Burżuazyjna godność. Dlaczego ekonomia nie potrafi wyjaśnić współczesnego świata? autorstwa Deirdre McCloskey jest jedną z najważniejszych pozycji na temat teorii wzrostu gospodarczego. Osoby, które wesprą wydanie publikacji kwotą powyżej 30 złotych otrzymają ją w postaci elektronicznej, a osoby, które przekażą na ten cel co najmniej 100 złotych w postaci papierowej. Wydanie publikacji można wesprzeć przekazując odpowiednią kwotę na rzecz Instytutu – w tytule przelewu prosimy o wpisanie McCloskey. Zbiórka trwa do 31 X 2017.
Informacje na temat publikacji:
* Tytuł oryginału: Bourgeois Dignity: Why Economics Can’t Explain the Modern World
* Tłumaczenie: Jan Lewiński i Marcin Zieliński
* Objętość: około 400 stron
- Spis treści
- Artykuł Gary’ego Northa o znaczeniu badań McCloskey
- Recenzja książki McCloskey autorstwa Donalda Boudreauxa z Independent Review
- Wywiad z Deirdre McCloskey przeprowadzony przez Marcina Zielińskiego, jednego z tłumaczy Burżuazyjnej godności
- Dr Mateusz Machaj o książce McCloskey
Książka Bourgeois Dignity jest jedną z najważniejszych pozycji na temat teorii wzrostu gospodarczego. W swoim opracowaniu McCloskey podejmuje dyskusję z różnorakimi hipotezami historycznymi na temat przyczyn, które miały sprawić, że w przeciągu 200 lat Zachód zdołał tak bardzo odskoczyć od reszty świata. Z bezwzględną przenikliwością i niebywałą inteligencją krok po kroku odrzuca kolejno hipotezy o wyzysku, zasobach naturalnych, genetyce, rasie, etyce protestanckiej, akumulacji, dziedziczeniu, zawłaszczeniu, transporcie, węglu, handlu zagranicznym, nauce, czy nawet technologii. Z humorem i przekonująco McCloskey broni tezy, że najważniejsza zmiana na przełomie XVII i XVIII wieku dokonała się w ideach i sposobie myślenia o procesach społecznych. Właśnie ta przemiana miała zdaniem autorki pozwolić na powstanie burżuazyjnej klasy średniej i nowego poważanego zawodu: przedsiębiorcy. A wraz z tym nastąpić mogła innowacyjna eksplozja postępu gospodarczego i wykładniczy wzrost masowej produkcji, dzięki czemu ludzie z bogatego świata nie muszą cierpieć na takie niedostatki jak ci w krajach najbiedniejszych i jak ich przodkowie przez tysiące lat ludzkiej historii.
Największym walorem książki jest to, że mówi o rzeczach ważnych lekko i w sposób przystępny dla osoby, której trudno czytać opracowania stricte naukowe. Każdy, kto chce zrozumieć źródła sukcesu i dynamicznego rozwoju świata zachodniego, powinien sięgnąć po tę pozycję.