Nowa publikacja Instytutu Misesa: Pod prąd głównego nurtu ekonomii

16 lutego 2011 Aktualności komentarze: 12

Przedstawiamy nową publikację Instytutu Misesa:

Pod prąd głównego nurtu ekonomii, praca zbiorowa pod redakcją Mateusza Machaja, Instytut Misesa, Warszawa 2011, stron 239 + 18, indeks nazwisk, format B5, oprawa twarda.

Cena: 34 PLN
Cena z rabatem 15% dla Darczyńców i Czytelników strony mises.pl: 29 PLN

Jak zamówić?
W celu zamówienia książki z rabatem zapraszamy do sklepu.

Autorzy książki – młodzi ekonomiści z Wrocławia – zadedykowali ją swojemu mistrzowi profesorowi Witoldowi Kwaśnickiemu. Poszczególne rozdziały dotyczą różnych zagadnień ekonomii, a łączy je duch intelektualnej niezależności od kanonów myślenia obowiązujących w ekonomii głównego nurtu. Książkę zamyka esej na temat życia i twórczości Adama Heydla, znakomitego ekonomisty przedwojennego, który z polskim głównym nurtem polemizował prawie 100 lat temu.

Z przedmowy Mateusza Machaja:

Słabość obowiązującego dziś wzorca uprawiania ekonomii tkwi w jego formalizmie. To on powoduje, że decyzje ludzi oraz świat, w którym ludzie działają, sprowadza się do prostych i mierzalnych wielkości, traktowanych tak, jakby były wielkościami fizycznymi. W zderzeniu ze złożonymi zjawiskami gospodarczymi formalizm ów prowadzi do błędów, które można ująć w dwie kategorie. Po pierwsze są to błędy polegające na uproszczeniu skomplikowanych struktur i instytucji gospodarczych (za pomocą algebraicznych formuł stosowanych w ekonomii nie da się przedstawić istotnych jakościowych cech). Po drugie są to błędy związane z założeniem, że w gospodarce istnieją „optymalne” rozwiązania, które można łatwo odkryć w wyniku analizy przyjętego modelu. Formalizm ten prowadzi zatem do wyeliminowania ze świata niepewności, spekulacji i przedsiębiorczego działania, które występują na co dzień w życiu gospodarczym.

Spis treści: pobierz (kliknij, aby pobrać)

 

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

12 Komentarze “Nowa publikacja Instytutu Misesa: Pod prąd głównego nurtu ekonomii

 1. a kiedy będzie działał sklep? nie poganiam, rozumiem że jest dużo spraw do załatwienia, ale chciałem kupić ostatnio kilka książek specjalnie przez IM a nie księgarnie internetowe.

 2. wygląda na to, że kolejna interesująca pozycja wydawnictwa IM. Czy długo trzeba czekać na dostawę książki, po wpłacie pieniędzy?

 3. @2 – Mieliśmy bardzo poważne problemy informatyczne, ze względów bezpieczeństwa sklep został wyłączony. Obecnie nasz informatyk pracuje nad nową wersją sklepu, uruchomienie to kwestia kilku najbliższych dni.
  Zamówienia można składać zawsze przez wspierającą nas księgarnię wolnorynkowa.pl (z powołaniem się na Instytut Misesa), albo bezpośrednio, pisząc do nas na e-maila.

  @3 – Jakubie – ok. 3 dni robocze, jeśli poczta się uwinie, to Twoje zamówienie będzie na poniedziałek.

 4. Ad 1, 4
  Spis treści w pdf jest istotnie niekompletny: brak w nim Indeksu nazwisk. W wersji papierowej wszystko się zgadza. Można kupować, produkt bezpieczny…

 5. Z tym ‚mistrzem’ to przesadziliście, z mojego punktu widzenia to lepiej byłoby ‚nauczycielem’.
  A tak w ogóle to cudownie mieć takich wspaniałych studentów, magistrantów i doktorantów, którzy przy okazji różnorakich dyskusji także uczą swojego profesora ekonomii!
  Nadal jestem pod wrażeniem Waszej ‚konspiracyjnej’ pracy, to nieprawdopodobne, by przez ponad rok utrzymywać przygotowywanie i wydanie tej książki w tajemnicy przede mną. Dziękuję Wam serdecznie!

 6. @ 8
  Mistrzu, nie grymaś. „Nauczyciel” też ma konotacje, które mogą budzić wręcz nabożny szacunek. Będziesz musiał jakoś unieść tego „mistrza”, a ewentualnymi kosztami używania tego tytułu obarczaj mnie.
  Witek

 7. Bardzo się cieszę, że IM publikuje pozycję nie będącą tłumaczeniem a polskim dorobkiem. To chyba krok w dobrym kierunku i zachęcam do dalszych.
  Hubert

 8. jestem z Wrocławia mogę kupic gdzieś w mieście czy muszę zamawiać? wynajmuje stancje i nie chce czekać aż książka dojdzie do wielkopolski, zadko bywam w rodzinnym mieście :<

 9. @11 Chyba nie ma takiej możliwości. Zawsze można spróbować zamówić w więcej osób lub ktoś na forum z Wrocławia będzie taki dobry…? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podnieśmy stopę wsparcia!
KRS: 0000174572
 
KRS: 0000174572