Powrót
Working papers

Czarniecki: Przewrotna pomoc - co daje nam Unia Europejska?

3
Przeczytanie zajmie 1 min
hollenbeck_Europa-potrzebuje-uwolnienia-rynku_male.jpg
Pobierz w wersji
PDF

Autor: Wojciech Czarniecki
Wersja PDF

Teksty publikowane jako working papers wyrażają poglądy ich Autorów — nie są oficjalnym stanowiskiem Instytutu Misesa.

pomoc

Normalne osoby, o prawidłowo wykształconej empatii, reagują chęcią ulżenia tym, których dotknęło nieszczęście. Odruch ten nie hamuje nawet wiedza, że poszkodowany sam jest winien sytuacji, w jakiej się znalazł. Czyż nie wspieramy żebrzących pomimo braku pewności, iż nie jesteśmy oszukiwani. Choć uznajemy prymat osądów etycznych nad beznamiętną kalkulacją zysków i strat, to powinniśmy jednak rozważać, czy forma oczekiwanej pomocy nie będzie na dłuższą metę skutkować jeszcze gorszymi konsekwencjami.

Dlatego nie oburzamy się, gdy kochający rodzic nie spełnia każdej zachcianki dziecka, mimo że często próbuje ono rozdzierającym płaczem wymusić jej spełnienie.

Jak słusznie zauważył Frédéric Bastiat, „działanie wypływa z indywidualności, ale następstwa dotyczą już ogółu […] jednostka dąży do urządzenia się w ten sposób, aby dobre następstwa wynikające z jej czynów dostawały się jej, a złe spadały na innych”[1]. Z drugiej strony na wiele negatywnych wydarzeń jednostka nie ma wpływu i trudno ją obciążać za nie odpowiedzialnością.

Pełna wersja w formacie PDF

 

[1] Frédéric Bastiat, Dzieła zebrane T2, Prohibita 2009, s 519.

Czytaj również

Schulak-Unterköfler_Joseph-A.-Schumpeter-enigmatyczny-indywidualista.jpg

Working papers

Konończuk: Spojrzenie Josepha Schumpetera na kapitalizm i nastroje antykapitalistyczne

Bez wątpienia jeden z najbardziej znaczących ekonomistów XX wieku.

Marzec_Społeczna-nieodpowiedzialność-biznesu.jpg

Working papers

Marzec: Społeczna (nie)odpowiedzialność biznesu

Autor tekstu proponuje pewien eksperyment myślowy...

Piętak_Czy-poznaliśmy-już-wszystkie-skutki-nadmiernej-ekspansji-fiducjarnej.jpg

Working papers

Piętak: Czy poznaliśmy już wszystkie skutki nadmiernej ekspansji fiducjarnej?

Dodatkowa podaż pieniądza musiała jednak znaleźć gdzieś ujście...

Keynes.jpg

Working papers

Marzec: Mnożnik inwestycji – krytyka

Czym jest koncepcja zaprezentowana przez Keynesa?


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze 3
Laik

'Rozpatrzmy wszystkie możliwe sytuacje, które mogą powstać przy wymianie między producentami (i), gdy ich koszty pracy na jednostkę (kg) wynoszą (tij ci),a wymiana produktów dokona się w relacji (w), przy czym cx to oczekiwana stawka płacy za jednostką czasu, zaś tij to niezbędny do wykonania jednostki czas pracy'.
Czy 'C1' dla rolnika I jest takie samo przy uprawie ziemniaków i zboża? Jeżeli do wyhodowania 1 kg ziemniaków i 1kg zboża potrzeba tyle samo czasu, to koszt pracy na jednostkę (kg) będzie taki sam, mimo że np. uprawa ziemniaków jest mniej przyjemna/trudniejsza od uprawy zboża?

Odpowiedz

Czarniecki Wojciech

Oczywiście różnica w ocenie przykrości pracy będzie różna, ale ponieważ celem analizy jest porównanie "skutków" wymiany mogłem założyć, że jest taka sama, bo nie ma to wpływu na wnioski a jedynie komplikuje analizę. Zmienna (c) w zasadzie pełni rolę oczekiwanego dochodu z jednostki wydatkowanej pracy, jeśli wymiana nie spełni tych oczekiwań to rolnika wybierze alternatywne rozwiązanie, w tym wypadku autarkię.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Laik

A myślałem, że czegoś nie łapię. Dzięki za odpowiedź.

Odpowiedz

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.