Powrót
Relacje

IX Zjazd Austriacki – „Państwo niebezpiecznie przedsiębiorcze” – za nami!

0
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 2 min
Mises-Zjazd-Austriacki-2022-20.jpg

IX Zjazd Austriacki już za nami. W tym roku spotkaliśmy się we Wrocławiu, gdzie ponad 19 lat temu zaczęła się historia naszego Instytutu. Podczas Zjazdu uczciliśmy również pamięć mentora wielu z nas – prof. Witolda Kwaśnickiego.

Nasze wydarzenie odbyło się w auli Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. W imieniu Uniwersytetu uczestników powitała prodziekan ds. finansów, jakości i form kształcenia na WPAE UWr, prof. dr hab. Patrycja Zawadzka. Wydarzenie oficjalnie otworzył Prezes Instytutu Misesa Mikołaj Pisarski.

Cykl wykładów zainaugurował dr Łukasz Jasiński, wykładowca UMSC w Lublinie, przybliżając słuchaczom problematykę interwencjonizmu jako głównego wyzwania stojącego przed austriacką szkołą ekonomii w XXI wieku. Następnie Marcin Zieliński, szef wydawnictwa Instytutu oraz ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju, wygłosił wykład pt. „Przedsiębiorcze państwo, edycja PL”.

Po wykładzie dra Jasińskiego odbył się panel ekspercki poświęcony niedawno zmarłemu profesorowi Witoldowi Kwaśnickiemu, współpracownikowi naszego Instytutu, profesorowi na WPAE UWr, w którego gmachu miał właśnie miejsce IX Zjazd Austriacki. Panel moderowany był przez dr hab. Mateusza Machaja, prof. UWr, założyciela Instytutu Misesa. Wspomnienie prof. Kwaśnickiego zwieńczyło przyznanie mu pierwszej nagrody im. Carla Mengera, która odebrana została przez żonę profesora, prof. dr hab. inż. Halinęa Kwaśnicką oraz jego dwóch synów: dra hab. Mateusza Kwaśnickiego i Jakuba Kwaśnickiego. Decyzja o uhonorowaniu Profesora „Witka" tą nagrodą zapadła jeszcze przed jego niespodziewaną śmiercią.

Po przerwie obiadowej głos ponownie zabrał dr hab. Mateusz Machaj, który w wykładzie pt. „Witold Kwaśnicki Memorial Lecture: Quantity Theory of Money – What is Left?” poświęconym pamięci prof. Kwaśnickiego, poruszył temat ilościowej teorii pieniądza. Ponadto wysłuchaliśmy wykładu prof. Alberto Mingardiego, współautora wydanego nakładem naszego wydawnictwa „Mitu przedsiębiorczego państwa" oraz dyrektora generalnego Instytutu Bruna Leoniego, pt. „Myth of Entrepreneurial State”, który bezpośrednio nawiązywał do tematu przewodniego tegorocznej edycji Zjazdu. Ostatnim wykładem, który został wygłoszony podczas IX Zjazdu Austriackiego było wystąpienie prof. Jörg Guido Hülsmann pt. „Positive Externalities: Market Process vs Interventionism”.

Tegoroczny Zjazd był także miejscem premiery II tomu Biografii Ludwiga von Misesa, której prof. Hülsmann jest autorem. Uczestnicy wydarzenia mieli niepowtarzalną okazję zdobyć tę publikację z jego autografem.

Po zakończeniu oficjalnej części Zjazdu, uczestnicy udali się na afterparty do pubu „Pinta”, gdzie dodatkowo odbył się quiz ekonomiczno-wolnościowy, moderowany przez dr hab. Mateusza Machaja, prof UWr.

Dziękujemy wykładowcom za podzielenie się swoją wiedzą oraz wszystkim uczestnikom za udział w Zjeździe. Mamy nadzieję, że za rok zobaczymy się na X Zjeździe Austriackimi!

Kategorie
Aktualności Relacje

Czytaj również

384401808_1045264130244290_8797561116037369329_n

Relacje

Relacja z konferencji "Nowe kierunki badań nad libertarianizmem"

Dzięki zespołowi związanemu z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w dniach 28-29 września odbyła się w Toruniu konferencja "Nowe kierunki badań nad libertarianizmem".

Czyżniewski_Turowski_Relacja z wizyty L.W. Reeda w Gdańsku

Relacje

Relacja z wizyty Lawrence’a W. Reeda w Gdańsku

Profesor Reed, który był w Polsce w dniach 22–26 kwietnia, odwiedził — jak sam przyznał, po raz pierwszy w życiu — nadmorski Gdańsk.

20231202_154511

Relacje

Za nami Zjazd Austriacki 2023 - relacja

Nie zabrakło na nim niezwykłych gości i angażujących tematów

WIRTH (2)

Relacje

Relacja z Wirth Seminar 2024

Konferencja odbyła się w dniach 9-11 czerwca w Krakowie


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.