Sesja pt. Boża ekonomia zbawienia

23 kwietnia 2013 Aktualności komentarze: 0

W dniach 18-19 maja w Krakowie odbędzie się sesja pt. Boża ekonomia zbawienia, nad którą Instytut Misesa objął patronat.

O. dr Jacek Gniadek SVD jest zagorzałym obrońcą wolnego rynku. Ma odwagę wykazywać, że obecny system monetarny oparty jest na zorganizowanym oszustwie, a dzisiaj ekonomia została postawiona do góry nogami.

Lekarstwem jest personalizm ekonomiczny, czyli ścisły związek pomiędzy człowiekiem jako podmiotem pracy oraz prawem do owoców tej pracy w postaci własności prywatnej. Powołaniem każdej osoby jest praca i twórczość. Podczas sesji zaproszony gość pokaże, że potraktowanie biznesu jako powołania przybliża człowieka do Boga, a ściślejsza więź z Nim pomaga lepiej prowadzić działalność gospodarczą.

Szczegóły oraz zapisy na stronie duszpasterstwotalent.pl
Plakat wydarzenia można zobaczyć tutaj.

Organizator: Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”.
Patronat: Portal Opoka.org.pl, Instytut Misesa, Fundacja PATERE

PROGRAM

Sobota, 18 maja

10.00 – I sesja
Czy między ziemską a Bożą ekonomią istnieje konflikt interesów? Zysk, strata, korzyść… to nie tylko kategorie działania człowieka w sferze ekonomicznej. Należą one do ogólnej kategorii ludzkiego działania. Pewnego języka, a co za tym idzie logiki, nie możemy się pozbyć, ponieważ teraz mówimy o religii. Człowiek nie funkcjonuje raz jako człowiek ekonomiczny, a innym razem jako człowiek religijny.

12.00 – Msza Święta
13.00 – obiad

15.00 – II sesja
„Zaprawdę, powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich, którzy kładli do skarbony” – Czy to zdanie Jezusa jest prawdziwe z ekonomicznego punku widzenia? Czy miedź jest droższa od złota? Co to jest wymiana? Czym jest ofiara?

17.30 – adoracja
18.00 – kolacja

19.00 – III sesja
Film „Powołanie przedsiębiorcy” oraz dyskusja.

Niedziela, 19 maja

8.00 śniadanie
9.00 – IV sesja
Przedsiębiorca to człowiek który potrafił umiejętnie dobierać dostępne mu środki dla realizacji życiowego celu. Czym więc święty różni się od przedsiębiorcy? Dobry przedsiębiorca wie, że on sam jest „podstawowym kapitałem”, który musi dobrze zainwestować, by osiągnąć swój cel, a jest nim życie wieczne. A co jest moim celem w życiu?

12.00 – Msza święta
13.00 – obiad i podsumowanie spotkania

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podnieśmy stopę wsparcia!
KRS: 0000174572
 
KRS: 0000174572