Powrót
Aktualności

1 procent podatku na rzecz Instytutu Misesa

0
Przeczytanie zajmie 5 min
1procent_male.jpg
1 procent

2015 rok był niestety kolejnym, w którym polskie państwo zdecydowało się zabierać Polakom owoce ich ciężkiej pracy i obciążało pensje podatkiem dochodowym. Dlatego też jak co roku muszą Państwo wypełniać formularze PIT i podliczać utracony na rzecz rządu majątek. Na poprawę humoru podatnikom zostaje jedynie możliwość przeznaczenia 1 procenta daniny na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Prosimy o przekazanie tej kwoty Instytutowi Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa.

Jak wykorzystamy Państwa wsparcie?

Dzięki Państwa wsparciu będziemy rozwijać nasze projekty. Poniżej przedstawimy najważniejsze z nich i krótko omówimy nasze plany na najbliższe miesiące.

W połowie stycznia br. zorganizowaliśmy w Karpaczu Szkołę Ekonomiczną. Dzięki hojności naszych darczyńców mogliśmy spośród 100 zgłoszeń wybrać prawie 30 osób, które uczestniczyły w Szkole nieodpłatnie. Tego typu stypendia rozdawaliśmy po raz pierwszy. Efekty rekrutacji zdecydowanie przekroczyły nasze najśmielsze oczekiwania – uczestnicy Szkoły byli wyjątkowo zainteresowani tematyką, zadawali liczne i ciekawe pytania do wykładów, aktywnie uczestniczyli w seminariach. Udało nam się nagrać 6 wykładów i 1 seminarium – można je obejrzeć w serwisie YouTube. Żeby zyskać próbkę interakcji między wykładowcami i uczestnikami, które były podczas Szkoły codziennością, polecamy szczególnie zapis seminarium o ilościowej teorii pieniądza.

Jesteśmy przekonani, że organizowanie spotkań, które dają młodym ludziom solidne podstawy wiedzy ekonomicznej, jest niezbędne, jeśli chcemy żyć w kraju, w którym silna intelektualnie elita (naukowców, publicystów, dziennikarzy, przedsiębiorców, działaczy organizacji pozarządowych czy polityków) kierowałaby nas raczej w stronę braku podatku dochodowego i mniejszej ingerencji państwa w nasze życie. Dlatego też naszą Szkołę chcielibyśmy organizować przynajmniej raz do roku, a dla osób, które znają już podstawy ekonomii, chcielibyśmy organizować osobne seminaria pogłębiające wiedzę o ekonomii i pokazujące różne ścieżki rozwoju kariery, w której mogliby tę wiedzę wykorzystać.

W minionym roku wydaliśmy trzy książki: Teorię socjalizmu i kapitalizmu Hansa-Hermanna Hoppego, Ekonomiczny punkt widzenia Murraya Rothbarda i Niepoprawny politycznie przewodnik po kapitalizmie Roberta Murphy’ego. Oprócz tego prawie wszystkie nasze książki można obecnie nabyć w postaci tanich e-booków. W tym roku wydamy m.in. zbiór esejów o marksizmie Eugena von Böhm-Bawerka, Ludwiga von Misesa i Murraya Rothbarda (książka jest już na etapie korekty, jeszcze w lutym powinna zostać skierowana do druku), lekko zmienioną wersję pracy doktorskiej Radosława Wojtyszyna o doktrynie politycznej i prawnej Murraya Rothbarda, oraz tłumaczenie ważnej książki poświęconej związkom ekonomii austriackiej z teorią firmy i naukami o zarządzaniu: Organizing Entrepreneurial Judgement Petera Kleina i Nicolaia Fossa. Mamy także sporo pomysłów na dalsze plany wydawnicze – wkrótce podzielimy się nimi z Państwem i zapytamy o to, które z wybranych przez nas pozycji chcieliby Państwo przeczytać w pierwszej kolejności.

Regularnie wzbogacamy naszą stronę o kolejne teksty dotyczące ekonomii. Uzbierało się już ich grubo ponad tysiąc. Traktują one o różnej tematyce, mówią o zagadnieniach zarówno podstawowych, jak i zaawansowanych. To może sprawiać problemy z nawigacją i wyszukiwaniem tekstów odpowiednich dla konkretnego użytkownika mises.pl. W związku z tym chcemy w tym roku radykalnie przebudować naszą stronę, tak żeby znalezienie i czytanie naszych tekstów było łatwiejsze i przyjemniejsze. Dzięki temu nasza strona stanie się potężnym narzędziem edukacji ekonomicznej.

Kończymy właśnie prace nad podręcznikiem „Wolna przedsiębiorczość” do podstaw przedsiębiorczości. Autorzy przygotowali już teksty wszystkich rozdziałów. Wkrótce ostatnie z nich zostaną zaprezentowane na naszej stronie internetowej. Dopracowujemy jeszcze materiał ilustracyjny, tekst wymaga też redakcji językowej. Mamy nadzieję, że z tymi zadaniami uporamy się w ciągu dwóch miesięcy i wiosną podręcznik będzie mógł zostać przedstawiony do ministerialnej recenzji, a we wrześniu trafić do szkół ponadgimnazjalnych. Do podręcznika powstało już kilkanaście scenariuszy lekcji, które zostaną wkrótce zaprezentowane na stronie internetowej projektu. Mamy nadzieję, że podręcznik spotka się z pozytywnym odbiorem, co byłoby dla nas sygnałem, że warto tworzyć podobne materiały edukacyjne, także oparte na wolnej licencji, dla innych szczebli nauczania (np. podręczniki akademickie).

We wspomnianych szkołach ponadgimnazjalnych prowadzimy razem ze Stowarzyszeniem Koliber Lekcje Ekonomii dla Młodzieży. Wstępne szacunki wskazują, że obecny rok szkolny będzie kolejnym, w którym zasięg programu się poszerzy. Cały czas tworzymy nowe materiały szkoleniowe i dydaktyczne tak, żeby jakość lekcji rosła. Wyzwaniem i szansą w kolejnym roku szkolnym będzie oczywiście synergia LEM-u z podręcznikiem „Wolna przedsiębiorczość” i scenariuszami lekcji, które do niego powstały.

W listopadzie 2015 r. zorganizowaliśmy konferencję o roli kapitału zagranicznego w gospodarczym rozwoju Polski i innych problemach związanych z polską transformacją. W ciągu kilku miesięcy powinniśmy nasze przemyślenia przelać na papier w formie systematycznego raportu. Regularnie publikujemy i mamy zamiar dalej publikować komentarze o bardziej bieżących problemach polityki gospodarczej, na które, sądząc po liczbie odsłon tych tekstów, ciągle jest spore zapotrzebowanie.

W Krakowie, Szczecinie, Wrocławiu i Warszawie (ale także w innych miastach) regularnie odbywają się spotkania Klubów Austriackiej Szkoły Ekonomii, które cieszą się niesłabnącą, wysoką frekwencją i prowokują do licznych wartościowych dyskusji. Dalej chcielibyśmy wspierać rozwój KASE choćby poprzez zwrot kosztów dojazdu prelegentów czy fundowanie nagród książkowych dla najbardziej aktywnych uczestników spotkań.

Jeśli te plany się Państwu podobają, to prosimy o przekazanie nam 1 procenta podatku. Jak to zrobić? – program do rozliczania podatku jak i dane do wpisania w odpowiednim miejscu formularza PIT znajdą Państwo na naszej stronie internetowej. Jeśli nie mogą Państwo przekazać nam 1 procenta podatku, to prosimy o wsparcie innymi kanałami.

Mateusz Benedyk, Stanisław Kwiatkowski, Arkadiusz Sieroń

Kategorie
Aktualności

Czytaj również

Wielkanoc-2023.png

Aktualności

Wesołych Świąt!

Najlepsze życzenia dla wszystkich naszych Czytelników.

Grafika-do-postu-prostokąty-poziomy.png

Aktualności

Wesprzyj powstanie nowej strony Instytutu Misesa!

Razem stwórzmy nową stronę mises.pl!

741x423.png

Aktualności

Podnieśmy stopę wsparcia! Przekaż 1,5% podatku

KRS: 0000174572. W tym roku ustawodawca postanowił osłodzić życie polskiego podatnika – na działania wybranej organizacji pozarządowej możemy przeznaczyć aż 1,5% odprowadzanego na rzecz władzy podatku.

publika

Relacje

Relacja z Austrian Economics Meeting Europe

13 i 14 maja w Angers odbyła się kolejna konferencja Austrian Economics Meeting Europe. Nie zabrakło na niej reprezentacji z Polski


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.