Spontaniczny porządek a polityka

Spontaniczny-porządek

Szafruga: Spontaniczny porządek a polityka – bezpłatny ebook

Przedstawiamy kolejną pozycję w ramach Internetowej Biblioteki Ekonomicznej.

Książka powstała na podstawie pracy doktorskiej obronionej w Uniwersytecie Jagiellońskim. Promotorem pracy była prof. Barbara Krauz-Mozer, a promotorem pomocniczym dr Iwona Jakimowicz-Pisarska.

Czy porządek społeczny wymaga istnienia świadomego kreatora? Teoria spontanicznego porządku odpowiada przecząco na to pytanie. Wiele zjawisk społecznych, które wydają się być realizacją jakiegoś planu, są w rzeczywistości niezamierzonym efektem oddolnych działań jednostek. Co więcej, powstania złożonych struktur nie da się zaplanować. Ze względu na ograniczenia poznawcze człowieka mogą one zaistnieć tylko w sposób spontaniczny. Jednocześnie podejście to nie jest powszechnie obecne w naukach społecznych. W szczególności dotyczy to nauk politycznych. Autor pokazuje, że teoria ta może jednak znaleźć szerokie zastosowanie w opisie i wyjaśnianiu zjawisk politycznych.

Książka przedstawia propozycję nowego podejścia do badania zjawisk politycznych oraz uzupełnia lukę, jaką jest brak w naukach społecznych, w szczególności politologii, szerszej refleksji nad zagadnieniem nieplanowanego porządku.

Natomiast pozycję w wersji drukowanej można nabyć między innymi w sklepie Instytut Misesa.

Zapraszamy do pobierania.


Pomóż Nam się rozwijać

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.