Szkoła Ekonomiczna 2018
14 – 18 marca 2018 r., Karpacz
1. O Szkole Ekonomicznej 2018
2. Wykładowcy
3. Program Szkoły Ekonomicznej
4. Rekrutacja
5. Kontakt i dojazd
6. Mecenasi
W dniach 14-18 marca 2018 r. Instytut Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa organizuje kolejną Szkołę Ekonomiczną. Dzięki uczestnictwie w Szkole jej uczestnicy zdobędą systematyczną wiedzę o podstawowych zagadnieniach ekonomicznych. Absolwenci Szkoły zrozumieją też najważniejsze, współczesne procesy gospodarcze – od roli przedsiębiorczej wyceny i kalkulacji ekonomicznej, przez kształt struktury kapitałowej po skutki polityki banków centralnych. W szkole warto uczestniczyć z kilku powodów, które przedstawiamy poniżej.
Po pierwsze: systematyczność i profesjonalizm. Samokształcenie to trudne przedsięwzięcie. Oprócz własnego zapału wymaga nieco szczęścia przy doborze materiałów odpowiednich do poziomu zaawansowania. Szkoła jest pomyślana tak, żeby uczestnicy od pojęć i zagadnień podstawowych przechodzili stopniowo do coraz to bardziej skomplikowanych – daje wiedzę, która może być bazą do dalszego kształcenia. Staramy się wykorzystać opinie uczestników z poprzedniej edycji tak, żeby jak najlepiej dobrać zestaw wykładów i wykładowców.
Po drugie: interakcja. Szkoła Ekonomiczna to możliwość bezpośredniej interakcji z wykładowcami, którzy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania uczestników dotyczące ekonomii. Nasza Szkoła to oczywiście także świetna okazja do poznania ludzi o podobnych zainteresowaniach.
Po trzecie: egzamin. Szkoła kończy się dobrowolnym ustnym egzaminem, który sprawdza znajomość podstawowych pojęć i teorii ekonomicznych oraz umiejętność stosowania tych teorii do rozumienia konkretnych sytuacji gospodarczych. Dla trójki najlepiej ocenionych uczestników egzaminu przewidziano nagrody.
Po czwarte: miejsce. Karpacz to dość spokojne turystyczne miasteczko położone z dala od zgiełku świata. Uczestnicy szkoły będą mogli się skupić na wykładach i seminariach.
Po piąte: rozwój. Dla dla zaawansowanych adeptów ekonomii przewidzieliśmy dodatkowe seminaria. Odbywające się równolegle do wykładów seminaria mają charakter dyskusji nad tekstem naukowym w języku polskim lub angielskim, a swoją formułą nawiązują do prywatnych seminariów Ludwiga von Misesa.
- Mateusz Benedyk, ekonomista i historyk, Dyrektor Generalny Instytutu Misesa
- prof. Witold Kwaśnicki, ekonomista, Dyrektor Instytutu Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.
- dr Mateusz Machaj, ekonomista, fundator Instytutu Misesa
- dr Arkadiusz Sieroń, ekonomista, licencjonowany doradca inwestycyjny
- dr Jakub B. Wiśniewski, ekonomista i filozof, absolwent Cambridge i Queens Mary University of London
- Karol Zdybel, ekonomista i filozof, zawodowo związany z branżą doradztwa strategicznego
3. Program Szkoły Ekonomicznej
Szczegółowy plan Szkoły przedstawimy na początku lutego. W programie tym znajdzie się:
– około 10 wykładów wprowadzających do teorii ekonomii;
– kilka wykładów zaawansowanych (zarówno o zagadnieniach teoretycznych, jak i o współczesnych instytucjach gospodarczych);
– wykład gościa specjalnego;
– 1-2 seminaria na podstawie zadanego tekstu;
– dobrowolny ustny egzamin.
Równolegle do głównego programu Szkoły odbędzie się 4-6 seminariów dla zaawansowanych uczestników – dyskusji na temat ważnych tekstów naukowych.
Zajęcia w ramach szkoły rozpoczną się w środę wieczór, uczestnicy rozjeżdżają się w niedzielny poranek.
Osoby chcące wziąć udział w szkole prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Jest na to czas do 11 lutego 2018 r. O wynikach rekrutacji powiadomimy do 18 lutego. Na razie prowadzimy rekrutację jedynie na nieodpłatny udział w szkole – możliwy dzięki hojności naszych sponsorów. Jeśli ktoś chciałby uczestniczyć w szkole odpłatnie, to proszony jest o kontakt z Mateuszem Benedykiem (mateusz.benedyk@mises.pl).
Ośrodek: Pensjonat Nad Potokiem, adres: 58-540 KARPACZ, ul. Mostowa 5; http://www.nadpotokiem.pl/.
W pobliżu ośrodka znajduje się przystanek autobusowy. Z Wrocławia do Karpacza najłatwiej dostać się autobusami z przesiadką w Jeleniej Górze (podróż z ewentualną przesiadką zajmuje zwykle 3-3,5 godziny).
Mapa dojazdu:
Organizacja: Mateusz Benedyk, mateusz.benedyk@mises.pl
Wsparcie finansowe: Karol Szczerbiński, karol.szczerbinski@mises.pl
6. Patroni i mecenasi Chcemy, aby jak największa liczba uczestników mogła wziąć udział w szkole nieodpłatnie, dlatego też przeznaczyliśmy 20 000 zł zebranych ze zbiórki 1% podatku dochodowego na ufundowanie 30 stypendiów dla uczestników. By upewnić się, że wybieramy najbardziej rokujące osoby, prosimy potencjalnych uczestników o wypełnienie kwestionariusza dotyczącego ich zainteresowań, przeczytanych lektur, spojrzenia na wybrane zagadnienia społeczno-gospodarcze. Osobom, które naszym zdaniem najlepiej rokują, oferujemy stypendium w postaci bezpłatnego uczestnictwa w Szkole (w tym noclegi, wyżywienie, materiały konferencyjne).
Koszt uczestnictwa jednej osoby w Szkole to około 650 zł. Jeśli ktoś chciałby ufundować stypendium na udział w Szkole kolejnym uczestnikom (co roku otrzymujemy około stu zgłoszeń, obiekt zmieści spokojnie nawet 45 uczestników i wykładowców), to prosimy o wpłaty na nasze konto z tytułem „Szkoła Ekonomiczna”. Wszelkich informacji w tej sprawie udziela Karol Szczerbiński, karol.szczerbinski@mises.pl.
Fundacja Instytut Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa
Pl. Strzelecki 20
50-224 Wrocław
VWBank direct: 19 2130 0004 2001 0253 7975 0001
W walucie euro:
Bank Zachodni WBK S.A.
IBAN: PL 97 1090 2516 0000 0001 3536 6630
Kod SWIFT/BIC: WBKPPLPP
Z kont zagranicznych w innych walutach:
Bank Zachodni WBK S.A.
IBAN: PL 35 1500 1777 1217 7010 9404 0000
SWIFT/BIC: WBKPPLPP
MECENASI
Pan Bartosz Baranowski
Pani Julia Bula
Pan Marek Górecki
Pan Stanisław Gruszka
Pan Jan Iwanik
Pan Jan Kłosiński
Pan Jerzy Osiński
Pan Łukasz Szostak
Pan Krzysztof Turowski
Pan Karol Zdybel
Pan Artur Zielazny