Kraków, 2 lutego: Internet – urząd czy targowisko – debata na temat wolności w Sieci

30 stycznia 2012 Aktualności komentarze: 5

Zapraszamy na panel dyskusyjny współorganizowany przez członków krakowskiego Klubu Austriackiej Szkoły Ekonomii:

Porządek dyskusji:

1. ACTA i polskie prawo – co tak naprawdę zmienia się z chwilą ratyfikacji porozumienia?

2. Prawa własności intelektualnej – czy są w tej chwili chronione dobrze, czy powinny być chronione w inny sposób? Czy nie potrzebujemy obecnie zrewidowania naszych koncepcji prawa IP, w obliczu rozwoju technologii i poszerzania się domeny publicznej? Czy patenty są właściwym rozwiązaniem służącym ludziom – w branży farmaceutycznej i każdej innej?

3. Prywatność i anonimowość w Sieci – czy w tym zakresie mamy się czego obawiać?

Uczestnicy panelu:

Janusz Batko (Instytut Aurea Libertas), Łukasz Węgrzyn (Instytut Allerhanda), Paweł Litwiński (Instytut Allerhanda), Szymon Chrupczalski (Instytut Misesa), Olgierd Sroczyński (Agencja justCreate)

Moderatorem dyskusji będzie Marcin Chmielowski.

Panel odbędzie się w czwartek, 2 lutego, o 18.00 w Krakowie — w Sali Obrad, na II piętrze, przy pl. Szczepańskim 8.

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

5 Komentarze “Kraków, 2 lutego: Internet – urząd czy targowisko – debata na temat wolności w Sieci

 1. Wnioski z tego spotkania będą na blogu?

  Warto zwrócić uwagę na to, że ACTA dotyczy również zamienników leków oraz roślin. W przypadku internetu sprawa jest bardziej złożona, bo to nowa technologia, a biurokratyzowanie jej zahamuje rozwój.

  Proponuję również zwrócić uwagę na to czym jest/było piractwo dla Microsoftu. Jakby nie pirackie Windowsy to Microsoft nie miałby tak dużego udziału w rynku. Chyba dlatego zdecydowali się umieścić Windowsa na swojej stronie – za aktywacje się płaci, ale działa i bez niej 🙂

 2. „Jakby nie pirackie Windowsy to Microsoft nie miałby tak dużego udziału w rynku.”

  Raczej gdyby nie rządowe licencje i wsparcie państwa… Kontrakty w sektorze publicznym to żyła złota dla wielu firm.

 3. Nie znam dokładnych badań, ale ich wyniki to raczej formalność. Windows od 95 roku jest najpopularniejszym systemem operacyjnym na desktopach. Wierzysz w to, że każdy z komputerem dostawał wersję OEM? Lub, że każdy posiadacz komputera korzystał tylko z OEM? Nikt nie aktualizował we własnym zakresie Windowsa?

  Rządowe komputery to garstka w porównaniu do desktopów szarych Polaków. W świecie geeków i innych podobnych od dawna głosi się teorie, że Microsoft sam crackuje swoje produkty, żeby były popularne. Jakby każdy musiał płacić 500 zł za Windowsa i nie „piracił” to nie byłoby sensu pisać na niego oprogramowania. Skorzystałyby na tym systemy Open Source, bo największym udogodnieniem w nich jest to, że producenci sprzętu nie piszą sterowników na egzotyczne systemy, a programiści nie piszą programów, bo rynek jest zbyt mały.

  Na temat rządowych licencji się nie wypowiadam, bo nie znam tej sprawy.

 4. Największym uniedogodnieniem miało być 🙂

  Jakby każdy Polak, każdy Europejczyk i Amerykanin musiałby płacić za Windowsa i nie byłoby alternatywy to z pewnością skorzystałby z darmowych systemów Open Source – Ubuntu, Debian itd. To odbiłoby się negatywnie na Microsofcie – byłoby więcej sterowników i więcej programów na Ubuntu (system byłby bardziej atrakcyjny dla użytkowników desktopów).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podnieśmy stopę wsparcia!
KRS: 0000174572
 
KRS: 0000174572