Przedstawiamy nową publikację Instytutu Misesa:
Pod prąd głównego nurtu ekonomii, praca zbiorowa pod redakcją Mateusza Machaja, Instytut Misesa, Warszawa 2011, stron 239 + 18, indeks nazwisk, format B5, oprawa twarda.
Cena: 34 PLN
Cena z rabatem 15% dla Darczyńców i Czytelników strony mises.pl: 29 PLN
Jak zamówić?
W celu zamówienia książki z rabatem zapraszamy do sklepu.
Autorzy książki – młodzi ekonomiści z Wrocławia – zadedykowali ją swojemu mistrzowi profesorowi Witoldowi Kwaśnickiemu. Poszczególne rozdziały dotyczą różnych zagadnień ekonomii, a łączy je duch intelektualnej niezależności od kanonów myślenia obowiązujących w ekonomii głównego nurtu. Książkę zamyka esej na temat życia i twórczości Adama Heydla, znakomitego ekonomisty przedwojennego, który z polskim głównym nurtem polemizował prawie 100 lat temu.
Z przedmowy Mateusza Machaja:
Słabość obowiązującego dziś wzorca uprawiania ekonomii tkwi w jego formalizmie. To on powoduje, że decyzje ludzi oraz świat, w którym ludzie działają, sprowadza się do prostych i mierzalnych wielkości, traktowanych tak, jakby były wielkościami fizycznymi. W zderzeniu ze złożonymi zjawiskami gospodarczymi formalizm ów prowadzi do błędów, które można ująć w dwie kategorie. Po pierwsze są to błędy polegające na uproszczeniu skomplikowanych struktur i instytucji gospodarczych (za pomocą algebraicznych formuł stosowanych w ekonomii nie da się przedstawić istotnych jakościowych cech). Po drugie są to błędy związane z założeniem, że w gospodarce istnieją „optymalne” rozwiązania, które można łatwo odkryć w wyniku analizy przyjętego modelu. Formalizm ten prowadzi zatem do wyeliminowania ze świata niepewności, spekulacji i przedsiębiorczego działania, które występują na co dzień w życiu gospodarczym.
Spis treści: pobierz (kliknij, aby pobrać)
Ten spis treści wydaje się być urwany.
a kiedy będzie działał sklep? nie poganiam, rozumiem że jest dużo spraw do załatwienia, ale chciałem kupić ostatnio kilka książek specjalnie przez IM a nie księgarnie internetowe.
wygląda na to, że kolejna interesująca pozycja wydawnictwa IM. Czy długo trzeba czekać na dostawę książki, po wpłacie pieniędzy?
ad 1
Spis jest w porządku, można jedynie dodać, że na koniec jest indeks nazwisk 🙂
@2 – Mieliśmy bardzo poważne problemy informatyczne, ze względów bezpieczeństwa sklep został wyłączony. Obecnie nasz informatyk pracuje nad nową wersją sklepu, uruchomienie to kwestia kilku najbliższych dni.
Zamówienia można składać zawsze przez wspierającą nas księgarnię wolnorynkowa.pl (z powołaniem się na Instytut Misesa), albo bezpośrednio, pisząc do nas na e-maila.
@3 – Jakubie – ok. 3 dni robocze, jeśli poczta się uwinie, to Twoje zamówienie będzie na poniedziałek.
Ad 1, 4
Spis treści w pdf jest istotnie niekompletny: brak w nim Indeksu nazwisk. W wersji papierowej wszystko się zgadza. Można kupować, produkt bezpieczny…
Ładny kolor okładki. Będę miał takie drzwiczki od szafek w kuchni.
Z tym ‚mistrzem’ to przesadziliście, z mojego punktu widzenia to lepiej byłoby ‚nauczycielem’.
A tak w ogóle to cudownie mieć takich wspaniałych studentów, magistrantów i doktorantów, którzy przy okazji różnorakich dyskusji także uczą swojego profesora ekonomii!
Nadal jestem pod wrażeniem Waszej ‚konspiracyjnej’ pracy, to nieprawdopodobne, by przez ponad rok utrzymywać przygotowywanie i wydanie tej książki w tajemnicy przede mną. Dziękuję Wam serdecznie!
@ 8
Mistrzu, nie grymaś. „Nauczyciel” też ma konotacje, które mogą budzić wręcz nabożny szacunek. Będziesz musiał jakoś unieść tego „mistrza”, a ewentualnymi kosztami używania tego tytułu obarczaj mnie.
Witek
Bardzo się cieszę, że IM publikuje pozycję nie będącą tłumaczeniem a polskim dorobkiem. To chyba krok w dobrym kierunku i zachęcam do dalszych.
Hubert
jestem z Wrocławia mogę kupic gdzieś w mieście czy muszę zamawiać? wynajmuje stancje i nie chce czekać aż książka dojdzie do wielkopolski, zadko bywam w rodzinnym mieście :<
@11 Chyba nie ma takiej możliwości. Zawsze można spróbować zamówić w więcej osób lub ktoś na forum z Wrocławia będzie taki dobry…? 🙂