Ludzkie gadanie #20: Blaski i cienie matematyzacji ekonomii

5 października 2021 Aktualności komentarze: 1

Szkołę austriacką często posądza się o niechęć do stosowania matematyki w ekonomii. Ta kontrowersja jest tematem rozmowy Mateusza Benedyka z dr. Krzysztofem Turowskim. Panowie omawiają różnorodne sposoby implementacji matematycznych narzędzi do ekonomii: matematyczny formalizm w mikroekonomii, makroekonomiczne modele gospodarki, badania ekonometryczne i badania randomizowane. Starają się także zastanowić nad tym, co te poszczególne elementy wniosły do ekonomii. Premiera w środę, 06.10, o godz. 18:00.

Subskrybuj nasz kanał by być na bieżąco!

Przypominamy, że „Ludzkie gadanie” dostępne jest na YouTube oraz najpopularniejszych serwisach podcastowych: Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, Anchor, Breaker, RadioPublic oraz Overcast. Zapraszamy do odsłuchu!

Jeśli chcesz więcej takich podcastów, wesprzyj nas darowizną klikając w ten link. Dziękujemy!

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Instytut Misesa

O Autorze:

Instytut Misesa

Instytut Ludwiga von Misesa ufundowany we Wroclawiu w sierpniu 2003 r. jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.

Pozostałe wpisy autora:

Komentarz “Ludzkie gadanie #20: Blaski i cienie matematyzacji ekonomii

  1. Świetny odcinek. Kapitalnie dr Turowski osadza analizę austriackiej szkoły w szerszym kontekście różnych podejść ekonomicznych, jak i w historii rozwoju myśli ekonomicznej w ogóle. Inspirujące jest to zwłaszcza, jak omówione są nie tylko różnice (co jest nagminne w okołoaustriackiej popkulturze), ale przede wszystkim podobieństwa do ekonomii głównego nurtu. Doskonałe przygotowanie merytoryczne i intelektualnie uczciwe, wyważone opnie. Krótko mówiąc: dobra robota!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podnieśmy stopę wsparcia!
KRS: 0000174572
 
KRS: 0000174572