Sprzątamy ekonomiczne mity!

Projekt jest zakończony – przesyłki są w trakcie dostarczania beneficjentom.

Dziękujemy Mecenasom projektu za wsparcie, współpracownikom i wolontariuszom Instytutu Misesa za ciężka pracę przy organizacji projektu oraz wszystkim ludziom dobrej woli, którzy włączyli się w projekt, za pomoc, wsparcie i promocję.

Rozliczenie projektu:

 • Na projekt zebraliśmy 17250 złotych, serdecznie dziękujemy wszystkim Mecenasom!
 • Lista Mecenasów: zobacz
 • Lista obdarowanych: zobacz
 • Książki rozsyłamy w styczniu. Z powodu ogromnej ilości wysyłek, część paczek wysyłamy w lutym. Prosimy o cierpliwość!
 • Podziękowania i sugestie można zostawić w formularzu poniżej:
 • Styczeń 2013 r.


  Archiwum projektu:

  Jak uprzątnąć ekonomiczne mity, które rozpanoszyły się w Polsce i zniewalają młode umysły? Jak obudzić przedsiębiorczość? Jak wytłumaczyć, że programy rządowe przynoszą więcej szkód, niż pożytku?

  Wystarczy dobra książka – napisana przystępnym, żywym językiem, by fascynowała. Tak prosta, by mógł ją zrozumieć laik. Tak doskonała, by otwierała oczy profesjonaliście. Ponadczasowa, zawsze aktualna.

  Wystarczy Ekonomia w jednej lekcji Henry’ego Hazlitta wręczona do przeczytania uczniowi i studentowi dziś, by zmienić przyszłość.

  Pomóż nam wypromować Ekonomię w jednej lekcji i rozesłać 1 000 egzemplarzy do szkół i bibliotek w Polsce!


  Na skróty:  

  Wydajemy Ekonomię w jednej lekcji Henry’ego Hazlitta. Książka ukaże się w październiku 2012 r. i będzie dostępna w księgarniach. Chcemy wcześniej rozesłać nieodpłatnie 1000 egzemplarzy do szkół i bibliotek. Darczyńcom, którzy wesprą finansowo projekt, podziękujemy z imienia i nazwiska na liście Mecenasów na pierwszych stronach książki. Firmom oferujemy umieszczenie logotypu.  

  Szczegóły projektu: czytaj dalej
     1. Cel projektu
  2. Jak pomóc?
  3. Podziękowania dla Mecenasów
  4. Lista Mecenasów i Obdarowanych
  5. Książka i autor
  6. Patroni projektu
  7. F.A.Q.
  8. Kontakt

   


  1. Cel projektu

  Naszym celem jest nauczyć młodych Polaków podstaw wolnorynkowej ekonomii i pokazać prawdziwą, wspaniałą rolę przedsiębiorczości. Chcemy, by przyszli wyborcy zaczęli samodzielnie myśleć i przestali głosować na etatystów i demagogów.

  W ramach projektu Sprzątamy ekonomiczne mity planujemy wypromować Ekonomię w jednej lekcji, poinformować o książce nauczycieli oraz wykładowców i rozesłać nieodpłatnie 1 000 egzemplarzy do bibliotek szkolnych, uniwersyteckich i innych organizacji edukacyjnych, aby z książką mogło zapoznać się jak najwięcej młodych ludzi i pedagogów.

  Do 30 września14 października musimy pozyskać przynajmniej 31 000 zł od Darczyńców, by sfinansować nowe wydanie Ekonomii w jednej lekcji, przeprowadzić kampanię informacyjną i następnie rozesłać 1000 egzemplarzy. To darczyńcy wskazują, dokąd wysyłamy książki.


  2. Jak pomóc?

   Lista Mecenasów jest już zamknięta.


   Wystarczy przekazać darowiznę;
   w tytule przelewu wpisać „Ekonomia w jednej lekcji”;
   podać w tytule lub e-mailem (kontakt) nazwę i adres szkoły, biblioteki, koła naukowego czy instytucji edukacyjnej, do których mamy wysłać książki. To ważne, by książki były dostępne nieodpłatnie dla wszystkich!

  Każde 100 złotych darowizny przyczyni się do wydania Ekonomii w jednej lekcji i pozwoli wysłać nieodpłatnie 3 – 4 egzemplarze książki do wskazanego miejsca. Wsparcie pomoże również wydać e-booka w 2013 r.

  Wszystkie darowizny powyżej 100 zł będziemy honorować podziękowaniami w książce (zobacz szczegóły)! Firmom oferujemy możliwość umieszczenia logotypu.

  Zebrano dotychczas:

  Na projekt zebraliśmy 17250 złotych, serdecznie dziękujemy wszystkim Mecenasom!

   
   

  Wsparcie projektu:


  3. Podziękowania dla Mecenasów

  Wspierającym akcję podziękujemy na stronie internetowej Instytutu, wpiszemy do Księgi Mecenasów, a każdą darowiznę powyżej 100 zł honorujemy prestiżowymi podziękowaniami na pierwszych stronach książki (imię i nazwisko wydrukowane na stronie z podziękowaniami na początku książki). Firmom umożliwiamy umieszczenie logotypu.

  Szczegóły mecenatu i podziękowań (pdf): pobierz

  Oferta do rozsyłania (pdf): pobierz

   


  4. Lista Mecenasów i Obdarowanych

   


  5. Książka i autor

  Ekonomia w jednej lekcji Henry’ego Hazlitta, opublikowana po raz pierwszy w 1946 r., stała się książką ponadczasową. Napisana przystępnym, żywym językiem stanowi kompendium wiedzy ekonomicznej, dlatego jest idealnym źródłem dla szerokiego spektrum odbiorców — od laików po zawodowych ekonomistów.

  W 26 rozdziałach omówione zostały wszystkie kluczowe zagadnienia takie jak: regulacje cen, płace, kredyty, inflacja. Autor bezpardonowo rozprawia się również z najczęstszymi mitami, sofizmatami i manipulacjami dotyczącymi problematyki gospodarczej.

  Lektura książki pobudza do refleksji i logicznego myślenia, rozwija u czytelników świadomość natury procesów gospodarczych, pozwalając im w konsekwencji na samodzielne rozpoznawanie błędów ekonomicznych oraz tworzonych na ich podstawie populistycznych rozwiązań politycznych.

  O książce powiedzieli:

  Książka…tak potężna dzięki swej przejrzystości i przystępności, że możemy śmiało – bez żadnych wątpliwości – stwierdzić, że ukształtowała ona nasz świat.

  Steve Forbes

  Ta książka to wybitne dzieło. Akcentuje dokładnie to, co trzeba powiedzieć, wykazując rzadką śmiałość i uczciwość. Nie znam żadnej innej współczesnej książki, z której inteligentny laik może nauczyć się tak wiele o podstawowych twierdzeniach ekonomicznych w tak krótkim czasie.

  F. A. Hayek

  Wyjaśnienie funkcjonowania systemu cenowego zaoferowane przez Henry’ego Hazlitta stało się prawdziwym klasykiem: jest ponadczasowe, bezbłędne, niezwykle kształcące.

  Milton Friedman

  Wydanie Instytutu Misesa będzie trzecim wydaniem po polsku, skorygowanym i znacznie poprawionym względem poprzednich.

  Fragmenty książki


  6. Patroni projektu

  Patroni medialni

  Rzeczpospolita
  Rzeczpospolita

  Patroni instytucjonalni

  ZPP
  Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

  ksiazka.net.pl
  ksiazka.net.pl – 1. portal księgarski

  KoLiber

  Partnerzy społecznościowi

  KASE


  7. F.A.Q.

  I. Finanse i darowizny

  1. Ile kosztuje wydanie książki? Dlaczego książki są takie drogie?

  Wydanie Ekonomii w jednej lekcji w nakładzie 1000 egzemplarzy to koszt około 32-36 tys. zł. Jedną trzecią całości kosztów stanowią opłaty licencyjne (w tym opłata za każdy egzemplarz), reszta to druk, skład i żmudna praca redaktorów. VAT na książki to 5%. Koszty są wysokie, ale im więcej osób będzie wspierało akcję, tym większy nakład będziemy mogli wydrukować i dzięki temu obniżyć koszt jednostkowy książki, a w 2013 r. wydać e-booka i audiobooka.

  Wstępny budżet, bez części podatków, można zobaczyć poniżej (kliknij w obrazek, aby powiększyć):

  2. Jak przekazać darowiznę?

  3. Ile książek możecie wysłać za 100 złotych?

  Za każde przekazane 100 złotych będziemy mogli wydrukować i rozesłać trzy-cztery egzemplarze Ekonomii w jednej lekcji. Dokładna ilość zależy od wsparcia mecenasów i kosztów wysyłek.

  4. Co się stanie, jeśli nie zbierzecie wystarczających funduszy?

  Książka ukaże się w terminie, jednak nie będziemy mogli rozesłać tylu darmowych egzemplarzy.

  5. Co się stanie, jeśli zbierzecie np. 40 tys zł?

  Będziemy mogli rozszerzyć zasięg akcji, obniżyć koszty wydania książki i rozesłać jeszcze więcej książek!

  6. Czy nie taniej wydać książkę jako e-book lub audiobook?

  To trudne z powodu restrykcyjnej licencji. Pracę nad e-bookiem zaczniemy pod koniec 2012 r. Postaramy się wydać także audiobooka!

  7. Co zrobicie z mikrowpłatami, np. 5 złotych?

  Z mikrowpłat uzbieramy większe kwoty i wyślemy Ekonomię w jednej lekcji do bibliotek Klubów Austriackiej Szkoły Ekonomii. Wszyscy darczyńcy, niezależnie od przekazanej kwoty, będą wymienieni na stronie mises.pl.

  8. Chcę przekazać darowiznę, ale nie wiem, komu podarować książki.

  W takim przypadku książki przekażemy >Klubom Austriackiej Szkoły Ekonomii i do szkół, które współpracują z Instytutem Misesa w ramach projektu >Lekcje Ekonomii.

  9. Czy mogę umieścić logo swojej firmy w książce?

  Tak, jednak ta możliwość, ze względu na ograniczone miejsce, dostępna jest dla wyższych kwot mecenatu. Szczegóły można przeczytać w pdf: (kliknij, aby pobrać)

  10. Czy mogę wskazać osobę prywatną jako odbiorcę?

  Książki wysyłamy tylko placówkom edukacyjnym: bibliotekom, szkołom, uczelniom, zorganizowanym kołom naukowym i instytucjom edukacyjnym. Chcemy, aby każdy egzemplarz książki służył wielu czytelnikom, przez długi czas.

  II. Książka i autor

  1. Kim jest Henry Hazlitt?

  Henry Hazlitt — okrzyknięty następcą F. Bastiata, był jednym z niewielu ekonomistów, którzy perfekcyjnie opanowali sztukę urzekania czytelników pisarskim stylem i erudycją. Stworzone przez niego dzieła przyswaja się niczym najlepszą beletrystykę. Ekonomia w jednej lekcji jest koronnym dowodem wyjątkowego kunsztu pisarskiego Hazlitta. Biografia: http://mises.pl/blog/2004/02/05/84/

  2. Co ciekawego mogę znaleźć w Ekonomii w jednej lekcji?

  Opublikowana po raz pierwszy w 1946 roku stała się książką ponadczasową. Napisana przystępnym, żywym językiem stanowi kompendium wiedzy ekonomicznej, dlatego jest idealnym źródłem dla szerokiego spektrum odbiorców — od laików po zawodowych ekonomistów. W 26 rozdziałach (lekcjach) omówione zostały wszystkie kluczowe zagadnienia takie jak: regulacje cen, płace, kredyty, inflacja. Autor bezpardonowo rozprawia się również z najczęstszymi mitami, sofizmatami i manipulacjami dotyczącymi problematyki gospodarczej.

  Lektura książki pobudza do refleksji i logicznego myślenia, rozwija u czytelników świadomość natury procesów gospodarczych, pozwalając im w konsekwencji na samodzielne rozpoznawanie błędów ekonomicznych oraz tworzonych na ich podstawie populistycznych rozwiązań politycznych. Atuty te są szczególnie ważne obecnie, gdy demagogia polityków stała się codziennością.

  Milton Friedman powiedział kiedyś o ekonomii: „To, co sprawia, że jest ona najbardziej fascynująca, jest to, że jej fundamentalne zasady są tak proste, że każdy jest w stanie je zrozumieć, jednak niewielu je rozumie”. Niewątpliwie Ekonomia w jednej lekcji jest jedną z tych wyjątkowych publikacji, które pozwalają zrozumieć zasady ekonomii każdemu.

  Zespół Instytutu Misesa przetłumaczył wywiady z ekonomistami szkoły austriackiej, omawiającymi poszczególne rozdziały książki. Zapraszamy do oglądania na Youtube (kliknij, aby otworzyć)!

  3. Jak popularna na świecie jest Ekonomia w jednej lekcji?

  Książka sprzedała się na świecie w nakładzie blisko miliona egzemplarzy, w dziesięciu językach.

  4. Czym różni się wydanie Instytutu Misesa od poprzednich wydań książki?

  Tekst książki został znacznie poprawiony, a terminologia ekonomiczna uwspółcześniona.

  5. Kiedy książka będzie gotowa?

  Tekst książki jest gotowy (1 sierpnia 2012 r.). Książka będzie mogła trafić do druku po uzupełnieniu wstępów i listy Mecenasów (wrzesień 2012 r.). Premiera książki zaplanowana jest na 15 października.

  6. Czy są jakieś recenzje i omówienia książki?

  Najlepszą rekomendacją niech będą poniższe wypowiedzi ekonomistów i biznesmanów:

  Ta książka to wybitne dzieło. Akcentuje dokładnie to, co trzeba powiedzieć, wykazując rzadką śmiałość i uczciwość. Nie znam żadnej innej współczesnej książki, z której inteligentny laik może nauczyć się tak wiele o podstawowych twierdzeniach ekonomicznych w tak krótkim czasie.
  F. A. Hayek

  Wyjaśnienie funkcjonowania systemu cenowego zaoferowane przez Henry’ego Hazlitta stało się prawdziwym klasykiem: jest ponadczasowe, bezbłędne, niezwykle kształcące.
  Milton Friedman

  Książka…tak potężna dzięki swej przejrzystości i przystępności, że możemy śmiało – bez żadnych wątpliwości – stwierdzić, że ukształtowała ona nasz świat.
  Steve Forbes

  Gdyby nagroda Nobla była przyznawana za przejrzyste myślenie ekonomiczne, książka pana Hazlitta byłaby jej godnym laureatem. Niczym skalpel chirurga przecina (odcina) na wskroś wiele absurdów napisanych ostatnimi czasy na temat naszych ekonomicznych problemów.
  John W. Hanes, podsekretarz skarbu USA

  Polecamy omówienie poszczególnych rozdziałów książki, w formie wywiadów z ekonomistami szkoły austriackiej: http://www.youtube.com/watch?v=AXx1sxaUcSw&list=PLBD690A0EDDF489D7&feature=plpp_play_all

  III. Projekt „Sprzątamy ekonomiczne mity”

  1. Czy macie sformułowany cel projektu?

  Celem projektu Instytutu Misesa „Sprzątamy ekonomiczne mity” jest nauczenie młodych Polaków podstaw wolnorynkowej ekonomii i wyczyszczenie opinii publicznej ze szkodliwych mitów narosłych wokół roli przedsiębiorczości i funkcjonowania gospodarki. Cel osiągniemy poprzez wypromowanie książki Ekonomia w jednej lekcji Henry’ego Hazlitta i nieodpłatne dostarczenie jak największej ilości egzemplarzy do bibliotek szkolnych, uniwersyteckich i innych, tak aby z książką mogło zapoznać się jak najwięcej uczniów, studentów i nauczycieli.

  Akcja rozpoczyna się 30 lipca, premiera Ekonomii w jednej lekcji zaplanowana jest po 15 października (ok. 25-30 października), akcja zakończy się po 30 października 2012 r.

  W tym czasie planujemy pozyskać przynajmniej 31 000 zł od Darczyńców, sfinansować wydanie Ekonomii w jednej lekcji i rozesłać co najmniej 1 000 egzemplarzy do wskazanych przez Darczyńców szkół, bibliotek i placówek edukacyjnych w całym kraju.

  Inwestycja w edukację młodego pokolenia jest najlepszą drogą ku wolności gospodarczej w Polsce!

  2. Dlaczego wysyłacie książkę do szkół, a nie np. do polityków?

  Politycy istnieją tylko dzięki swoim wyborcom. To właśnie młodzi ludzie, którzy już głosują albo pójdą głosować za kilka lat, trzymają polityków na smyczy. Realne, długofalowe i trwałe zmiany to wynik edukacji, pracy u podstaw, rozwijania krytycznego i samodzielnego myślenia.

  3. Co chcecie osiągnąć teraz? Co chcecie osiągnąć tą akcją za rok i za 10 lat?

  W 2013 roku chcemy umożliwić kilkudziesięciu tysiącom uczniów, studentów i nauczycieli w całej Polsce swobodny dostęp do Ekonomii w jednej lekcji — jednej z najlepszych i zarazem najbardziej przystępnych książek o ekonomii jaka kiedykolwiek została napisana. Książka będzie służyła przez lata kolejnym rocznikom uczniów i studentów, będzie czytana i polecana przez nauczycieli — dzięki temu dobre idee ekonomiczne będą rozchodziły się w społeczeństwie coraz szybciej i dalej. Za rok będziemy mieli szansę zaobserwować większe zainteresowanie książką i zdroworozsądkową ekonomią, już teraz niektórzy wykładowcy polecają tę książkę swoim studentom z początkowych lat ekonomii — spodziewamy się, że w ciągu roku Ekonomia w jednej lekcji stanie się pozycją obowiązkową na wielu kursach akademickich czy nawet jako lektura uzupełniająca na lekcjach przedsiębiorczości w szkołach średnich.
  Powodzenie tej akcji pomoże wydać taniego e-booka w 2013 r. i audiobooka.

  Za 10 lat liczba osób, które przeczytały Ekonomię w jednej lekcji i dały się przekonać logicznym argumentom Hazlitta, może sięgnąć kilkuset tysięcy. Ci młodzi ludzie staną się elitą intelektualną, będą żądali od polityków wolności gospodarczej i braku ograniczeń dla rozwoju przedsiębiorczości. To realna siła, która zmieni Polskę.

  4. Czy taka akcja może zmienić edukację ekonomiczną w Polsce?

  Tak! Jedna książka służy dziesiątkom czytelników przez długie lata. Ekonomia w jednej lekcji polecona przez nauczyciela, wykładowcę czy kolegę z ławki to setki i tysiące wyedukowanych, odpornych na demagogię młodych ludzi. Jedna przekonana osoba, wyposażona w merytoryczne argumenty, może wpłynąć na dziesiątki innych, a te na setki kolejnych.
  Dołożymy wszelkich starań, aby książki były cały czas polecane, używane i wypożyczane — to rola dla nauczycieli i wykładowców. Utrzymujemy kontakt z nauczycielami i kadrą akademicką – przekażemy informację o wydaniu książki i o większej dostępności Ekonomii w jednej lekcji.
  Liczymy na hojność mecenasów i uzbieranie wystarczająco dużej kwoty, aby uczynić książkę tanią, a następnie wydać e-booka i audiobooka.

  5. Czy rząd i instytucje publiczne nie są odpowiedzialne za zamawianie książek?

  Są, lecz półki bibliotek wciąż uginają się pod stosami bezwartościowych, przestarzałych podręczników do ekonomii, a dobre książki dostępne są często w jednym czy dwóch egzemplarzach, do których ustawiają się długie kolejki. Nie chcemy obciążać kieszeni podatników – chcemy pobudzić przedsiębiorczość i pokazać, że prywatna edukacja jest możliwa i może odnieść sukces. Dlatego liczymy na prywatne wsparcie i dobroczynność.

  6.Jak pomóc w akcji?

  • Przekazując darowiznę (kliknij)
  • Promując akcję na portalach społecznościowych:
  • Facebook (event)

  • Zostając patronem medialnym: kontakt
  • Pisząc artykuł o Ekonomii w jednej lekcji, podesłać pomysł na promocję akcji, zdobycie funduszy etc: kontakt

   


   

  8. Kontakt

  Szef projektu: Szymon Chrupczalski, kliknij, by zobaczyć e-mail, tel. +48 783 367 257

  Fundraising: Piotr Kot, kliknij, by zobaczyć e-mail, tel. +48 513 238 146

  PR i media: Bartosz Wilk, kliknij, by zobaczyć e-mail, tel. +48 793 449 696

  Komentarz “Sprzątamy ekonomiczne mity!

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Podnieśmy stopę wsparcia!
  KRS: 0000174572
   
  KRS: 0000174572