Nie zapomnij rozliczyć PIT do końca kwietnia
KRS: 0000174572
Powrót
Dydaktyka ekonomii

McDonald: Jak socjalistyczna krytyka wolnościowych książek dla dzieci napędza ich sprzedaż

2
Kerry McDonald
Przeczytanie zajmie 4 min
mockup_s1.jpg
Pobierz w wersji
PDF

Autor: Kerry McDonald
Źródło: fee.org
Tłumaczenie: Bartosz Pisarski
Wersja PDF

Książki z serii „Tuttle Twins” sprzedały się już w ponad 1 400 000 egzemplarzy. Nasz Instytut wydał już cztery z nich w języku polskim. Mogą je Państwo zakupić w naszym sklepie.

Jak ostatnio odkrył Connor Boyack, nie istnieje coś takiego jak zła prasa. Twórca popularnej serii książek dla dzieci „Tuttle Twins”, która pielęgnuje wartości libertariańskie oraz wolnorynkowe zasady, zaobserwował wzrost sprzedaży swoich książek po tym, jak uznany progresywny magazyn napisał sążnisty felieton atakujący książki.

Current Affairs opublikował nacechowany epitetami tekst w swoim lipcowo-sierpniowym wydaniu drukowanym, nazywając libertarianizm „jedną z najbardziej haniebnych politycznych inklinacji na świecie”.

Najwyraźniej nie wszyscy zgodzili się ze skrajnie lewicowym literatem, Robem Larsonem, że filozofia polityczna zakorzeniona w prawach jednostki, odpowiedzialności osobistej oraz dobrowolności jest „haniebna”. Wkrótce po tym, jak artykuł ukazał się w Internecie pod koniec września, Boyack zanotował rekordowy wzrost sprzedaży książek „Tuttle Twins”, które zostały sprzedane już w 1 400 000 egzemplarzy.

„W sumie jest jasne, że autor, zdeklarowany socjalista, fundamentalnie nie zgadza się z naszymi wartościami oraz perspektywą” — powiedział mi Boyack w niedawnym wywiadzie. „Kiedy socjalista nazywa Twoją wolno-rynkową literaturę »naszpikowanym frazesami [stekiem] pretensjonalnych bzdur«, to nie jest krytycyzm — to jest odznaka honorowa, którą nosisz z dumą. To oznacza, że robimy coś właściwego, prowokując ten rodzaj gniewu ze strony kogoś, kto postrzega wolność jako »jedną z najbardziej haniebnych politycznych inklinacji na świecie«.

Magazyn bardzo zadbał o to, aby stworzyć swoją krytykę „Tuttle Twins”, włączając w to zaprojektowanie odpowiadających ilustracji, pasujących do stylu rysownika „Tuttle Twins”, Elijah Stanfielda, którego autor znieważa i deprecjonuje, ponieważ: „produkował spoty wyborcze na rzecz kampanii prezydenckiej Rona Paula w 2012 roku, na wypadek, gdybyście myśleli o tym, żeby mu odpuścić”.

Książki „Tuttle Twins” podejmują libertariańskie oraz wolnorynkowe tematy i pozycje książkowe, czyniąc je dostępnymi dla dzieci. Na przykład Bliźnięta Tuttle poznają prawo zawiera myśli z eseju Frédérica Bastiata Prawo, a The Tuttle Twins and the Search for Atlas, eksponuje myśl Ayn Rand zawartą w książce Ayn Rand Atlas zbuntowany. Jest nawet książka, która obrazuje motywy zawarte w klasycznym eseju z 1958 roku, autorstwa założyciela FEE — Leaonarda Reada — Ja, ołówek. Tuttle Twins i cudowny ołówek prezentuje ekonomiczne reguły spontanicznego ładu oraz ludzkiej współpracy poprzez handel — koncepcje, które według pisarza z Current Affairs uczą dzieci „wielbienia rynku”.

Boyack przyznał, że tak naprawdę to był „pod wrażeniem, gdy zobaczył, że zainwestowali aż tyle czasu” w stworzenie tak surowej recenzji „Tuttle Twins”, w przeciwieństwie do pobieżnego ataku, jaki otrzymały jego książki ze strony lewicowego medium, Salon, w 2017 roku. Te powtarzające się wyrazy potępienia ze strony lewicy zmotywowały Boyacka do wyprodukowania większej ilości materiałów i do zwiększenia zasięgu książek. W istocie, Newsweek informuje, że „Tuttle Twins” pojawi się w 2021 roku, jako nowa seria animowanych filmów wyprodukowanych przez VidAngel, docierając do jeszcze większej ilości rodzin ze świeżym materiałem z libertariańskimi motywami.

Te motywy są, jak określa to artykuł na łamach Current Affairs, libertariańską „propagandą dla bezbronnych dzieci”, jednocześnie nie dostrzegając, że wiele z tego, czego doświadczają dziś dzieci w swoich klasach w szkołach publicznych, jest lewicową propagandą. W rzeczy samej, jak ostatnio napisałam, związki zawodowe nauczycieli są od dawna głęboko związane z Partią Demokratyczną oraz lewicową ideologią, promując ich progresywny program zarówno w polityce, jak i w sali lekcyjnej. Książki „Tuttle Twins” oraz sylabus oferują rodzicom wysokiej jakości materiały, aby przedstawić ich dzieciom szerszą perspektywę na filozofię polityczną i ekonomię.

Według Boyacka:

Lewica zdominowała edukację młodego pokolenia na dekady. Nauczyciele postrzegają swoich uczniów w coraz większym stopniu, jako »linię frontu bitwy o przyszłość naszego narodu«. Przez zbyt długi czas, rodzice oddawali swoje dzieci do indoktrynowania w ręce tych reformatorów społecznych. „Tuttle Twins” nareszcie dostarcza rodzicom tarczę, aby mogli bronić swoich dzieci, a także miecz, aby mogli kontratakować. Nasz ideologiczny wróg nie jest przyzwyczajony do stawiania czoła zorganizowanemu sprzeciwowi. Stanowimy zagrożenie dla tych, którzy chcą kontynuować kształtowanie umysłów dzieci, aby wspierać socjalizm.

Boyack, mówi, że dziennie wysyła ponad 4000 książek „Tuttle Twins” do rodzin, które pielęgnują libertariańskie ideały oraz chcą dzielić się tymi prawami ze swoimi dziećmi. Chociaż autor artykułu z Current Affairs demonizuje wolny rynek, to ten jednak działa, zaspokaja popyt i motywuje do tworzenia produktów i usług, które konsumenci uważają za wartościowe. To jest cud rynku, który Leonard Read tak elokwentnie opisuje w Ja, ołówek:

Jeśli ktoś uświadomi sobie, w jaki sposób wiedza naturalnie i automatycznie przekształca się w twórczość i produktywność zgodą z ludzkimi potrzebami i pragnieniami, bez obecności państwa i innego kierownictwa — oznacza to, że posiadł absolutnie podstawowy składnik wolności. Posiadł wiarę w wolnych ludzi – a wolność jest niemożliwa bez tej wiary.[1]

Boyack oraz „Tuttle Twins” pomagają popularyzować to przesłanie wolności wśród większej ilości rodzin, natomiast lewicowi krytycy działają wyłącznie w kierunku zwiększenia popytu rynkowego.

 

[1] Leonard E. Read, Ja, ołówek, Wydawnictwo Prohibita, tłum. Piotr Toboła-Pertkiewicz, s. 16.

Kategorie
Dydaktyka ekonomii Edukacja Metaekonomia Teksty Tłumaczenia

Czytaj również

Polumbo_Papież-nie-mógł-pomylić-się-bardziej-co-do-własności-prywatnej.png

Wzrost gospodarczy

Polumbo: Papież nie mógł pomylić się bardziej co do własności prywatnej

Papież potępił wolny rynek jako „dogmat wiary neoliberalnej”

Bylund_Geniusz-Misesowego-aksjomatu-działania.jpg

Dydaktyka ekonomii

Bylund: Geniusz Misesowego aksjomatu działania

Niezastąpiony początek wszelkich rozważań ekonomicznych!

mises-hayek.jpg

Metodologia szkoły austriackiej

Bylund: Siedem mitów o austriackiej szkole ekonomii

Wyjaśnijmy kilka nieporozumień dotyczących austriackiej szkoły ekonomii.

Malek_8-koncepcji-które-uczą-ekonomicznego-myślenia.jpg

Metaekonomia

8 koncepcji, które uczą ekonomicznego myślenia

Nie można o nich zapominać!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze 2
Marcin

Lewica zdominowała edukację młodego pokolenia na dekady. Nauczyciele postrzegają swoich uczniów w coraz większym stopniu, jako »linię frontu bitwy o przyszłość naszego narodu«.

XDD Patrząc na to, że wykładnia ekonomii na uniwerkach to jedynie neoklasyczne bzdury ten fragment śmieszy jeszcze bardziej.

Odpowiedz

Bart

Po przeczytaniu jednego paska komiksowego w krytyce tego autora - już wszystko jest jasne o co im chodzi - chyba już bez konieczności czytania całości =>
Oni widzą wolności jako korporacjonizm, a Państwo jest od tego aby nas chronić przed tymi złymi korporacjami.

Już któryś raz spotykam się z tym 100% utożsamieniem

Odpowiedz

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.