Rudowski: Poglądy M.N. Rothbarda na temat pieniądza i bankowości

2 lutego 2010 Prace Dyplomowe komentarze: 12

Autor: Rafał Rudowski
Pełna wersja pracy w PDF

Murray Newton Rothbard zaliczany jest do przedstawicieli szkoły myśli ekonomicznej nazywanej szkołą austriacką. Powstanie tej szkoły łączy się z dziewiętnastowieczną „rewolucją marginalistyczną”, a za jej założyciela uważa się Carla Mengera, który w opublikowanym w 1871 r. dziele Principles of Economics przedstawił podstawowe założenia teorii użyteczności krańcowej. Kolejnym ważnym ekonomistą tej szkoły był Eugen von Böhm-Bawerk, który inspirując się dziełami Mengera badał, między innymi, takie zagadnienia jak wartość, kapitał i procent, formułując ważną dla późniejszego rozwoju szkoły teorię procentu jako wynagrodzenia za powstrzymanie się od konsumpcji. Do najwybitniejszych przedstawicieli dwudziestowiecznej szkoły austriackiej zalicza się Ludwiga von Misesa, Fredericha von Hayeka i Murraya N. Rothbarda.

W rozwoju myśli ekonomicznej szkoła austriacka wpisuje się w szeroki nurt dedukcyjny, którego głównym założeniem jest opieranie się w badaniach ekonomicznych na rozumowaniu dedukcyjnym. Ekonomiści szkoły austriackiej, w przeciwieństwie do szkoły historycznej, wierzą w istnienie niezmiennych praw ekonomicznych. Za właściwą metodę odkrywania tych praw uważają analizę logiczną opartą na aksjomatach. Są również zwolennikami stosowania indywidualizmu metodologicznego, polegającego na wyjaśnianiu zjawisk ekonomicznych poprzez odwoływanie się do zachowań jednostek.

Działalność Rothbarda przypada na drugą połowę XX w. Należy on do najbardziej wolnorynkowych przedstawicieli szkoły austriackiej. Bywa określany jako twórca „anarchokapitalizmu”. Tematyka pieniądza i bankowości stanowi jeden z najistotniejszych elementów jego działalności naukowej i popularyzatorskiej. W niniejszej pracy szczególny nacisk zostanie położony na prezentację poglądów Rothbarda, które są odmienne od wyrażanych obecnie poglądów.

W pracy zostaną przedstawione takie zagadnienia jak natura pieniądza, jego podaż i popyt na niego, bankowość depozytowa i bankowość kredytowa jako podstawowe rodzaje bankowości, bankowość centralna, mechanizm i skutki kreacji pieniądza we współczesnym systemie bankowości (w tym zjawisko cyklu koniunkturalnego) oraz stopa procentowa. Przedstawiona też zostanie krytyka Rothbarda pod adresem sformułowanego przez Irvinga Fishera równania wymiany. Ostatnim z poruszonych w niniejszej pracy tematów będzie opracowany przez Rothbarda plan powrotu do standardu złota.

W przypadku każdego z powyższych zagadnień ujęta zostanie jedynie „istota rzeczy”. Czytelników, którzy pragnęliby zapoznać się szczegółowo z poglądami Rothbarda, autor pracy zachęca do zapoznania się z publikacjami Rothbarda zawartymi w bibliografii, a także innymi pracami tego ekonomisty.

Pełna wersja pracy w PDF

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Avatar

O Autorze:

Rafał Rudowski

Pozostałe wpisy autora:

12 Komentarze “Rudowski: Poglądy M.N. Rothbarda na temat pieniądza i bankowości

 1. Ja przepraszam, Proszę Państwa, czy to jest jakiś żart? Praca magisterska bazująca na 16 pozycjach bibliograficznych i 4 stronach internetowych? Na 65 stron, z czego połowa to cytaty? I z pointą ze wstępu:
  „W przypadku każdego z powyższych zagadnień ujęta zostanie jedynie „istota rzeczy”. Czytelników, którzy pragnęliby zapoznać się szczegółowo z poglądami Rothbarda, autor pracy zachęca do zapoznania się z publikacjami Rothbarda zawartymi w bibliografii, a także innymi pracami tego ekonomisty”??

  Szok. Bym mamie się wstydził taką pracę magisterską pokazać, a co dopiero wysyłać do publikacji. A Instytut to tak publikuje wszystko, co mu się wyśle?

 2. Nie ogłaszaliśmy konkursu na najlepsze prace magisterskie. Nie utworzyliśmy też jury, które oceniałoby jakość prac. Dlatego nie należy oczekiwać, że na naszych łamach znajdują się prace najlepsze z najlepszych. Naszym celem jest raczej pokazanie, że dużo ludzi w Polsce zajmuje się na różnym poziomie zaawansowania i profesjonalizmu ekonomią austriacką. Ocenę tych prac pozostawiamy naszym czytelnikom. Jak widać potrafią Państwo wyrobić własną dojrzałą opinię w tym zakresie. Zachęcamy do podejmowania również własnych prób mierzenia się z zagadnieniami ekonomii austriackiej. Ufamy, że z biegiem czasu będą one coraz lepsze (te próby).

 3. Od kiedy liczba pozycji bibliograficznych jest wyznacznikiem jakości pracy? Praca została oceniona na 5,5 zarówno przez promotora, jak też recenzenta. I celowo została napisana tak, żeby można ją było pokazać „mamie” i innym laikom i żeby mogli coś zrozumieć.

 4. Wg mnie praca bardzo przystępna, a do tego ciekawa. Co do przystępności dla laików z ekonomii austriackiej to mam wrażenie, że jest to bardzo słuszny zabieg, skoro mieli ją oceniać profesorowie z SGH.

 5. @PN
  Praca została uznana za nadającą się do publikacji przez Zespół Redakcyjny Mises.pl i nie widzę potrzeby zmieniania tej decyzji z powodu, że Twoim zdaniem 16 przypisów biograficznych to za mało 🙂 Jeśli ktoś ma zamiar pisać tu zarzuty do tej pracy to proszę ją przeczytać i odnieść się do jej treści, nie formy.

 6. Praca niewątpliwie wartościowa, ale bezkrytyczna – nie stwierdziłem obecności wzmianek o krytyce poglądów Rothbarda lub ich kontrowersyjności, co rysuje trochę połowiczny obraz (nie przeczytałem od deski do deski, więc jeśli jestem w błędzie proszę mnie poprawić).

  Nie mi oceniać, czy się nadaje na podkładkę pod dyplom czy na publikację na mises.pl – ale moim zupełnie subiektywnym i spaczonym zdaniem, na 5.5 to ona jest trochę za słaba. Szczerze mówiąc nie widzę nic specjalnie odkrywczego w kolejnej przekrojowej ekspozycji poglądów MNR, a po pracy na 5.5 oczekiwałbym chyba czegoś odkrywczego.

 7. @panika2008
  W paru miejscach ostrożnie krytykuję Rothbarda, np. jego plan powrotu do standardu złota.
  Nie wiem, czy w pracy jest coś odkrywczego, ale wprowadzam gdzieniegdzie trochę własnych przemyśleń, np. na temat użyteczności krańcowej pieniądza czy oczekiwań inflacyjnych i deflacyjnych. Nie jest tego może dużo, ale z drugiej strony moje poglądy nie są tematem pracy.

 8. Z intensywna krytyka wystepuja z regoly osoby mlode, ktore z jakis wzgledow same niewiele robia i nie wiedziec czemu przyjemnosc znajduja w krytyce zamiast w pracy..:));
  Co ciekawe im ktos mniej znaczy i mniej osiagnal tym zajadliwsza krytyka..Zawsze tak jest.Nie ma sie czym przejmowac.”karawana…” i tak dalej.

 9. @PN.
  Zdaje się, że praca magisterska nie musi być odkrywcza i wnosząca cośnowego do nauki. Pomyliło Ci się z pracą doktorską która już taka być musi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podnieśmy stopę wsparcia!
KRS: 0000174572
 
KRS: 0000174572