Frédéric Bastiat: Harmonie ekonomiczne

29 listopada 2006 Internetowa Biblioteka Ekonomiczna komentarze: 3

Pobierz w formacie PDF*

Przedstawiamy elektroniczną wersję pierwszego polskiego tłumaczenia największej i najważniejszej książki w dorobku Frédérica Bastiata – Harmonii ekonomicznych.

W swoim dziele życia Bastiat pragnął przedstawić rozwój ludzkiej cywilizacji i ludzkiego społeczeństwa jako dzieje harmonijnego dążenia do doskonałości, pokazując, jak i dlaczego prawa ekonomii wspomagają proces naturalnego dla człowieka wzrostu i samodoskonalenia. Bastiat chciał oddalić mity – przede wszystkim stworzone przez myśl utopijną i socjalistyczną – wedle których ludzkość zmierza wyłącznie do autodestrukcji, przez co wynalazcy nowych porządkółw społecznych powinni ją naprawiać. Wielki francuski ekonomista wierzył – i dowodził tego – że to właśnie ograniczanie ludzkiej wolności jest złem i to ono rodzi zło godne zwalczenia.

Serdecznie zapraszamy do lektury!

Podobał Ci się artykuł?

Wesprzyj nas
Avatar

O Autorze:

Frédéric Bastiat

Pozostałe wpisy autora:

3 Komentarze “Frédéric Bastiat: Harmonie ekonomiczne

  1. „Wielki francuski ekonomista wierzył – i dowodził tego – że to właśnie ograniczanie ludzkiej wolności jest złem i to ono rodzi zło godne zwalczenia.”
    No tak, tylko że dziewiętnastowieczny ekonomista żył w czasach wczesnego rozwoju kapitalizmu, nie znał tych wszystkich wynaturzeń z jakimi mamy do czynienia w światowej gospodarce obecnie. Jego poglądy dzisiaj brzmią dość naiwnie, choć w wielu punktach się z nim zgadzamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podnieśmy stopę wsparcia!
KRS: 0000174572
 
KRS: 0000174572