Nie zapomnij rozliczyć PIT do końca kwietnia
KRS: 0000174572
Powrót
KASE

Kolejne spotkanie KASE Kraków już 28-go marca

0
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 2 min
KASE_Kraków_28-03-24_Rapka_miniatura

Niezmiernie miło nam zaprosić was kolejny wykład otwarty organizowany przez KNASE, KASE Kraków i Students for Liberty!

Zagadnienie stabilności sektora finansowego i jego wpływu na gospodarkę jest wciąż gorącym tematem od wielkiej recesji 2008 roku. Nadmierna akcja kredytowa nadmuchała ceny nieruchomości i wyceny aktywów. Doprowadziła również do potężnych strat banków i instytucji finansowych, gdy część dłużników nie była w stanie spłacić swoich zobowiązań. Na skutek strat firm sektora finansowego doszło do ograniczenia akcji kredytowej i aktywności gospodarczej, przez co gospodarce groziła niezwykle głęboka recesja.

W trakcie wystąpienia powyższe kwestie zostaną zaprezentowane z perspektywy austriackiej szkoły ekonomii. Przedstawiciele tej tradycji doszukują się źródeł problemów sektora finansowego w błędnych inwestycjach powodowanych zaniżaniem stóp procentowych oraz ekspansją kredytową. To właśnie kreacja kredytu przez banki zafałszowuje kalkulację ekonomiczną firm, co prowadzi do błędnych inwestycji i niespłaconych kredytów, które później negatywnie odbijają się na stabilności sektora finansowego. Co więcej, utrzymywanie rezerwy cząstkowej powoduje, że panika bankowa staje się śmiertelnym zagrożeniem dla banku, a wzrost stóp procentowych w obliczu inflacji prowadzi do spadku wartości aktywów finansowych, co utrudnia bankom pozyskiwanie środków finansowych. W tej perspektywie to ekspansja kredytowa jest główną przyczyną problemów sektora realnego i finansowego.

Wykład poprowadzi Dr. Przemysław Rapka, pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, od lat związany z Instytutem Misesa, dla którego napisał liczne teksty edukacyjne i komentarze, w których między innymi przewidywał najpierw inflację, a następnie obecną dezinflację. Jest również wykładowcą Szkoły Ekonomicznej Instytutu Misesa. Jego zainteresowania naukowe to głównie cykle koniunkturalne, polityka monetarna i stabilność sektora finansowego.

Spotkanie odbędzie się 28 marca, w Czwartek o godzinie 18:30 w Starej Auli w Budynku Głównym UEK.

Po wykładzie, około godziny 20:00 zapraszamy do lokalu Stacja Bosacka na kontynuację spotkanie, w bardziej swobodnej formie.

Zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu. Więcej informacji mogą Państwo znaleźć na Facebooku → Stabilność finansowa z punktu widzenia ATCK

Zachęcamy również do obserwowania na Facebooku stron KASE Kraków i Koła Naukowego Austriackiej Szkoły Ekonomii na UEK by być na bieżąco.

Kategorie
Aktualności KASE

Czytaj również

KASE_Wrocław_04-04-24_Nowakowski_miniatura

KASE

KASE Wrocław: Wykład dr Pawła Nowakowskiego, 4 kwietnia 2024

Zapraszamy na KASE Wrocław!

KASE_Lublin_23-04-24_Reed_miniatura

KASE

Lawrence Reed 23-go kwietnia w Lublinie

Wygłosi wykład o niezauważanych codziennych bohaterach

KASE_Wrocław_18-04-24_Lach_miniatura

KASE

KASE Wrocław: Wykład mgr. Bonawentury Lacha, 18 kwietnia 2024 r.

Klub Austriackiej Szkoły Ekonomii we Wrocławiu, we współpracy z Kołem Naukowym Ekonomii Pozytywnej ma przyjemność na wykład Bonawentury Lacha pt. „Racjonalność w Ekonomii”.

KASE_Gdańsk_25-04-24_Reed_miniatura (1)

KASE

KASE Gdańsk - Wykład prof. L.W. Reed`a pt. „Free Trade vs. Protectionism”

KASE Gdańsk zaprasza na kolejny wykład!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.