieścia lat, zaś państwowe spółki mają wciąż ok. siedemnastoprocentowy udział w produkcji globalnej. Jak wynika z raportu FOR-u, pod względem struktury zatrudnienia sytuacja wygląda podobnie: ponad 16 proc. osób pracujących poza administracją publiczną jest zatrudnionych w spółkach nadzorowanych przez Skarb Państwa i odsetek ten należy do najwyższych w Europie.

czytaj dalej
czytaj dalej

Fiszer: Czy zje nas Deutsche Bahn?

15 maja 2013 Audio Komentarze: 3

Uzależniona nie od popytu, a od urzędniczych decyzji oferta przewoźników kolejowych jest tak niestabilna, jak sytuacja polityczna i stan finansów władzy wszelkich szczebli. Dalekobieżne pociągi opłacane z państwowej kasy — jest ich coraz mniej, choć wydatki na ich uruchomienie nie spadają — na niektórych trasach kursują tak, jakby decyzja o ich jeździe odbywała się w drodze losowania

czytaj dalej
czytaj dalej

Lewiński: Zapomniany pasażer PKP

5 września 2011 Audio Komentarze: 9

Właściwym klientem PKP jest państwo, które nie wymaga wygód dla podróżnych, nie pragnie czystych i dobrze ogrzewanych wagonów. Innymi słowy, celem ekonomicznym Grupy PKP nie są zyski, lecz dotacje i jak najdłuższe „tymczasowe” status quo. Dlatego też w najbliższych latach nie ma co liczyć na wygodne podróże szybkimi i czystymi pociągami.

czytaj dalej
czytaj dalej

Chrupczalski: Cukier centralnie planowany

24 marca 2011 Audio Komentarze: 24

Niedawny nagły wzrost cen cukru w polskich sklepach jest dobrą okazją, by przyjrzeć się organizacji produkcji cukru w Polsce i w Unii Europejskiej. Branża cukrownicza to sektor, gdzie nie pozwala się działać wolnorynkowym mechanizmom, czego skutki odczuwamy codziennie.

czytaj dalej
czytaj dalej

Chrupczalski: Co czeka PKP?

23 grudnia 2010 Audio Komentarze: 6

„Osobiście poczuwam się do odpowiedzialności za zaistniałą sytuację. Przepraszam” - mówił w czwartek (16 grudnia 2010 r.) w sejmie wiceminister infrastruktury, Juliusz Engelhardt, odnosząc się do chaosu w rozkładzie jazdy PKP i gigantycznych opóźnień pociągów.

czytaj dalej
czytaj dalej

Bitner: Poczta 2013

4 lutego 2010 Ekonomia sektora publicznego Komentarze: 19

Odkąd ktoś uświadomił mnie, co ma stać się z początkiem 2013 roku, pocieszałem się tą myślą po każdej, drogo mnie zwykle kosztującej wizycie na poczcie. „Poczekajcie wy! Jeszcze trzy lata i będzie tu kawiarnia albo sklep spożywczy, a usługi pocztowe będą wreszcie dostarczane w ludzki sposób” – myślałem.

czytaj dalej
czytaj dalej

Machaj: Prywaciarze i monopoliści

30 czerwca 2008 Audio Komentarze: 0

W zeszłym tygodniu usłyszałem w radio informację o poszkodowanych mieszkańcach kilku małych miejscowości, w których PKS zawiesił połączenia autobusowe. Ponieważ nadeszły wakacje, firma zdecydowała się na ten krok ze względu na ich niską lub w ogóle ujemną rentowność. Co ciekawe, zaraz później usłyszałem raport dziennikarzy, którzy mówili o tym, że być może prywatna firma zainteresowałaby się przewożeniem poszkodowanych pasażerów. A chwilkę później komentarz, że w tym celu musiałaby się zebrać rada gminy, aby podpisać odpowiednią umowę, wydać zezwolenie, etc. To z kolei zajęłoby trochę czasu.

czytaj dalej
czytaj dalej
Podnieśmy stopę wsparcia!
KRS: 0000174572
 
KRS: 0000174572