Powrót
Aktualności

Podręcznik „Wolna przedsiębiorczość” dopuszczony do użytku w szkołach!

7
Przeczytanie zajmie 3 min
Podręcznik-1.png

Z radością pragniemy poinformować, że podręcznik Wolna przedsiębiorczość autorstwa naszego założyciela dr. hab. Mateusza Machaja został dopuszczony do użytku w ramach przedmiotu podstawy przedsiębiorczości w liceach ogólnokształcących oraz technikach!

Wolna przedsiębiorczość

O podręczniku

Wolna przedsiębiorczość to podręcznik absolutnie wyjątkowy. Przedstawia spójną wizję funkcjonowania gospodarki rynkowej. Nicią łączącą wszystkie wątki podręcznika jest podstawowa (przystosowana do stopnia nauczania) wiedza o teorii ekonomii. Uczniowie dzięki podręcznikowi poznają rolę przedsiębiorców, konsumentów czy pracowników w procesach rynkowych. Dopiero na tym tle autorzy zaprezentowali najważniejsze instytucje gospodarki rynkowej, bieżące uwarunkowania prawne czy porady dotyczące rynku pracy bądź finansów osobistych. Dzięki temu podręcznik nie jest jedynie leksykonem, z którego uczniowie nauczą się kilkuset nowych słów. Po zapoznaniu się z podręcznikiem będą potrafili nie tylko powiedzieć, czym jest giełda papierów wartościowych, ale też zauważą związki tej instytucji z rozwojem gospodarczym czy wprowadzaniem innowacji. To niezastąpione narzędzie docierania z wiedzą ekonomiczną do uczniów polskich szkół.

Nareszcie...

Długo staraliśmy się o zdobycie akceptacji dla naszego podręcznika. Po odrzuceniu pierwszej wersji przez ministerialnych rzeczoznawców dokonaliśmy poprawek, które zasugerowali, rozszerzających treści podręcznika o tematykę dotyczącą księgowości i ekonomii menedżerskiej. Niestety, w międzyczasie zmieniła się podstawa programowa, więc byliśmy zmuszeni dokonać kolejnych licznych, choć na szczęście drobnych zmian, które nie zmieniły zasadniczo układu podręcznika i nie podważyły jego spójności. Były to główne powody tego, że doprowadzenie do zatwierdzenia podręcznika zajęło nam 6 lat. Pełny harmonogram prac dostępny jest w tym miejscu.

Dziękujemy Darczyńcom

Powstanie podręcznika było możliwe dzięki wsparciu blisko 700 osób, które przekazały na ten cel 128 000 zł. To rekordowe wyniki dla projektu tego rodzaju w Polsce. Bez wkładu Darczyńców powstanie podręcznika nie byłoby możliwe, dlatego po raz kolejny dziękujemy!

Podręcznik jest dostępny za darmo

Wolna przedsiębiorczość jest także niezwykła ze względu na formę dystrybucji. Podręcznik jest dostępny na licencji Creative Commons (CC-BY-SA). Cyfrowe odwzorowanie podręcznika można pobrać bezpłatnie ze strony projektu, klikając w ten link. W formie tradycyjnej będzie można nabyć go w cenie druku w naszym sklepie. Poinformujemy, gdy trafi do sprzedaży.

Jedyny taki podręcznik

Czekając na akceptację podręcznika nie próżnowaliśmy – we współpracy z kanałem Prosta ekonomia powstała seria animacji ilustrujących rozdziały pierwszego działu podręcznika. Część z nich można obejrzeć klikając w ten link. Wkrótce wszystkie będą dostępne na stronie wolnaprzedsiebiorczosc.pl. Na stronie znajdują się także scenariusze lekcji, które nauczyciele będą mogli wykorzystywać w prowadzeniu lekcji z podstaw przedsiębiorczości na podstawie naszego podręcznika.

Kategorie
Aktualności

Czytaj również

publika

Relacje

Relacja z Austrian Economics Meeting Europe

13 i 14 maja w Angers odbyła się kolejna konferencja Austrian Economics Meeting Europe. Nie zabrakło na niej reprezentacji z Polski

Wielkanoc-2023.png

Aktualności

Wesołych Świąt!

Najlepsze życzenia dla wszystkich naszych Czytelników.

741x423.png

Aktualności

Podnieśmy stopę wsparcia! Przekaż 1,5% podatku

KRS: 0000174572. W tym roku ustawodawca postanowił osłodzić życie polskiego podatnika – na działania wybranej organizacji pozarządowej możemy przeznaczyć aż 1,5% odprowadzanego na rzecz władzy podatku.

Grafika-do-postu-prostokąty-poziomy.png

Aktualności

Wesprzyj powstanie nowej strony Instytutu Misesa!

Razem stwórzmy nową stronę mises.pl!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze 7
blurp

Gratulacje!!!!!!!!!

Odpowiedz

Matson

Super. Każdy powinien obowiązkowo w szkole do której uczęszczał polecić taki podręcznik. I zachęcić do promowania wolnego i przedsiębiorczego myślenia.

Odpowiedz

adasasdasasd

Lepiej spontanicznie niż obowiązkowo
;)

Odpowiedz

Arek

czy planowana jest wersja nie-pdf ? mobi lub epub ?

Odpowiedz

MW

Przecież taka konwersja jest śmiesznie prosta.

Odpowiedz

Tak

Szanowni,

znalazłem drobny błąd na str. 26 PDF-u:
"W języku angielskim istnieje termin rule of law [wym. rul of loł]"

Jeśli chcecie użyć takiego zapisu wymowy to poprawnie będzie to "rul of lo" (nie ma tam ł na końcu). Wymowa razem z zapisem fonetycznym: https://www.thefreedictionary.com/law

loł - zapiszemy jako low (niski/nisko)

Wszystkiego dobrego i gratulacje! Świetny materiał.

Odpowiedz

vuko

Czy wiecie w ilu szkołach używa się waszego podręcznika?

Odpowiedz

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.