Nie zapomnij rozliczyć PIT do końca kwietnia
KRS: 0000174572
Powrót
Aktualności

Witold Falkowski o prof. Leszku Balcerowiczu

10
Witold Falkowski
Przeczytanie zajmie 1 min

Witold Falkowski, prezes Instytutu Misesa, pochlebnie wypowiada się o ostatnich inicjatywach prof. Leszka Balcerowicza. Były minister finansów coraz częściej w swych komentarzach nawiązuje do idei propagowanych przez austriacką szkołę ekonomii.

Materiał udostępniony dzięki uprzejmości Warsztatów Analiz Socjologicznych

Kategorie
Aktualności

Czytaj również

KASE_Lublin_23-04-24_Reed_miniatura

KASE

Lawrence Reed 23-go kwietnia w Lublinie

Wygłosi wykład o niezauważanych codziennych bohaterach

KASE_Gdańsk_25-04-24_Reed_miniatura (1)

KASE

KASE Gdańsk - Wykład prof. L.W. Reed`a pt. „Free Trade vs. Protectionism”

KASE Gdańsk zaprasza na kolejny wykład!

KASE_Wrocław_18-04-24_Lach_miniatura

KASE

KASE Wrocław: Wykład mgr. Bonawentury Lacha, 18 kwietnia 2024 r.

Klub Austriackiej Szkoły Ekonomii we Wrocławiu, we współpracy z Kołem Naukowym Ekonomii Pozytywnej ma przyjemność na wykład Bonawentury Lacha pt. „Racjonalność w Ekonomii”.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze 10
Bartosz Rudnicki

Niech mi ktoś wyjaśni - skąd ta nagła wolta prof. Balcerowicza? Tego Pana można bez cienia przesady nazwać ojcem polskiej "społecznej gospodarki rynkowej". Słynny plan Balcerowicza odhaczył reformy wolnorynkowe w III RP, pozwalając na zakonserwowanie socjalizmu w mniej "społecznie pożądanych dziedzinach" niż mięso i papier toaletowy. 20 lat później ten sam facet, zamiast we spółkę z kumplami z UW robić kokosy, staje się człowiekiem, który niesie masom światłość rzeczywistej sytuacji polskich finansów oraz kaganek oświaty w postaci wolnorynkowej indoktrynacji.

WTF?

Odpowiedz

uri_brodsky

No niestety, Nobel przypadł makroekonomistom, uzasadniającym państwową interwencję na rynku pracy

Odpowiedz

Smith

@ Bartosz Rudnicki: Niech mi ktoś wyjaśni – skąd ta nagła wolta prof. Balcerowicza?
Może przyśniła mu się niewidzialna ręka rysująca krzywą Laffera na sarkofagu Miltona F.."
A co do tego kracho-kryzysu to przypomina mi się taki dowcip też znad trumny, ale tym razem alkoholika, który podobno nie umarł od wódki, tylko kliny* go zabiły.
*klin-drink alkoholowy, celem złagodzenia skutków kaca.

Odpowiedz

Bartosz Rudnicki

Laffer to jest ten pacjent, co przegrał zakład z Peterem Schiffem?

http://www.youtube.com/watch?v=DpHZ-c3kw98

Też mi ekspert. Nobla mu dać:)

Odpowiedz

boniek

Laffer powinien zamienić nazwisko na Laugter. Wymawia sie podobnie a lepiej oddaje charakter tego czlowieka.

Odpowiedz

boniek

Mialo byc Laughter :P

Odpowiedz

marcinach

Laffer zrobil swoje (rozpropagowal slynna krzywa) tuz przed epoka Reagana, a potem juz??? Chyba nic wielkiego. Zreszta to co nakreslil, bylo juz znane wczesniej, ale jak to z krzywmi i prawami bywa - zazwyczaj sa nazywane imieniem tego, ktory ich nie wymyslil. To jest prawo Stiglera, matematyka a nie ekonomisty - i te prawo tyczy sie rowniez Stiglera. Patrzac z perspektywy czasu, wieksze wplywy do budzetu panstwa i tak to nie jest dobry argument na obnizenie podatkow. Moze by tak zlikwidowac podatki dochodowe i przestac martwic sie o wydatki publiczne?

Odpowiedz

marcinach

co sie tyczy prof. Balcerowicza - to jego pierwszy program gospodarczy byl neokeynesowski zgodnie zaleceniami MFW (zob. J. Winiecki, "Polemiki w drodze"). Nastepnie na poczatku lat dziewiecdziesiatych, tak czytalem, prof. Balcerowicz zaczal interesowac sie instytucjami gospodarki rynkowej i rozwojem gospodarczym, a przy tym temacie nawet ekonomisci glownego nurtu musza zachaczyc o ekonomie austriacka (Mengera i Hayeka w kwestii instytucji, Misesa w kwestii dzialania lub nie dzialania socjalizmu, i Rothbarda - oczywiscie prywatyzacji wszystkiego). Prosze zajrzec do "Socjalizm, kapitalizm, transformacja" - bardzo ciekawej ksiazki prof. Balcerowicza. Zreszta wszystkie jego ksiazki zasluguja na uwage ("Wolnosc i rynek", "Panstwo w przebudowie", "Towards to Limited State"). PROFESOR napisal rowniez dobra rencenzje pierwszego wydania "Ekonomii w jednej lekcji" H. Hazlitta. A ostatnio przedmowe do "Paradoksu wymiany" prof. Ayau. Szkoda, ze p. Balcerowicz nie napisal ostatnio jakiejs ksiazki o gospodarce rynkowej i wzroscie w j. polskim.

pozdrawiam AUSTRIAKOW!

Odpowiedz

Jerzy Mutermilch

Ciekawe do jakiego nurtu należy zaliczyć jego numer ze sprzedażą polskiego złota?

Odpowiedz

boniek

@9
"polskiego" złota? Czyli czyjego? ZTCW panstwo nic nie tworzy tylko kradnie, wiec to zloto musialo wczesniej do konkretnych osob nalezec. Na pewno nie nalezy do wszystkich polakow.

Odpowiedz

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.