VIII Zjazd Austriacki – „Menger w mieście narodzin” już za nami

26 listopada 2021 Aktualności komentarze: 0

Tegoroczna edycja zjazdu była poświęcona ojcowi austriackiej szkoły ekonomii – Carlowi Mengerowi. Na rok 2021 przypada bowiem 100. rocznica jego śmierci oraz 150. rocznica wydania przez niego Zasad Ekonomii. Dlatego też 20 listopada spotkaliśmy się w mieście narodzin Carla Mengera, Nowym Sączu, na VIII Zjeździe Austriackim.

W wydarzeniu zorganizowanym w budynku Wyższej Szkoły Biznesu National-Louis University wzięło udział ponad 150 uczestników, w tym liczni goście honorowi.

Dzień wcześniej, w gmachu nowosądeckiego ratusza odbyło się spotkanie z Prezydentem Miasta Ludomirem Handzlem, mecenasami najnowszej książki poświęconej Carlowi Mengerowi „Niech żyje rewolucja! 150 lat Zasad Ekonomii Carla Mengera”. Obecne były również liczne osobistości aktywnie zaangażowanie w promowanie idei austriackiej szkoły ekonomii w regionie Nowego Sącza. Spotkanie było poświęcone osobie Carla Mengera, a także dalszym, ambitnym planom Instytutu Misesa w kwestii upamiętnienia i rozpropagowania tego wybitnego ekonomisty.

Następnie wszyscy uczestnicy wzięli udział w uroczystej kolacji, na której prezes Mikołaj Pisarski wręczył specjalne wyróżnienia i podziękowania za zaangażowanie i wsparcie w działalności Instytutu.

Natomiast prof. Witold Kwaśnicki, członek Rady Naukowej Instytutu Misesa, wzniósł toast z okazji 18-lecia naszej Fundacji i nieprzerwanego krzewienia przez nią idei wolnorynkowych.

VIII Zjazd otworzył prezes Mikołaj Pisarski, Prezes Instytutu Misesa wraz z dr Dariuszem Woźniakiem, Rektorem WSB oraz Ludomirem Handzlem, Prezydentem Nowego Sącza. Następnie prof. Witold Kwaśnicki przybliżył postać, której poświęcony był tegoroczny zjazd, w wykładzie „Carl Menger – rewolucjonista”.

W panelu poświęconym Mengerowskiej perspektywie na metodologię i teorię ekonomii udział wzięli: dr Krzysztof Turowski, dr Norbert Slenzok oraz dr Jakub Bożydar Wiśniewski. Nad przebiegiem całości dyskusji w roli moderatora czuwał Mateusz Benedyk, Dyrektor Generalny Instytutu Misesa.

Po krótkiej przerwie rozpoczęliśmy blok wystąpień związanych z obecnymi wyzwaniami stojącymi przed polską gospodarką oraz wizji ich potencjalnego rozwiązania. Tę część Zjazdu otworzył dr Marcin Mrowiec, wieloletni główny ekonomista banku PEKAO SA, z prelekcją ,,Polski Ład a wyzwania stojące przed polską gospodarką”, podczas którego przedstawił ekonomiczną analizę proponowanych zmian prawnych z perspektywy wolnorynkowej.

Blok został zamknięty wystąpieniem Rafała Trzeciakowskiego z Forum Obywatelskiego Rozwoju pt. „Jakich reform potrzebują polskie miasta?”.

Następnie pochyliliśmy się nad tematem dość aktualnym tj. migracjami. Prezentację na ten temat przedstawiła dr Anna Gruhn, autorka przekładu powieści graficznej Otwarte Granice, aktywnie angażując uczestników w dyskusję odnośnie obecnych problemów i wyzwań związanych z migracją zarówno w zakresie Europy, jak i świata.

W kolejnym panelu dyskusyjnym dr Alicja Sielska, Przemysław Rapka oraz Łukasz Jasiński zajęli się spostrzeżeniami Carla Mengera w odniesieniu do współczesnych badań ekonomicznych. Całość moderował Dawid Kamiński – laureat ostatniej edycji Szkoły Ekonomicznej Instytutu Misesa.

Następnie, problem inwestowania w obecnych czasach poruszył Tomasz Tarczyński, Prezes OPOKA TFI, w wystąpieniu pt. „Inwestycje w czasach Polskiego Ładu i wysokiej inflacji”.

Na koniec powróciliśmy do osoby bohatera tegorocznego Zjazdu. Dzięki prelekcji „Sącz czasów Mengera” dr. Łukasza Połomskiego poznaliśmy historię Carla Mengera i jego rodziny. Wystąpienie to zbudowało grunt pod prezentację naszego nowego projektu – filmu o Carlu Mengerze. Zgromadzonym na sali twórca filmu, Tomasz Agencki, zaprezentował koncept filmu i premierowy trailer. Po tej prezentacji jesteśmy przekonani, że nie będzie to zwykły film biograficzny. Trzymamy kciuki za pracę Tomasza. Wy też możecie dołożyć swoją cegiełkę do tego projektu i upamiętnienia ojca austriackiej szkoły ekonomii na stronie: carlmenger.pl

Po zakończeniu oficjalnej części Zjazdu uczestnicy skierowali się na afterparty do Browaru Trzy Korony, gdzie już w nieformalnej atmosferze mogli wymieniać się poglądami i dyskutować na wszystkie możliwe tematy w wyśmienitym towarzystwie.

W niedziele wszyscy zainteresowani historią Carla Mengera i jego rodzinnego miasta mogli wziąć udział w spacerze historycznym pod przewodnictwem dr. Połomskiego. Spacer ten stanowił doskonałe uzupełnienie sobotniej prelekcji doktora.

Dziękujemy wszystkim za obecność, pomimo barier w postaci pandemii i kilometrów. Mamy nadzieję, że za rok zobaczymy się na IX Zjeździe Austriackimi! Po więcej informacji i codzienną dawkę wiedzy zachęcamy do śledzenia naszego portalu i mediów społecznościowych.

 

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podnieśmy stopę wsparcia!
KRS: 0000174572
 
KRS: 0000174572