Powrót
Aktualności

Relacja z V Szkoły Ekonomicznej Instytutu Misesa

1
Przeczytanie zajmie 2 min
IMG_8443-1.jpg

As conditions are today, nothing can be more important to every intelligent man than economics. His own fate and that of his progeny is at stake.

Human Action, p. 875; p. 878

szkoły


W dniach 14-18 marca w Karpaczu odbyła się Szkoła Ekonomiczna Instytutu Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa. Już po raz piąty aż 50 uczestników z całej Polski miało okazję wziąć udział w tym unikalnym kursie ekonomii.

15 lat temu, kiedy Instytut Misesa rozpoczynał swoją działalność, austriacka szkoła ekonomii była podejściem słabo znanym na polskich uniwersytetach. Dziś, podążając za globalnym trendem, ASE staje się coraz bardziej docenianym i popularnym nurtem wydającym licznych aktywnych badaczy oraz zajmującym należne jej miejsce w świecie polskiej nauki.

Żywym dowodem tego pozytywnego trendu był tegoroczny dobór wykładowców: do kadry naszego Instytutu po raz pierwszy dołączyło grono młodych naukowców, którzy mieli okazję brać udział w poprzednich edycjach programu jako uczestnicy: dr Krzysztof Turowski, zwycięzca egzaminu na I Szkole Ekonomicznej, poprowadził seminaria dla zaawansowanych, Karol Zdybel, laureat nagrody im. Vernona Smitha i zdobywca II miejsca na Szkole Ekonomicznej 2016, oprócz prowadzenia seminariów wygłosił wykłady dotyczące teorii monopolu i koncepcji rynków spornych, a Przemysław Rapka, wieloletni uczestnik Szkoły, przedstawił wykład poświęcony stopie procentowej i teorii kapitału.

Gośćmi specjalnymi byli prof. Witold Kwaśnicki, kierownik Zakładu Ogólnej Teorii Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, oraz Josef Šima, rektor prywatnego uniwersytetu CEVRO w Pradze (pierwszy zagraniczny wykładowca w historii Szkoły Ekonomicznej).

Cykl wykładów i seminariów zakończył się ustnym egzaminem dla uczestników, którzy chcieli sprawdzić swoją wiedzę ekonomiczną. Do egzaminu przystąpiło dwadzieścia osób. Szesnastu uczestników może chwalić się tym, że egzamin zdało – z czego dziewięć osób z wyróżnieniem. Najlepsza szóstka została zaproszona do finału, w którym sprawdzano, jak egzaminowani radzą sobie z bardziej zaawansowaną analizą ekonomiczną. Finał wyłonił zwycięzców:

I miejsce w egzaminie zdobył Grzegorz Nowowiejski; II miejsce przypadło Wojciechowi Dąbkowi; III miejsce uzyskał Karol Pieniak.

szkoły

[gallery link="file" ids="45791,45788,45790,45784,45789,45783,45793,45792,45786"]

Czytaj również

Wielkanoc-2023.png

Aktualności

Wesołych Świąt!

Najlepsze życzenia dla wszystkich naszych Czytelników.

Grafika-do-postu-prostokąty-poziomy.png

Aktualności

Wesprzyj powstanie nowej strony Instytutu Misesa!

Razem stwórzmy nową stronę mises.pl!

741x423.png

Aktualności

Podnieśmy stopę wsparcia! Przekaż 1,5% podatku

KRS: 0000174572. W tym roku ustawodawca postanowił osłodzić życie polskiego podatnika – na działania wybranej organizacji pozarządowej możemy przeznaczyć aż 1,5% odprowadzanego na rzecz władzy podatku.

publika

Relacje

Relacja z Austrian Economics Meeting Europe

13 i 14 maja w Angers odbyła się kolejna konferencja Austrian Economics Meeting Europe. Nie zabrakło na niej reprezentacji z Polski


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze 1
kk22

Do redakcji: czy w kwietniu doczekamy się jakichś filmów ze SE?

Odpowiedz

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.