Powrót
Aktualności

Odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące 1,5%

0
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 3 min
FAQ

Przypominamy, że w związku z wygranym odwołaniem, również w tym roku można przekazać naszemu Instytutowi 1,5% podatku dochodowego. Jednak zdajemy sobie sprawę, że z racji na wcześniejsze problemy związane z decyzją Narodowego Instytutu Wolności sytuacja w tym zakresie jest niecodzienna. Pragniemy zatem odpowiedzieć na kilka najważniejszych pytań, jakie mogą się pojawić w tym temacie:  

Czy Instytut Misesa jest już na listach OPP uprawnionych do otrzymania 1,5% w aplikacji Twój e-PIT lub innych aplikacjach pomagających złożyć zeznanie podatkowe online? 

Od 15 marca 2024 można nas już znaleźć w wykazie OPP na stronie NIW (https://niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/) albo na przykład w aplikacji e-pity (https://www.e-pity.pl/wykaz-opp/).  

Zakładamy mimo to, że proces przekazania 1,5% podatku może napotykać na chwilowe trudności techniczne, wynikające z konieczności aktualizacji baz danych. Jeżeli napotkają Państwo na jakiekolwiek przeszkody w przekazaniu wsparcia na rzecz Fundacji, prosimy o cierpliwość i kontakt z Karolem Szczerbińskim - Dyrektorem Fundraisingu w Instytucie Misesa pod adresem karol.szczerbinski@mises.pl. 

Co mogę zrobić, jeśli już złożyłem rozliczenie podatkowe? 

1,5% można wciąż przekazać poprzez złożenie korekty zeznania rocznego. 1,5% zostanie przekazane, gdy korekta PIT zostanie złożona przed upływem miesiąca od terminu na złożenie zeznania podatkowego (w 2024 r. korektę należy złożyć do 31 maja). 

Zachęcamy również do wsparcia nas darowizną. Najlepiej ustawić comiesięczny przelew ze swojego konta lub ustawić regularne wsparcie przez Przelewy24 lub PayPal. Więcej informacji na naszej stronie: https://mises.pl/darowizny  

Dlaczego w lutym i na początku marca możliwość wsparcia 1,5% Instytutu Misesa była zablokowana? 

Narodowy Instytut Wolności odmówił uznania nas za Organizację Pożytku Publicznego uprawnioną do otrzymywania 1,5% PIT, gdy z przyczyn od nas niezależnych przekroczyliśmy niejednoznaczny, a właściwy wg interpretacji NIW, termin złożenia sprawozdania finansowego. Sytuację wyjaśnialiśmy w oświadczeniu: https://mises.pl/artykul/oswiadczenie-im-dotyczace-odpisu-1-5-podatku 

Od tej decyzji złożyliśmy odwołanie i 11 marca Instytut Misesa został dopisany do listy Organizacji Pożytku Publicznego uprawnionych do otrzymywania 1,5% podatku dochodowego! Dyrektor NIW pozytywnie odniósł się do naszego pisma odwoławczego. 

Z jakich źródeł Instytut Misesa finansuje swoją działalność? 

Fundacja Instytut Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa finansuje swoją działalność wyłącznie z dobrowolnych darowizn jednostek i organizacji oraz z odpisów 1,5% podatku. 

Chcąc zachować niezależność nie sięgamy po dotacje ani żadne inne formy finansowania przez instytucje państwowe. 

Dlaczego warto przekazać 1,5% właśnie na Instytut Misesa? 

Edukacja ekonomiczna to droga do wolności i dobrobytu. Przekazują 1,5% na Instytut inwestujesz w bardziej wolne jutro! Twoje 1,5% nie zostanie zmarnowane. 

Przeznaczymy je na: 

  • Kształcenie młodego pokolenia polskich ekonomistów – Szkoła Ekonomiczna, Konkurs na esej ekonomiczny czy Seminaria dla zaawansowanych…
  • Wydawanie po polsku dzieł klasyków i najlepszych prac nowatorskich naukowców (publikacje książkowe) – dziesiątki książek pozwalających kompleksowo zrozumieć zalety wolnego społeczeństwa wciąż czekają na wydanie i rozpropagowanie.
  • Organizowanie wykładów i konferencji
  • Powiększanie zasobów portalu mises.pl o tłumaczenia artykułów, darmowe ebooki i teksty polskich autorów

Już teraz serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy okażą nam wsparcie również w tym roku. Zapewniamy, że przekazane nam środki przeznaczamy na promowanie wolności oraz rzetelnej wiedzy ekonomicznej. Nasza misja byłaby niemożliwa, gdyby nie pomoc ze strony wszystkich ludzi dobrej woli, finansujących naszą działalność. 

Dziękujemy! 

Kategorie
Aktualności

Czytaj również

oswiadczenie 1200x900 (1)

Aktualności

1,5% podatku jednak dla Instytutu Misesa!

Nasze odwołanie zostało uwzględnione. Jak zawsze również i w tym roku będzie można przekazać odpis podatku na naszą Fundację.

oswiadczenie 1200x900

Aktualności

Oświadczenie IM dotyczące odpisu 1,5% podatku

W tym roku stoją przed nami wielkie wyzwania


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.