Nie zapomnij rozliczyć PIT do końca kwietnia
KRS: 0000174572
Powrót
Ekonomia sektora publicznego

St. Onge: Javier Milei zlikwidował deficyt budżetowy w… 9 tygodni

0
Peter St. Onge
Przeczytanie zajmie 3 min
St_Onge_Javier Milei_zlikwidowal_deficyt_budzetowy_w_9_tygodni
Pobierz w wersji
PDF EPUB MOBI

Źródło: mises.org 

Tłumaczenie: Jakub Juszczak 

Prezydent Argentyny Javier Milei odniósł kilka znaczących sukcesów, odnotowując pierwszą miesięczną nadwyżkę budżetową od 12 lat. 

Milei potrzebował zaledwie dziewięciu i pół tygodnia, aby zrównoważyć budżet, którego deficyt według prognoz poprzedniego rządu miał wynieść 5% PKB. Odnosząc to do wielkości deficytu USA, zamienił on roczny deficyt w wysokości 1,2 biliona dolarów w 400 miliardów nadwyżki. W 9 i pół tygodnia. 

Jak tego dokonał? To proste: zredukował budżet wielu centralnych agencji rządowych o 50%, jednocześnie likwidując kolesiowskie kontrakty z oraz rozdawnictwo aktywistów. 

Dla porównania, gdyby obciąć cały budżet federalny o 50%, szybko można by zaoszczędzić 3 biliony dolarów i zacząć spłacać dług publiczny. 

Okazuje się, że można to zrobić, a świat nie pogrąży się w chaosie.

Milei robi szybkie postępy 

Deficyt nie jest jedynym problemem, który rozwiązał Milei. Ograniczył przywileje prawne dla wybranych grup interesów, pozbył się kontroli walutowej, a ostatnio obniżył ceny wynajmu poprzez usunięcie regulacji określającej wysokość czynszu — co faktycznie doprowadziło do podwojenia liczby mieszkań na wynajem w Buenos Aires. 

Niestety, nie wszystko idzie gładko: projekt ustawy o prywatyzacji skorumpowanych przedsiębiorstw państwowych — której celem jest skuteczne zdesowietyzowanie argentyńskiej gospodarki — został zablokowany przez socjalistyczną opozycję, która służy związkom zawodowym, mogącym w skutek tej decyzji stracić miejsca pracy. 

Tymczasem duża reforma Milei, która miała znacznie ułatwić proces zatrudniania pracowników — mogąca zaszkodzić związkom zawodowym została odrzucona przez Sąd Najwyższy, który stwierdził, że musi ona przejść przez Kongres. 

Dla przeciętnego Argentyńczyka są to jednak nic nieznaczące zmiany w porównaniu z prawdziwym gospodarczym „słoniem”: argentyńską hiperinflacją. 

W zeszłym tygodniu miesięczna inflacja wyniosła 20,6%. To znacznie lepszy wynik niż ten osiągnięty przez ustępujący rząd, jednak skumulowana inflacja w ujęciu rocznym nadal wynosi 254%. 

Dlaczego jest ona tak wysoka? Częściowo dlatego, że Milei musiał uwolnić kurs wymiany walut, aby uprościć drogę do dolaryzacji — przyjęcia przez Argentynę dolara amerykańskiego zamiast lokalnego peso wartego tyle co konfetti. 

Ale jest tak przede wszystkim dlatego, że rzeki pieniędzy wydrukowane przez poprzednio rządzących socjalistów nadal płyną przez zniszczone ruiny argentyńskiej gospodarki. W końcu Milei sprawuje swój urząd dopiero od dwóch miesięcy. 

Dolaryzacja Argentyny 

Reformy przeprowadzane przez prezydenta Milei dalej będą napotykać zażarty opór. Ale jego postępy w redukowaniu inflacji będą kluczem do utrzymania poparcia. 

Właśnie odniósł wielkie zwycięstwo nad deficytem budżetowym, ale można to tylko porównać do tymczasowego zatrzymania krwawienia — pacjent, jakim jest argentyńska gospodarka nadal jest w stanie krytycznym 

Aby w pełni zwalczyć argentyńską hiperinflację, Milei musiałby poczynić prawdziwe postępy w zakresie dolaryzacji — lub, ośmielmy się pomarzyć, wprowadzenia standardu złota. W przypadku dolaryzacji wiązałoby się to z ogłoszeniem wielomiesięcznego okresu na rewaluację aktywów wycenianych w peso na dolary. 

Do tej pory prezydent Milei przygotowywał podwaliny — dotychczasowe reformy stanowią tego istotny krok. Z pewnością jest on zmotywowany, aby to zrobić, ponieważ dolaryzacja w innych krajach, takich jak Ekwador, cechuje się aż 90-procentowym poparciem społecznym. Jednak jest to skomplikowany proces i jeśli zostanie źle przeprowadzony, będzie skazany na porażkę. 

Stawka jest wysoka. I to nie tylko dla losów Argentyny: jeśli Milei odniesie sukces, stanie się wzorem dla radykalnie kurczących się rządów działających w innych krajach Ameryki Łacińskiej, na całym świecie, a nawet dla pozbawionych kręgosłupa moralnego goblinów z Waszyngtonu. 

Pierwotnie opublikowane na profstonge.com. 

Źródło ilustracji: Adobe Stock

Kategorie
Ekonomia sektora publicznego Teksty Tłumaczenia


Nasza działalność jest możliwa dzięki wsparciu naszych Darczyńców, zostań jednym z nich.

Zobacz wszystkie możliwości wsparcia

Wesprzyj nas, to dzięki naszym Darczyńcom wciąż się rozwijamy

Czytaj również

Bermudez_Ocena_pierwszego miesiaca_rzadow prezydenta_Javiera_Milei

Polityka współczesna

Bermudez: Ocena pierwszego miesiąca rządów prezydenta Javiera Milei

Minął dopiero miesiąc — trzeba być krytycznym, ale ostrożnym i brać pod uwagę sprawy pragmatyczne.

McMaken_Długoterminowe zwycięstwo Milei zależy od jego zwycięstwa w wojnie idei

Polityka współczesna

McMaken: Długoterminowe zwycięstwo Milei zależy od jego zwycięstwa w wojnie idei

Dał się poznać jako niezwykle głośny krytyk socjalizmu...

Milei_Przemówienie_WEF_Davos

Polityka współczesna

Milei: przemówienie w Davos

Wolność gospodarcza, ograniczony rząd i nieograniczony szacunek dla własności prywatnej są niezbędnymi elementami wzrostu gospodarczego.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.