Nie zapomnij rozliczyć PIT do końca kwietnia
KRS: 0000174572
Powrót
Aktualności

Oświadczenie IM dotyczące odpisu 1,5% podatku

0
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 3 min
oswiadczenie 1200x900

UWAGA UWAGA! WYGRALIŚMY ODWOŁANIE! MOŻNA PRZEKAZYWAĆ 1.5% PODATKU JAK CO ROKU!

 

[STARA TREŚĆ POSTA] Szanowni Państwo, 

[STARA TREŚĆ POSTA] z przykrością informujemy, że w 2024 roku nie będzie można przekazać 1,5% podatku dochodowego na działalność Instytutu Misesa. Narodowy Instytut Wolności odmówił uznania nas za Organizację Pożytku Publicznego uprawnioną do otrzymywania 1,5% PIT, gdy z przyczyn od nas niezależnych przekroczyliśmy niejednoznaczny, a właściwy wg interpretacji NIW, termin złożenia sprawozdania finansowego.  

[STARA TREŚĆ POSTA]

  • Organizacje pożytku publicznego zgodnie z przepisami dotyczącymi rachunkowości mają sześć miesięcy na sporządzenie, przyjęcie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego.
  • Organizacje, które mają rok obrotowy zgodny z rokiem kalendarzowym, muszą dopełnić formalności do 15 lipca kolejnego roku – czyli w ciągu sześciu i pół miesiąca od zakończenia roku obrotowego. W przypadku organizacji, które mają rok obrotowy inny niż rok kalendarzowy, złożenie sprawozdania ma nastąpić według ustawy „do dnia 30 listopada roku następującego po roku obrotowym, za który jest składane sprawozdanie finansowe i sprawozdanie merytoryczne".
  • Rok obrotowy Instytutu trwa od 1 października do 30 września – ponieważ nasze działania są skoordynowane z rokiem akademickim. Przyjęcie takiego roku obrotowego pozwala nam też na lepsze zaplanowanie budżetu.
  • Zgodnie z naszą interpretacją, jeśli kończymy rok obrotowy 30 września 2023 r., to według ustawy mamy czas do 30 listopada kolejnego roku – czyli do 30 listopada 2024 r. na złożenie odpowiednich sprawozdań.
  • Interpretacja NIW mówi, że sprawozdanie za 2023 r. powinniśmy byli złożyć do 30 listopada 2023 r., czyli w ciągu dwóch miesięcy. Chociaż uważamy, że interpretacja NIW jest błędna, to co roku składaliśmy sprawozdania w tym krótkim okresie.
  • Niestety w tym roku w związku z problemami zdrowotnymi osoby, która od lat prowadzi nasze księgi rachunkowe, sprawozdanie z księgowości otrzymaliśmy w połowie stycznia 2024 r. Po niezbędnych poprawkach sprawozdanie przyjęliśmy i zatwierdziliśmy i 23 stycznia opublikowaliśmy wraz ze sprawozdaniem merytorycznym w bazie NIW.
  • Dyrektor NIW może dopisać podmiot na listę uprawnionych do otrzymywania 1,5% PIT, jeśli opóźnienie miało miejsce nie z winy organizacji lub z przyczyn od organizacji niezależnych. Złożyliśmy wniosek o dopisanie do listy uprawnionych argumentując, że opóźnienie odbyło się z powodu przyczyn niezależnych od Instytutu. Niestety NIW nie zgodził się z naszą argumentacją i odmówił dopisania do listy uprawnionych organizacji.

[STARA TREŚĆ POSTA] Jest nam z tego powodu bardzo przykro.  Wiemy, że wielu z Was cieszy się, że przynajmniej ta drobna część Waszych dochodów nie zniknie w paszczy Lewiatana, tylko pomoże w realizacji misji, która jest Wam bliska. Dalej zachowujemy status Organizacji Pożytku Publicznego i dołożymy wszelkich starań, żeby za rok sytuacja wróciła do normy i Wasze 1,5% mogło wesprzeć nasze inicjatywy.

[STARA TREŚĆ POSTA] By uniknąć podobnej sytuacji w przyszłości, wdrażamy szereg zmian dotyczących obiegu dokumentów wewnątrz Fundacji i naszej współpracy z firmą księgową, dzięki którym praca nad sprawozdaniem rocznym będzie znacznie krótsza.  

[STARA TREŚĆ POSTA] W związku z opisaną sytuacją najbliższe miesiące będą wymagały od nas jeszcze większej dyscypliny kosztowej, żeby móc dalej sprawnie działać i propagować rzetelną wiedzę ekonomiczną. Wierzymy, że pomimo tych trudności będziemy mogli Was zaprosić do współtworzenia wielu ciekawych inicjatyw w tym roku. Jednocześnie rozważamy, jakie kroki prawne powinniśmy podjąć w związku z zaistniałą sytuacją. 

[STARA TREŚĆ POSTA] Zarząd Instytutu Misesa 

Kategorie
Aktualności

Czytaj również

KASE_Wrocław_18-04-24_Lach_miniatura

KASE

KASE Wrocław: Wykład mgr. Bonawentury Lacha, 18 kwietnia 2024 r.

Klub Austriackiej Szkoły Ekonomii we Wrocławiu, we współpracy z Kołem Naukowym Ekonomii Pozytywnej ma przyjemność na wykład Bonawentury Lacha pt. „Racjonalność w Ekonomii”.

KASE_Lublin_23-04-24_Reed_miniatura

KASE

Lawrence Reed 23-go kwietnia w Lublinie

Wygłosi wykład o niezauważanych codziennych bohaterach

KASE_Gdańsk_25-04-24_Reed_miniatura (1)

KASE

KASE Gdańsk - Wykład prof. L.W. Reed`a pt. „Free Trade vs. Protectionism”

KASE Gdańsk zaprasza na kolejny wykład!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.