Projekty Wydawnicze

Zachęcamy do zostania mecenasem publikacji. Darczyńcom oferujemy podziękowania w prestiżowej formie na kartach książki i na stronach www.mises.pl.

1. Książki w przygotowaniu
2. Wydane książki
3. Kontakt i praca
4. Zgłaszanie uwag i poprawek w książkach


1. Książki w przygotowaniu

Michael Huemer, Problem władzy politycznej. O przymusie i posłuszeństwie

W swojej książce Michael Huemer wykazuje, że nie istnieje i nie może istnieć nic takiego jak uzasadniona władza polityczna. I choć większości czytelników tego rodzaju konkluzja może się początkowo wydawać bardzo radykalna, siła książki Huemera tkwi w tym, że ową konkluzję potrafi on wywieść z najbardziej niekontrowersyjnych, zdroworozsądkowych przesłanek. Jasność wywodu i przejrzystość przekazu to kolejne zalety tej książki, która swoją intelektualną pieczołowitością zadowoli nawet najbardziej filozoficznie wyrafinowanych czytelników. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich koneserów filozofii politycznej, nie tylko tych o libertariańskich sympatiach.

 

 

 

Jörg Guido Hülsmann, Mises: The Last Knight of Liberalism

książkaKsiążka Mises. Ostatni rycerz liberalizmu jest najpełniejszym przedstawieniem życia i twórczości Ludwiga von Misesa. Od swojego wydania w 2007 roku praca Jörga Guido Hülsmanna jest najlepszym opracowaniem dorobku Misesa, znakomicie ukazującym miejsce szkoły austriackiej w historii ekonomii i początki ruchu wolnościowego po II wojnie światowej.

Hülsmann łączy w sobie kilka cech, które są niezbędne, by rzetelnie i kompleksowo opisać życie i dorobek Ludwiga von Mises. Po pierwsze, sam jest świetnym ekonomistą: potrafi dostrzegać niuanse myśli opisywanej postaci. Po drugie, jest poliglotą – Niemcem wykładającym we Francji piszącym artykuły i książki po angielsku. W dzisiejszym świecie naukowym niestety niewielu jest autorów, którzy posługiwaliby się tyloma językami co Mises – niemieckim, polskim, francuskim, angielskim. Hülsmann na szczęście włada trzema z tych czterech języków, dzięki czemu mógł przebadać pisma Misesa z różnych stadiów jego twórczości. Po trzecie wreszcie, Hülsmann jest niezwykle pracowitym i skrupulatnym historykiem. Pisząc Ostatniego rycerza wykorzystał bogaty zasób źródłowy – książki, artykuły, korespondencję, archiwalne dokumenty – by odkryć wiele nieznanych wątków w życiu Misesa i lepiej zrozumieć decyzje, które podejmował austriacki ekonomista. Dzięki połączeniu tych cech powstała książka, którą na półce powinien mieć każdy miłośnik ekonomii i wolnego rynku.

 

Pozostałe książki:

Friedrich A. Hayek (red.), Capitalism and the Historians

Autorzy prac tego zbioru (Ashton, Hacker, Hayek, Hutt, de Jouvenel) wykazują, że – wbrew obiegowym opiniom – dziewiętnastowieczna industrializacja w Wielkiej Brytanii zapewniła poprawę warunków życia milionom ludzi.

Thomas Woods Jr., Meltdown: A Free-Market Look at Why the Stock Market Collapsed, the Economy Tanked, and Government Bailouts Will Make Things Worse

Interpretacja kryzysu finansowo-gospodarczego 2008–2009 z punktu widzenia ekonomisty wolnorynkowego. Woods dowodzi, że za kryzys należy winić System Rezerwy Federalnej, i pokazuje, że ratowanie instytucji finansowych przez rząd jest operacją bezcelową, a nawet szkodliwą.

Ludwig von Mises, The Causes of the Economic Crisis

Zbiór mniej znanych esejów Misesa.

Henry Hazlitt, Man vs. The Welfare State

Argumenty przeciw państwu opiekuńczemu przedstawione zwięźle i błyskotliwie przez autora znanej w Polsce Ekonomii w jednej lekcji, znakomitego publicystę i organizatora ruchu wolnorynkowego w USA.

Lewellyn Rockwell (red.), Irrepressible Rothbard

Zbiór artykułów Rothbarda na różne tematy pisanych dla „Rothbard-Rockwell Report”

Lucius Albert Hahn, The Economics of Illusion

Krytyka keynesizmu napisana przez niemieckiego ekonomistę, bankowca i byłego keynesistę. Hahn pisze z pasją konwertyty. Wstęp Hazlitta.

2. Wydane książki

3. Kontakt i praca

4. Zgłaszanie uwag i poprawek w książkach
Chcemy, aby książki były bezbłędne. Będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi, opinie i zgłaszanie pomyłek w książkach.

Podnieśmy stopę wsparcia!
KRS: 0000174572
 
KRS: 0000174572