Relacja z VII Zjazdu Austriackiego i Weekendu Kapitalizmu 2019

2 grudnia 2019 Aktualności komentarze: 0

zjazduVII Zjazd Austriacki i Weekend Kapitalizmu już za nami! Tegoroczna konferencja to ponad 200 uczestników i kilkunastu prelegentów z Polski i zagranicy na parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych.

Zjazd Austriacki to największa w Polsce cykliczna konferencja poświęcona austriackiej szkole ekonomii. Weekend Kapitalizmu to organizowane od kilku lat wydarzenie manifestujące sympatię wobec kapitalizmu. W tym roku połączyliśmy siły i zorganizowaliśmy największą w Polsce konferencję zwolenników wolnego rynku.

W pierwszym dniu konferencji, poświęconym austriackiej szkole ekonomii, skupiliśmy się na najważniejszym dziele tego nurtu, „Ludzkim działaniu” autorstwa Ludwiga von Misesa. Nie mogło być inaczej – w 2019 roku przypada 70. rocznica jego wydania! Konferencję otworzył wykład dra Jakuba Bożydara Wiśniewskiego opisujący wpływ opus magnum Ludwiga von Misesa na rozwój zarówno szkoły austriackiej, jak i całej myśli ekonomicznej. W bardziej osobistych wystąpieniach na pytanie „Jak Ludzkie działanie zmieniło moje życie?” starali się odpowiedzieć: dr Jacek Gniadek SVD, kapłan katolicki, misjonarz i doktor teologii moralnej, Jan Maria Fijor, przedsiębiorca, wydawca i publicysta, Mateusz Benedyk, ekonomista i historyk, dyrektor generalny w Instytucie Misesa, Joanna Kruk, stypendystka amerykańskiego Mises Institute. Zjazd Austriacki zaszczycili również goście z zagranicy: dr Yaron Brook w wykładzie „In defence of financial markets” przedstawił znaczenie rynków kapitałowych, a dr Karl Friedrich Israel z Uniwersytetu w Lipsku w wykładzie „Misesian business cycle theory” mówił o znaczeniu misesowskiego ujęcia cyklu koniunkturalnego.

W ramach debaty „Kość (nie)zgody” prof. Robert Gwiazdowski starł się z Mateuszem Benedykiem. Dyskutanci rozmawiali o teorii wartości, propozycjach reformy systemu podatkowego i perspektywach reformy systemu emerytalnego. Rozmowę moderował Jacek Spendel z Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości. Druga debata zestawiła austriackie spojrzenie na politykę monetarną ze zdobywająca popularność nowoczesną teorią monetarną (ang. Modern Monetary Theory – MMT). Dr Michał Gamrot poprowadził rozmowę dra Arkadiusza Sieronia, członka zarządu IM i autora docenianej książki „Efekt Cantilliona”, z sympatyzującym z MMT drem Pawłem Umińskim.

W czasie przerwy obiadowej chętni mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez Tomasza Agenckiego, Marka Tatałę, Mateusza Błaszczyka oraz Mikołaja Pisarskiego, prezesa naszego Instytutu. W programie Zjazdu znalazł się też czas na integrację – pierwszy dzień zakończyliśmy afterparty w Świetlicy Wolności.

Niedziela miała już mniej akademicki charakter. Marek Zemsta z radia Kontestacja opowiedział o akcji „Oddaję 500+”, której jest organizatorem. Dr Cezary Błaszczyk przekonywał, że lewica też może być wolnorynkowa. Poznaliśmy odpowiednik Banksy’ego w wersji libertariańskiej – Freemarket Simpson to artysta, który stara się dotrzeć za pomocą sztuki z wartościami bliskimi naszej konferencji do osób nie zainteresowanych polityką oraz ekonomią. Na przykładzie Mai Chroboczek, która opowiadała o branży escaperoomów, zobaczyliśmy jak ingerencje organów państwa mogą niszczyć przedsiębiorczość. Wykład „Green Capitalism: How property rights protect the environment” profesora Hannesa Hólmsteinna Gissurarsona pokazał jak kapitalizm i wolny rynek, wbrew często spotykanym opiniom, przyczynia się do ochrony środowiska. Z kolei Petter Strupp przedstawił zastosowanie austriackiej szkoły ekonomii w prowadzeniu firmy. W takim miejscu jak GPW nie mogło też zabraknąć tematów związanych z inwestowaniem. Tu głos zabrali sami praktycy, między innymi Rafał Zaorski z Trading Jam Session, który mówił o roli spekulacji w kapitalizmie i gospodarce wolnorynkowej.

Na koniec Weekendu Kapitalizmu i Zjazdu Austriackiego poznaliśmy laureatów nagrody Atlasa. Nagrodę Atlasa Biznesu otrzymał Arkadiusz Regiec, CEO Beesfund. Miło nam poinformować, że tegorocznym laureatem Atlasa Idei został dr hab. Mateusz Machaj, fundator Instytutu Misesa. Pod nieobecność nagrodzonego statuetkę odebrał Marcin Zieliński, szef wydawnictwa IM.

Do zobaczenia za rok!

Hubert Wejman, Instytut Misesa

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *