Wybrany autor
Thomas DiLorenzo
DiLorenzo_Mit-monopolu-naturalnego.jpg

Teksty

DiLorenzo: Mit monopolu naturalnego

Twierdzenie, jakoby teorię monopoli najpierw opracowali ekonomiści, a dopiero potem została ona użyta przez ustawodawców do „uzasadnienia” przywileju monopolowego, jest mitem. W rzeczywistości monopole tworzono dziesiątki lat przed tym, kiedy teorię sformalizowali popierający interwencjonizm ekonomiści, którzy użyli jej później jako racjonalizacji ex post dla interwencji państwowej.

asymetria_male.jpg

Teksty

DiLorenzo: Czy asymetria informacji stanowi zawodność rynku?

Pogląd, według którego tzw. asymetria informacji jest źródłem zawodności rynku, jest głęboko wadliwy. Asymetria informacji jest w zasadzie synonimem dla „podziału wiedzy (i pracy) w społeczeństwie”, co jest podstawą dla handlu i wymiany oraz sukcesu rynków. Co więcej, prawdziwy problem asymetrii informacji dotyczy rządu, jako że wszyscy podatnicy są racjonalnymi ignorantami w kwestii niemal wszystkich poczynań rządu. Asymetria informacji jest zatem źródłem zawodności rządu, a nie zawodności rynku.

DiLorenzo_Wywindowane-podatki_male.jpg

Teksty

DiLorenzo: Wywindowane podatki - oto prawdziwy problem

Ekspansywna polityka monetarna ostatniej dekady sztucznie obniżyła stopy procentowe, napędzając tym samym bańkę na rynku nieruchomości. Wraz z nadzwyczajnymi wzrostami cen nieruchomości przyszły nadzwyczajne wzrosty podatków od nich w całym kraju.

DiLorenzo_Zjazd-arbuzów_male.jpg

Teksty

DiLorenzo: Zjazd arbuzów

Ekolog to totalitarny socjalista, którego prawdziwym celem jest ożywienie socjalizmu i centralnego planowania ekonomicznego pod płaszczykiem „ratowania planety” od kapitalizmu. Jest „zielony” na zewnątrz ale „czerwony” w środku. Stąd jego odpowiednie określenie to „arbuz”.

Multimedia

[VIDEO] DiLorenzo: Korupcja - wrodzona cecha bankowości centralnej

„Kiedy się już założy bank kierowany przez polityków, pod ich silnymi wpływami będzie on motorem ciągłej korupcji. […] Trwałym motorem korupcji, który będzie napędzał rozrost państwa poprzez poparcie polityczne, nie tylko członków Kongresu, ale także najbogatszych ludzi w kraju, zawsze będących pierwszymi, którzy korzystają z ekspansji monetarnej”.

Teksty

Di Lorenzo: Prawda o ustawie Shermana

Ustawa Shermana nigdy nie miała na celu ochrony konkurencji. To rażąco protekcjonistyczna ustawa, zaprojektowana po to, by bronić mniejsze i mniej wydajne przedsiębiorstwa od ich większych konkurentów. Nigdy nie było „złotego wieku polityki antymonopolowej”. Opowieści o początkach prawa antymonopolowego to mit.

Teksty

DiLorenzo: Koń trojański ekonomii szczęścia

Upadł komunizm, ale "socjalizm z ludzką twarzą" nadal ma się dobrze. Socjaliści z całego świata przekonani są, że funkcja dobrobytu społecznego została wreszcie odkryta. Już teraz, dzięki wynikom badań statystycznych, wiemy, że "ludzie z wyższymi zarobkami mają więcej możliwości, aby osiągnąć to, czego pragną." Jeśli realia gospodarcze, ani logika nie staną na drodze, być może autorom tych badań zostanie kiedyś przyznana Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii.

Filmy

[VIDEO] Ekonomia w jednej lekcji, część 2 - Thomas DiLorenzo

Wywiad Jeffreya Tuckera z Thomasem DiLorenzo na temat ponadczasowej książki Henry'ego Hazlitta Ekonomia w jednej lekcji. Jest to drugi z serii 12 wywiadów z czołowymi przedstawicielami austriackiej szkoły ekonomii na temat tej obowiązkowej lektury każdego ekonomisty.

Filmy

[VIDEO] prof. T. DiLorenzo: Dwa lata rządów Obamy - bilans zysków i strat

Wykład prof. Thomasa DiLorenzo pt. "Dwa lata rządów Obamy - bilans zysków i strat" wygłoszony na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie 22 października 2010 r.

Wywiady

Wywiad z profesorem Thomasem DiLorenzo o aktualnej sytuacji gospodarczej Stanów Zjednoczonych

To, co doprowadziło nas do obecnej sytuacji, to fakt, że po kryzysie wywołanym przez Fed, który jest odpowiedzialny za bańkę spekulacyjną na rynku nieruchomości, rząd zdecydował, iż jedyną drogą na wyjścia z recesji jest zastosowanie teorii Keynesa i wydanie większej ilości pieniędzy. Rząd niczego się nie nauczył przez te lata.

Aktualności

Wykład prof. Thomasa DiLorenzo w Krakowie

Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego PAFERE oraz Klub Austriackiej Szkoły Ekonomii w Krakowie uprzejmie zapraszają na wykład prof. Thomasa DiLorenzo pt.”Dwa lata rządów Obamy - bilans zysków i strat”. Wykład odbędzie się w piątek, 22 października 2010 o godzinie 17:30.

Teksty

DiLorenzo: Nasza totalitarna biurokracja regulacyjna

W piątym rozdziale Drogi do zniewolenia Hayek ostrzegł, że państwo nie musi bezpośrednio kontrolować wszystkich lub nawet większości środków produkcji, by sprawować totalitarną kontrolę nad życiem gospodarczym narodu. Trudno nie zgodzić się z tezą, że obecnie gospodarka Stanów Zjednoczonych jest jeszcze bardziej kontrolowana, regulowana i nadzorowana przez państwo niż Niemcy w czasach, kiedy Hayek napisał Drogę do zniewolenia.

Teksty

DiLorenzo: Upaństwowiona służba zdrowia a prawa ekonomii

Im więcej pieniędzy wydawano na państwową służbę zdrowia, tym gorzej zapewniała opiekę zdrowotną. Tego typu rezultaty są cechą charakterystyczną każdej rządowej biurokracji, ze względu na brak jakiegokolwiek rynkowego mechanizmu zwrotnego. Ponieważ rząd z definicji nie generuje zysków, nie ma ani mechanizmów nagradzania za efektywność, ani karania za jej brak.

Teksty

DiLorenzo: Windowanie podatków

Ci sami politycy, którzy latami łupili podatników, w roku wyborów zmienili się – przynajmniej na pozór – w zwolenników „obniżania podatków”. Republikański gubernator Maryland Robert Ehrlich wysunął „śmiałą” propozycję takiego obcięcia podatków od nieruchomości, że przeciętny właściciel domu w Maryland zaoszczędziłby całe czterdzieści dolarów rocznie, prawie tyle, by móc raz pójść na mecz baseballowy z udziałem Baltimore Orioles. A to wszystko po tym, jak gubernator podniósł stopę podatku o 57%.

Teksty

DiLorenzo: Frederic Bastiat

CLAUDE FREDERIC BASTIAT był francuskim ekonomistą, legislatorem i pisarzem, który stał się mistrzem w dziedzinie prywatnej własności, wolnych rynków i ograniczonego rządu. Prawdopodobnie główną prawdą wynikającą z prac Bastiata było stwierdzenie, że wolny rynek jest naturalnym źródłem „harmonii ekonomicznej” jednostek tak długo, jak rząd jest ograniczony do ochrony życia, wolności i własności obywateli, a więc ochrony przed kradzieżą lub agresją.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.