Barnett, Block: W obronie środków fiducjarnych

11 stycznia 2023 Bankowość Komentarze: 0

Głos w debacie.

czytaj dalej
czytaj dalej

Salerno: Wenezuelczycy zwracają się ku samorodkom złota, gdy ich waluta upada

12 listopada 2021 Pieniądz Komentarze: 0

Sklepy w centrach handlowych chętnie akceptują złoto...

czytaj dalej
czytaj dalej

Howden: Nierówności i standard złota

26 stycznia 2021 Ekonomia pracy i demografia Komentarze: 0

Rosnące od 1973 roku nierówności dochodowe są skutkiem monetarnego chaosu.

czytaj dalej
czytaj dalej

Salerno: Paul Volcker – pogromca złota

24 czerwca 2020 Standard złota Komentarze: 1

Jakie dziedzictwo pozostawił były szef Fedu?

czytaj dalej
czytaj dalej

Bordo: Standard złota

24 sierpnia 2018 Pieniądz Komentarze: 1

Standard złota (system waluty złotej) był zobowiązaniem  uczestniczących w nim krajów do ustalenia cen ich walut  w odniesieniu do określonej ilości złota. Pieniądz krajowy i jego inne formy  (depozyty bankowe i noty dłużne) był swobodnie wymieniany na złoto po ustalonej cenie. Anglia przyjęła  standard złota de facto w 1717 roku (po tym jak kurator mennicy, sir Isaac Newton, przewartościował gwineę względem srebra) a formalnie  w 1819 roku.

czytaj dalej
czytaj dalej

Christoff-Kurapovna: Czy Rosja planuje wprowadzenie standardu złota?

16 lutego 2015 Pieniądz Komentarze: 18

Sztorm wywołany geopolityczną niestabilnością, izolacją dyplomatyczną, głęboką deprecjacją waluty i trudnościami gospodarczymi dotykającymi obecnie Rosję, poważnie — i być może na dłuższy okres czasu — zaszkodził międzynarodowej pozycji Moskwy. To jednak właśnie takie okoliczności mogą pchnąć rządzących krajem do podjęcia radykalnego kroku, który raz na zawsze zabezpieczyłby jego status światowego gracza: przyjęcia standardu złota.

czytaj dalej
czytaj dalej

Hayek: Problem prawdziwie międzynarodowego standardu

12 lutego 2015 Pieniądz Komentarze: 0

Osobne regulowanie poszczególnych walut krajowych nie może stanowić substytutu racjonalnie zarządzanego światowego systemu monetarnego. Taki system może być obecnie uznawany za nieosiągalny ideał. Nie oznacza to jednak, że z tym, co możemy zrobić, by się do tego ideału zbliżyć, nie wiąże się wiele istotnych problemów. Oczywiście, niektóre systemy „międzynarodowe” byłyby dalekie od ideału. Starałem się pokazać, że nie uważam wcale systemu międzynarodowego, który istniał w przeszłości, za w pełni zadowalający. Zwolennicy nacjonalizmu monetarnego krytykują go za to, że jest międzynarodowy. Z kolei w mojej opinii jego wady biorą się stąd, że nie jest wystarczająco międzynarodowy.

czytaj dalej
czytaj dalej

Salerno: Mit o niezmiennej wartości złota

9 grudnia 2014 Pieniądz Komentarze: 4

W rzeczywistości wartość, którą każda osoba przyporządkowuje do danej sumy pieniędzy czy dowolnego innego rodzaju dobra, jest oparta na subiektywnym osądzie i nie ma wymiarów fizycznych. Wartość pieniądza różni się w czasie i pośród różnych osób. Cena płacona za dobro w konkretnym akcie wymiany nie mierzy wartości danego dobra — raczej wyraża fakt, iż kupujący i sprzedający oceniają pieniądze oraz płaconą cenę w odwrotnej kolejności. Z tego powodu ani pieniądze, ani żadne inne dobro nigdy nie może służyć jako miernik wartości.

czytaj dalej
czytaj dalej

Greenspan: Złoto i wolność gospodarcza

7 marca 2014 Pieniądz Komentarze: 3

Histeryczna wręcz nienawiść do „standardów złota” łączy wszelkiego rodzaju  interwencjonistów państwowych. Wydaje się wręcz, że to oni, jaśniej i wyraźniej niż sami zwolennicy gospodarki wolnorynkowej wyczuwają, iż złoto i wolność gospodarcza są niepodzielne, standard złota jest atrybutem gospodarki wolnorynkowej, że są one od siebie wzajemnie uzależnione i zdane jedno na drugie.

czytaj dalej
czytaj dalej

Cyrzan: Perspektywa powrotu do standardu złota Stanów Zjednoczonych Ameryki w kontekście kryzysu z 2007 roku

3 lutego 2014 Pieniądz Komentarze: 2

Głównym celem pracy jest analiza historii standardu złota w USA oraz rozważenie możliwości powrotu do tego systemu monetarnego. Istotne jest również zbadanie jaki wpływ na wystąpienie Wielkiego Kryzysu w latach 1929 – 33, na jego długość oraz skalę miał parytet złota. Ponadto niezbędnym wydaje się przedstawienie środowisk popierających powrót do standardu złota oraz ich znaczenia w amerykańskim życiu publicznym.

czytaj dalej
czytaj dalej
Podnieśmy stopę wsparcia!
KRS: 0000174572
 
KRS: 0000174572