Udany rok szkolny Lekcji Ekonomii

6 czerwca 2010 Aktualności komentarze: 1

Przejdź do strony na temat warsztatów nauczycielskich

Misją Instytutu Misesa jest m.in. edukacja ekonomiczna polskiego społeczeństwa. Jednym ze sposobów jej realizacji są Lekcje Ekonomii, podczas których współpracownicy i wolontariusze naszego Instytutu przeprowadzają nieodpłatne zajęcia w szkołach średnich. W tym roku projekt dalej rozwijamy. Lekcje zostały zorganizowane w kolejnych miastach (m.in. w Katowicach i Warszawie), a ilość tematów podwoiła się. Także ilość wolontariuszy wzrosła dwukrotnie: zaczynaliśmy od 6 osób w Krakowie, obecnie w projekt zaangażowanych jest już 12 wolontariuszy z całej Polski.

Kwiecień 2010, I L.O. im. Mikołaja Kopernika w Katowicach:

Zajęcia, które Instytut proponuje szkołom, dotyczą między innymi funkcjonowania systemu bankowego, kreacji pieniądza, interwencjonizmu ekonomicznego czy monopoli gospodarczych. Spotkania mogą odbywać się podczas lekcji podstaw przedsiębiorczości lub wiedzy o społeczeństwie. Cieszą się sporym zainteresowaniem – praktycznie zawsze możemy liczyć na pozytywną reakcję klasy, z którą pracujemy. Widać, że uczniowie są ciekawi informacji, które mamy im do przekazania. Naszym atutem oprócz tematyki, którą poruszamy jest też metoda dialogowa, którą prowadzone są zajęcia. To nie jest suchy wykład, tylko żywa współpraca – mówi Olgierd Sroczyński, koordynator akcji i jej pomysłodawca.

To w Krakowie odbyły się pierwsze lekcje i to właśnie w tym mieście cieszy się on największą popularnością. Szybko jednak pojawili się chętni do poprowadzenia zajęć w innych miastach. Na zaproszenie Stowarzyszenia KoLiber w lekcjach ekonomii mogli uczestniczyć uczniowie I L.O. im. Mikołaja Kopernika w Katowicach. Z kolei, w II L.O. im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu odbyły się lekcje, w których wzięli udział uczniowie z kolejnego rocznika (gościliśmy już tam drugi raz). W tym roku szkolnym zorganizowano pierwsze lekcje w Warszawie  – o powodzeniu projektu świadczy to, że uczestniczyło w nim kilka liceów, w tym renomowane II L.O. im. S. Batorego.

Liczba wolontariuszy zaangażowanych w projekt jest jednak ograniczona. Dlatego też Instytut Misesa zaprasza wszystkich nauczycieli, oraz osoby, które chciałyby podnieść swoje kwalifikacje pedagogiczne  do udziału w warsztatach przygotowujących do przekazywania wiedzy z zakresu ekonomii.

Przejdź do strony na temat warsztatów nauczycielskich

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

Komentarz “Udany rok szkolny Lekcji Ekonomii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *