Relacja ze Szkoły Ekonomicznej Instytutu Misesa

4 kwietnia 2019 Aktualności komentarze: 0

O szkole

W dniach 27-31 marca w Karpaczu odbyła się Szkoła Ekonomiczna Instytutu Misesa. Była to już jej VI edycja, w której miało okazję wziąć udział blisko 40 osób z całej Polski. Bogatą fotorelację z niej przeprowadzaliśmy w mediach społecznościowych, a w szczególności na naszym profilu na Twitterze. Szkole towarzyszył hashtag #SzkołaMisesa2019. Zachęcamy do zapoznania się z relacjami w social media oraz z pełną fotorelacją na naszym Facebooku.

Na samym wstępie musimy podkreślić, że organizacja Szkoły Ekonomicznej nie byłaby możliwa bez wsparcia naszych Mecenasów. W tym roku ufundowali oni na jej organizację przeszło 8.000 zł, co stanowi równowartość ponad 11 stypendiów. Resztę środków przeznaczyliśmy z zeszłorocznych wpłat 1%. Przypominamy, że swój 1% na Instytut Misesa można przekazać poprzez e-pity, pobierając program lub samodzielnie wpisując nasz KRS: 0000174572. Serdecznie dziękujemy za wszelkie okazane wsparcie.

Kadra

To, że Szkoła ma sens i przynosi wymierne korzyści, można zauważyć także po tym, jak rokują jej absolwenci. Przemysław Rapka, niegdyś uczestnik szkoły, w tym roku poprowadził aż 5 seminariów, w tym seminaria zaawansowane.

W tym roku zorganizowaliśmy zajęcia dla dwóch grup. Wykłady były wspólne dla obu, a dla bardziej wtajemniczonych w zagadnienia związane z austriacką szkołą ekonomii przewidziane były właśnie seminaria zaawansowane.

Przemek uzupełniał doświadczoną kadrę złożoną z wieloletnich prowadzących Szkołę i osób bezpośrednio związanych z naszym Instytutem: dra hab. Mateusza Machaja – Fundatora, Mateusza Benedyka – Członka Zarządu i Dyrektora Generalnego, który także koordynuje Szkołę Ekonomiczną, Stanisława Kwiatkowskiego – Członka Zarządu oraz Marcina Zielińskiego – Szefa naszego Wydawnictwa. Oprócz nich swoje wykłady i seminaria poprowadzili stali współpracownicy naszego Instytutu i pracownicy naukowi: dr Jakub Bożydar Wiśniewski z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Łukasz Jasiński z lubelskiego UMCS-u. Pełen program jest dostępny w tym miejscu.

Gościem specjalnym szkoły był Tomasz Tarczyński – Członek Rady Nadzorczej Instytutu Misesa oraz Prezes Zarządu OPOKA TFI. W bardzo interesujący sposób przedstawił zagadnienia związane z inwestowaniem i bańkami spekulacyjnymi.

Wyniki

Szkoła zakończyła się dobrowolnym ustnym egzaminem dla uczestników, którzy chcieli sprawdzić zdobytą wiedzę ekonomiczną. Do egzaminu przystąpiły dwadzieścia dwie osoby. Najlepsi zostali zaproszeni do finału, w którym sprawdzano, jak egzaminowani radzą sobie z bardziej zaawansowaną analizą ekonomiczną. Choć uczestnicy reprezentowali niemal każde województwo, to egzamin zdominowali przedstawiciele jednego: kujawsko-pomorskiego. Trzy pierwsze miejsca zajęli:

I: Damian Karaszewski;
II: Dawid Megger;
III: Aleksander Serwiński.

Podsumowanie

Szkołę na swoim facebookowym profilu zdążył podsumować już dr Jakub Bożydar Wiśniewski. Oto co o niej powiedział:

– Było to – jak zawsze – wydarzenie nastrajające bardzo optymistycznie zarówno co do przyszłości tradycji austriackiej szkoły ekonomii, jak i co do poprawy stanu świadomości ekonomicznej w naszej części świata. Ufam, że wiedza na temat logicznej struktury ludzkiego działania oraz jej implikacji, którą tegoroczni uczestnicy wynieśli z naszej szkoły, pomoże im w nadawaniu swoim konkretnym działaniom jak najbardziej owocnej i zadowalającej formy. Byłaby to doskonała ilustracja prawdy, że tylko słuszne idee dają dobre rezultaty, a najlepsze idee to te, które rozprzestrzeniają się wskutek całkowicie dobrowolnych, oddolnych inicjatyw, którym przyświeca bezinteresowna intelektualna ciekawość i szczery ideowy zapał.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w szerzeniu austriackiej szkoły ekonomii!

Już teraz zapraszamy naszych Sympatyków do zaplanowania w swoich kalendarzach przyszłorocznej Szkoły Ekonomicznej. Wkrótce na naszym kanale na YouTube pojawią się także nagrania wideo, które potwierdzą wysoką jakość merytoryczną wykładów.

Do zobaczenia!

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podnieśmy stopę wsparcia!
KRS: 0000174572
 
KRS: 0000174572