Powrót
Teksty

Earle: Indie idą na wojnę z kryptowalutami

1
Przeczytanie zajmie 4 min
Earle_Indie-idą-na-wojnę-z-kryptowalutami.jpg
Pobierz w wersji
PDF

Autor: Peter C. Earle
Źródło: aier.org
Tłumaczenie: Jakub Konończuk
Wersja PDF

Wysoki urzędnik w indyjskim rządzie wyjawił niedawno agencji Reuters, że jego rząd zamierza przedstawić wkrótce propozycję prawa zabraniającego handlu i posiadania kryptowalut. Indie szybko stały się globalnym hubem dla kryptowalut, w którym 8 milionów inwestorów przechowywało kryptoaktywa wyceniane na kwotę 1,4 miliarda dolarów. Legislacja, która zamierza przygotować grunt pod wprowadzenie cyfrowej wersji rupii, da właścicielom kryptowalut sześć miesięcy na zlikwidowanie swoich udziałów. Po upływie tego czasu posiadanie ich spotka się z karami o różnym stopniu surowości.

Pomimo że legislacja nie przedstawiła jeszcze tej propozycji oficjalnie, jej efekty są już odczuwalne. Bitcoin spadł ze swojej rekordowej wartości 61 556,59 dolarów, w rezultacie groźby zakazania jego użytkowania w piątej największej gospodarce świata. Jednakże, tak jak w przypadku wielu nakładanych przez władze zakazów, proponowana przez legislację zmiana może przepaść zanim w ogóle zostanie wdrożona.

Proponowana zmiana w prawie to kolejny przykład jawnej wrogości władz Indii wobec kryptowalut. W 2019 roku komisja rządowa proponowała wprowadzenie kary 10 lat pozbawienia wolności dla osób, które wydobywały, przechowywały, transferowały lub handlowały kryptowalutami. Pomimo tego, zarejestrowana liczba indyjskich użytkowników kryptowalut wystrzeliła w górę; Platforma Bitbns odnotowała ich trzydziestokrotny wzrost, podczas gdy Unocoin dodał dwadzieścia tysięcy nowych użytkowników w styczniu i lutym, nawet pomimo pogłosek o wprowadzeniu zakazów.

Podobieństwo Bitcoina do złota może, przynajmniej częściowo, wyjaśniać skłonność wśród Hindusów do jego akumulacji. Indyjski propagator kryptowalut Kashif Raza stwierdził, że „Indyjska kultura zawsze promowała oszczędność. Indie zawsze przechowywały duże ilości złota. Każda rodzina posiada złoto w swoim domu”. Pośród młodych osób, obeznanych w świecie technologii, Bitcoin może stać się współczesną formą przechowywania bogactwa.

Wartość Bitcoina w indyjskiej rupii (w ciągu 5 lat)

Źródło: Bloomberg Finance, LP

Władze Indii powinny jeszcze raz zastanowić się nad wprowadzeniem tego prawa — istnieje wiele przypadków tego typu działań z innych zakątków świata, które powinny być ostrzeżeniem. Wiele krajów próbowało już zakazać lub ograniczyć korzystanie z kryptowalut, i zawsze kończyło się to niepowodzeniem. Za przykład można podać Iran: w 2018 roku bank centralny zakazał korzystania z kryptowalut, aby „zapobiec przestępstwom takim jak pranie pieniędzy czy finansowanie terroryzmu”. Oficjalnie zakaz był podtrzymywany  przez ostatnie lata, a władze jeszcze w marcu 2021 roku były bardzo stanowcze. Jednak za zamkniętymi drzwiami nastawienie może się zmieniać. Niedawno  Iranian Presidential Center for Strategic Studies, think tank związany z prezydentem Hassanem Rouhanim, wezwał naród do wydobywania kryptowalut, aby obejść dotkliwe międzynarodowe sankcje nałożone na Iran i wesprzeć kulejącą gospodarkę.

Irańczycy przez lata powstrzymywali narastającą inflację. Sierpień poprzedniego roku przyniósł natomiast ogromne straty na rynku akcji po tym, jak pękła bańka na lokalnym rynku. Wartość Bitcoina jednak nie spadła, a wielu Irańczyków zdecydowała się odzyskać i pomnażać swoje fortuny, inwestując w ten instrument. Bahman Habibi, będący szefem irańskiej firmy umożliwiającej wymianę kryptowalut Bittestan, widzi w nich szansę na poprawę irańskiego rynku kapitałowego, nie chce więc z nich rezygnować:

Kupując i przechowując rezerwy kryptowalut w kraju, moglibyśmy tworzyć rezerwy o znacznie wyższej wartości, niż amerykańskie dolary, euro, a nawet złoto.

Irańskie władze są także wrogo nastawione do posiadania złota.

Mając na uwadze ciągły spadek wartości irańskiego riala, nie można się dziwić, że Irańczycy szukają alternatywy. Indie zdają się podążać tą samą ścieżką — zaledwie kilka dni temu agencja Moody’s Analytics określiła stopę inflacji w tym kraju jako niepokojąco wysoką. Ekonomiczne przeciążenie zawsze wybija kraje z równowagi, w Indiach ludzie próbują radzić sobie z niepewnością i bezrobociem przy pomocy kryptowalut.

Indeks cen hurtowych wszystkich surowców w Indiach (w ciągu 5 lat)

Źródło: Bloomberg Finance, LP

Państwa wciąż próbują regulować to, czego nie kontrolują i nie mogą kontrolować. Możliwy zakaz kryptowalut w Indiach jest niepokojący, to z pewnością. Jest to jednak także znak, że istnieje szerokie poparcie dla alternatywnych aktywów. Obywatele Indii wprowadzili do użytku kryptowaluty na ogromną skalę, nie zważając na próby władz, aby zdusić ten sektor gospodarki. Historia pokazała, że były do daremne wysiłki. Próbując ich zakazać, udowodnili jedynie, że kryptowaluty mają potencjał do dalszych zastosowań i kolejnych innowacji. Kryptomaszyna została bezpowrotnie wprawiona w ruch.

Kategorie
Kryptowaluty Pieniądz Teksty Tłumaczenia

Czytaj również

Jasiński_Unijne regulacje a samochody elektryczne

Ekonomia środowiskowa

Jasiński: Unijne regulacje a samochody elektryczne

Jakie będą ich nieoczekiwane konsekwencje?

Bernanke-pose.jpg

Współczesne szkoły ekonomiczne

Thornton: Nobel dla Bena Bernanke, czyli nagroda za gaszenie pożaru dla podpalacza

Niewiele więcej niż zwyczajny pretekst do ratowania banków?

Steve_Forbes.jpg

Wywiady

Steve Forbes: Europa i Stany Zjednoczone na drodze do gospodarki centralnie planowanej

Na całym świecie kapitalizm znajduje się pod pręgierzem...


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze 1
Alamar

Kryptowaluty powoduje gigantyczne wzrosty cen dla zwyklych konsumentow ale i firm, nic za to nie daja, popieranie tej bezsensownej agresji wobec technologii i portfelow ludzi to czysta glupota. Powinny byc globalnie zdelagalizowane jesli maja wplywac negatywnie na ceny sprzetu elektronicznego i byc wykupowane jeszcze prosto z fabryk jak jest teraz.

Odpowiedz

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.