Nie zapomnij rozliczyć PIT do końca kwietnia
KRS: 0000174572
Powrót
Aktualności

Nowe wydanie „Ekonomii wolnego rynku” Murraya Rothbarda

13
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 5 min
ewr01.png
Pobierz w wersji
PDF
Ekonomia wolnego rynku

Wspólnym nakładem Instytutu Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa i Fijorr Publishing ukazało się właśnie nowe, poprawione polskie wydanie najważniejszego dzieła Murraya Rothbarda – Ekonomii wolnego rynku. Tym razem tę arcyważną książkę wydano w jednym, eleganckim tomie. Przed wydaniem tekst przeszedł gruntowną redakcję dokonaną przez Marcina Zielińskiego z Instytutu Misesa. Dzięki temu polski czytelnik może cieszyć się myślą Rothbarda w doskonałej oprawie edytorskiej.

Ekonomia wolnego rynku jest całościowym traktatem ekonomicznym, w którym autor postawił sobie za zadanie systematyczne przedstawienie ogółu wiedzy ekonomicznej. Rothbard wychodzi od aksjomatu działania i jego podstawowych kategorii (cel, środki, przychody, koszt…) i z nich wyprowadza pierwsze prawa ekonomiczne (jak prawo malejącej użyteczności krańcowej). Następnie coraz bardziej komplikuje swój wywód dodając kolejne, proste założenia empiryczne: różnorodność zasobów i zdolności ludzkich, czas wolny jako dobro konsumpcyjne, niespecyficzność czynników produkcji. Tym samym stopniowo rozwija ekonomię Robinsona Crusoe, teorię wymiany, powstanie gospodarki pieniężnej, kształtowanie się cen dóbr konsumpcyjnych i czynników produkcji w rozwiniętej, pieniężnej gospodarce rynkowej. Książkę kończy błyskotliwa analiza zagadnienia konkurencji i monopolu, nowatorska koncepcja kształtowania się siły nabywczej pieniądza i systematyczna, autorska teoria siłowej ingerencji w rynek.

Wywód Rothbarda cechuje wyjątkowa klarowność i systematyczność. Autor pewnie prowadzi czytelnika, wskazując kolejne elementy w swoim rozumowaniu, wyraźnie wprowadzając nowe założenia i porzucając stare. Do tego Rothbard bezlitośnie krytykuje błędne koncepcje i doktryny, nawet jeśli ich zwolennikami są jego intelektualni przyjaciele – jak Ludwig von Mises czy William Hutt. Hinduska ekonomistka związana ze szkołą austriacką Sudha Shenoy tak wspominała po latach książkę Rothbarda:

Ekonomia wolnego rynku to kolejna książka, która pojawiła się we właściwym momencie. Pamiętam, jak w 1963 roku kupiłam pierwsze dwutomowe wydanie w twardej oprawie w jednym z londyńskich antykwariatów. Kupiłam tę książkę, mimo że nie było mnie na nią stać. Siedziałam na wykładach i myślałam sobie: „to niemożliwe”, a potem biegłam do domu i czytałam Rothbarda, by upewnić się co do alternatywnego stanowiska, które miało więcej sensu. Ta książka była tak ważna właśnie z powodu idei, z jakimi miałam do czynienia w Londyńskiej Szkole Ekonomii. Obecnie studenci mogą zapoznać się z ekonomią austriacką na uczelniach. Ale wtedy wszyscy austriacy byli samoukami. I książka Rothbarda świetnie nadawała się do tego celu. Była dla nas wszystkich punktem wyjścia.”

Na wydanie książki Rothbarda entuzjastycznie zareagował też sam Ludwig von Mises, który pod jej wpływem, według relacji świadków, miał zmienić swoje poglądy na teorię monopolu. Mises pisał w swojej recenzji książki:

„Podstawową zaletą tej książki jest to, że zawiera ona wyczerpującą i metodyczną analizę wszystkich tych czynności, które powszechnie określa się mianem ekonomicznych, przy czym owe czynności są traktowane jako ludzkie działanie, czyli świadome dążenie do wybranych celów przy użyciu odpowiednich środków. […]

W każdym rozdziale swojego traktatu Rothbard, czerpiąc z najlepszych nauk swoich poprzedników i uzupełniając ich odkrycia o niezwykle istotne obserwacje, buduje poprawną teorię, a także z wielką uwagą obala wszystkie zarzuty, jakie kiedykolwiek podniesiono przeciw tym doktrynom. Naświetla też błędy i sprzeczności obecne w popularnych interpretacjach spraw gospodarczych. […]

Książka taka jak Ekonomia wolnego rynku daje każdej inteligentnej osobie możliwość zapoznania się z rzetelnymi informacjami na temat największych kontrowersji i sporów naszych czasów. Z pewnością nie jest to łatwa lektura, gdyż wymaga ona ogromnego skupienia uwagi. Jednak do mądrości nie można dojść na skróty.”

Wydanie Ekonomii wolnego rynku stanowiło fundament, na którym zaczęła się na dobre odradzać austriacka szkoła ekonomiczna w Stanach Zjednoczonych. To właśnie na tej książce ekonomii uczyli się tacy ekonomiści jak Joseph Salerno, Peter Boettke czy Walter Block, którzy spopularyzowali myśl Misesa i Rothbarda wśród amerykańskich ekonomistów i stworzyli siłę takich austriackich ośrodków jak Mises Institute w Auburn czy austriackie studia w George Mason University w Wirginii. Podkreślając historyczną rolę tej książki dr Mateusz Machaj, fundator Instytutu Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa, stwierdził wręcz, że jest to: „jeden z dwóch najważniejszych traktatów w historii szkoły austriackiej”.

Nowe polskie wydanie liczy sobie ponad 830 stron (jest to wersja bez książki Power and Market) w twardej oprawie. Przedmowę do książki napisał dr Mateusz Machaj. Ze spisem treści tego dzieła można zapoznać się pod tym linkiem. Ekonomię wolnego rynku można nabyć w sklepie Instytutu Misesa za 99 zł.

 

O autorze:

Murray Newton Rothbard (1926-1995) był ekonomistą, historykiem oraz teoretykiem politycznym, który wniósł znaczący wkład w rozwój nauk ekonomicznych, filozofii polityki (w szczególności libertarianizmu), historii gospodarczej oraz teorii prawa. Przyczynił się do rozwoju i zwiększenia znaczenia austriackiej szkoły ekonomii – bazując na wcześniejszych pracach swojego nauczyciela Ludwiga von Misesa. W drugiej połowie XX wieku Rothbard zdobył pozycję głównego teoretyka nurtu, głównie dzięki wydaniu monumentalnej Ekonomii wolnego rynku — całościowego traktatu ekonomicznego, w którym twórczo rozwinął teorie Misesa (zwłaszcza w zakresie teorii produkcji, teorii monopolu, teorii interwencji państwa w gospodarkę). Oprócz tego dzieła Rothbard napisał jeszcze ponad 20 książek i trzy tysiące artykułów. W swoim życiu wydawał i redagował kilka czasopism: „The Review of Austrian Economics”, „Left and Right”, „The Libertarian Forum” i „The Rothbard-Rockwell Report”. Od 1982 roku Rothbard był silnie zaangażowany w rozwój Ludwig von Mises Institute w Auburn w stanie Alabama.

Kategorie
Aktualności

Czytaj również

KASE_Wrocław_18-04-24_Lach_miniatura

KASE

KASE Wrocław: Wykład mgr. Bonawentury Lacha, 18 kwietnia 2024 r.

Klub Austriackiej Szkoły Ekonomii we Wrocławiu, we współpracy z Kołem Naukowym Ekonomii Pozytywnej ma przyjemność na wykład Bonawentury Lacha pt. „Racjonalność w Ekonomii”.

KASE_Gdańsk_25-04-24_Reed_miniatura (1)

KASE

KASE Gdańsk - Wykład prof. L.W. Reed`a pt. „Free Trade vs. Protectionism”

KASE Gdańsk zaprasza na kolejny wykład!

KASE_Lublin_23-04-24_Reed_miniatura

KASE

Lawrence Reed 23-go kwietnia w Lublinie

Wygłosi wykład o niezauważanych codziennych bohaterach


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze 13
Rafał

Będzie ebook?

Odpowiedz

Mateusz Benedyk

W najbliższym czasie nie, ale spróbujemy namówić do tego rozwiązania naszego współwydawcę.

Odpowiedz

Przemysław

Gdzie będzie dostępna owa książka w wersji papierowej ?

Odpowiedz

Mateusz Benedyk

Książkę w wersji papierowej można kupić m.in. w naszym sklepie: http://www.mises.sklep.pl/ksiazki/70-ekonomia-wolnego-rynku-murray-rothbard.html

Odpowiedz

Przemysław

Dziękuje za szybka odpowiedz

Pozdrawiam

Odpowiedz

Laik

Dlaczego zrezygnowano z oryginalnego tytułu? Ekonomia jest jedna, a "Ekonomia wolnego rynku" brzmi doktrynersko. Jak by autorowi nie chodziło o rzetelne badanie zjawisk ekonomicznych, tylko trzymanie się ideologii za wszelką cenę,

Odpowiedz

rafal

Znowu to samo, książka nudna, jakieś wykresy,wzory (mnie jako matematyka to śmieszy, ludzi nie obeznanych z matematyką znudzi i odstręczy).
Zresztą ta książka zalega allegro od lat, każdy ją mógł kupić.
Za to "Historii ekonomii", najlepszego dzieła MR jak nie było tak nie ma, choć spora część przekładu była gotowa.
Żałuję że wysiłek nie poszedł właśnie w tym kierunku, to byłaby bomba

Odpowiedz

kk22

@ Rafał
To ,że EKW jest na allegro od lat nie musi oznaczać , że zalega ( a nowe wydanie prazentuje się o niebo lepiej już tylko pod względem estetycznym). Jeśli z kolei "History of economic though" jest tak atrakcyjne , to spróbuj przekonać jakieś wydawnictwo , że może na tym zarobić, a na napewno się ukaże.

Odpowiedz

Rafał

HET jest tak samo atrakcyjne jak EKW, czyli przeciętny obywatel po równo olewa jedno i drugie. A dla wąskiej grupy znawców tematu moim zdaniem o wiele bardziej "atrakcyjna" byłaby HET. W końcu różne książki wolnorynkowe się wydaje, czasem nieznanych autorów. O atrakcyjności tych książek nic z góry nie da się powiedzieć. W porównaniu z tym HET jest już bardziej atrakcyjna choćby ze względu na nazwiska autora

Odpowiedz

kk22

@Rafał
Kiedyś napewno i "HET" się ukaże. Nie ma co narzekać tyle. Jak dla mnie targetem tych książek powinni być młodzi i ambitni , albo niezdecydowani. A znawcy tematu i tak mogą przeczytać po angielsku. Ciesz się ,że wydawana jest jakaś przeciwwaga dla Wosiów, Changów, Pikketych i tej całej KryPo-hołoty.

Odpowiedz

Rafał

Dziwi mnie niekiedy upór wydawców, tak jest w wieloma autorami. Np główne dzieło Goethego - "Lata wędrówki i nauki W meistra", wydane zostało po polsku (przekład więc istnieje i jest gotowy) chyba ostatnio w 1890. Za to Faust wydawany jest trzy razy w roku, mimo że pies z kulawą nogą nie kupi ani jednego egzemplarza

Odpowiedz

kk22

Myślę ,że popyt na "Fausta" napompowywany jest przez nasz system edukacji i sponsorowania bibliotek publicznych , a wydawcy chca z tego po prostu skorzystać.

Odpowiedz

adam

Czy wiadomo coś w sprawie ebook'a? Czy współwydawca jest przekonany?... :)
Nie mam już gdzie przechowywać takich olbrzymów - czekam więc na wersję cyfrową (może tak "na Gwiazdkę? :razz: )

Odpowiedz

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.