EKONOMIA+. Edukujemy polityków!

9 lipca 2020 Aktualności komentarze: 5

Pomóż nam rozesłać najważniejszym osobom w państwie dwie niezwykle ważne publikacje! Dzięki Twojemu wsparciu na biurkach wszystkich osób decydujących o systemie prawnym i przyszłości gospodarki Polski mogą znaleźć się:

 • znakomita książka Henry’ego Hazlitta Ekonomia w jednej lekcji oraz
 • specjalny raport: Dziesięć rynkowych rozwiązań, które wyprowadzą Polskę z kryzysu.Ekonomia+. Edukujemy polityków!

Ekonomia w jednej lekcji

Wybraliśmy właśnie tę książkę, ponieważ jest odpowiednia i zrozumiała dla wszystkich. Prezentuje aż 25 różnych zagadnień. Jej wartość potwierdza popularność, jaką uzyskała – to światowy bestseller. W Polsce, wydanie Instytutu Misesa, które można nabyć w naszym sklepie w formie tradycyjnej książki lub e-booka, ma w swoich domach już ponad 12 000 osób!

Jak pisze autor we wstępie, Ekonomia w jednej lekcji „ma ukazać, iż wiele pomysłów, które dziś uchodzą za wspaniałe, postępowe i nowoczesne, to w gruncie rzeczy nawrót starych błędów”. Wykład poprawnej ekonomii Hazlitt przedstawia w tytułowej „lekcji”, która zawiera się w jednym zdaniu kilkustronicowego pierwszego rozdziału. Pozostałe rozdziały to omówienie podstawowej lekcji na przykładach z życia. Książka miała kilkanaście wydań w Stanach Zjednoczonych (o łącznym nakładzie ponad 1 mln egzemplarzy) oraz liczne tłumaczenia. Żelazna logika i przystępny język sprawiają, że lektura Ekonomii w jednej lekcji daje wyjątkową satysfakcję intelektualną zarówno ekonomistom, jak i czytelnikom, którzy dopiero zaczynają się interesować ekonomią.

Nie znam żadnej innej książki wydanej w XX wieku, z której inteligentny laik mógłby nauczyć się tak wiele i tak szybko o podstawowych prawdach ekonomicznych
– Friedrich August von Hayek

Ta książka jest piękna. Pokazuje jak zgrabnym słowem i lekkim piórem można wprowadzić czytelnika w poznanie najbardziej zagadkowej rzeczy w naszym wszechświecie – cywilizacji ludzkiej.
– Mateusz Machaj

Co chcemy osiągnąć?

Chcemy, by przynajmniej część osób sprawujących władzę w naszym kraju zaczęła dostrzegać odległe skutki swoich decyzji. Chcemy, by osoby odpowiedzialne za stanowienia prawa miały świadomość, że oprócz tego co widać, jest też to czego nie widać – czyli poważne gospodarcze oraz społeczne konsekwencje interwencjonizmu, wysokich, skomplikowanych podatków i rozdawnictwa…

Do akcji EKONOMIA+ dobraliśmy specjalny pakiet, wiedząc, że ekonomię można najszybciej zrozumieć, analizując błędy i podając konkretne przykłady. Oto zalety tej formy akcji:

 • Prostota i jasny przekaz – treści nie są przygniatające objętościowo i terminologicznie,
 • Łączymy możliwość zrozumienia zjawisk ekonomicznych z konkretnymi propozycjami reformy,
 • Nasze idee dotrą do wielu osób, które nigdy nie słyszały o austriackiej szkole ekonomii.

Dziesięć rynkowych rozwiązań, które wyprowadzą Polskę z kryzysu

Postanowiliśmy opracować 10 wskazówek, jak konkretnie polepszyć sytuację gospodarczą naszego kraju – zwłaszcza w obliczu kryzysu. Pomysły te dotyczą takich ważnych dziedzin, jak system emerytalny, ochrona zdrowia czy podatki. Mamy nadzieję, że przynajmniej niektóre z tych pomysłów wejdą do debaty publicznej.

Ty decydujesz, do ilu polityków wyślemy pakiet Ekonomia+!

Każde 40 zł to jeden pakiet. Im większa Twoja wpłata, tym więcej polityków odbierze przesyłkę. Ekonomia+ powinna trafić do jak największej liczby polityków, urzędników i działaczy samorządowych. Od wyniku zbiórki zależy, do kogo będziemy mogli wysłać wolnorynkową paczkę. Naszym podstawowym celem jest wysłanie pakietu Ekonomia+ wszystkim parlamentarzystom w Polsce. W zależności od kwoty, którą zbierzemy, nasze paczki mogą dodatkowo trafić do prezydenta, ministrów i wiceministrów, europosłów, wojewodów, zarządu NBP i członków RPP, przedstawicieli samorządów wojewódzkich: marszałków i radnych wojewódzkich i do wszystkich przedstawicieli władzy wykonawczej samorządów na poziomie gminy: wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Wsparcie

Zachęcamy do wsparcia wydania książki pod adresem: wesprzyj.mises.pl. Na darczyńców oprócz podziękowań czekają także atrakcyjne nagrody.

Już teraz serdecznie dziękujemy za każde okazane nam wsparcie!

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

5 Komentarze “EKONOMIA+. Edukujemy polityków!

 1. Jestem sceptykiem : parę lat temu była rozmowa miedzy peowskim wicemin. gosp. a ekspertem z Centrum A. Smitha. Ten ostatni perorował ze swadą rozwiązaniach wolnorynkowych , a minister …potakiwał . Rozczarowany redaktor prowadzący spytał go, czemu nie sporu . Minister odparł : ” wiemy, że Pan ma rację, ale wsród wyborców to nie przejdzie. ” Demokracja to okropny ustrój : nawet ludzie wierzący w wolny rynek dostaną władzę …jesli zrezygnują z jego wprowadzania .

  1. Co prawda zdajemy sobie sprawę z tego, że wielu z obdarowanych polityków może nawet nigdy nie otworzyć „Ekonomii w jednej lekcji”, ale będziemy poczytywać sobie za sukces, gdy choćby jeden parlamentarzysta zmieni swoje poglądy po jej przeczytaniu.

   Wierzymy też, że nasz projekt nabierze rozgłosu, dzięki czemu dowie się o nim wiele osób, które nie miały dotychczas do czynienia z myślą wolnorynkową. Dlatego właśnie zachęcamy do wsparcia projektu: finansowo – by pomóc nam spełnić zamierzone cele lub swoimi zasięgami – udostępniając informację o naszej zbiórce na swoich profilach w mediach społecznościowych. Zalecam więcej optymizmu! 🙂

   1. no, przykro mi : wpólczesne nauki psychologiczne i neuropsychologiczne twierdzą , że na nasze polądy wpływają głownie …geny( rodzimy się z nimi ..), w drugiej kolejności pierwsze 4-5 lat życia. To, co potem -nauka, argumenty itd praktycznie nie mają znaczenia. Tych zatem, którzy mają poglądy etatystyczne – nie przekonamy, a wolnorynkowcy , którzy dla korzyści politycznych odwiesili je ” na kołek ” ..to też żaden ” target ” . Pozostaje tylko ” bezsilna jasność umysłu ” . I, oczywiście , nadzieja, że przyjdą takie okoliczności, w których po prostu opłaci się decydentom i wyborcom zmiana kierunku. pozdrawiam.

    1. Zmiana może wymagać porządnego kryzysu – tak na skalę weimarskiej hiperinflacji – ale gdy ten kryzys nadejdzie, to książki powinny już być przeczytane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podnieśmy stopę wsparcia!
KRS: 0000174572
 
KRS: 0000174572