
Bastiat: Rabunek a Prawo
Mamy przyjemność przedstawić esej Frédérica Bastiata pt. "Rabunek a Prawo", który został wydany przez portal bastiat.pl.

Bastiat: Utopista
Mamy przyjemność przedstawić esej Frédérica Bastiata pt. "Utopista", który został wydany przez portal bastiat.pl.

Bastiat: Matura i socjalizm
Mamy przyjemność przedstawić esej Frédérica Bastiata pt. "Matura i Socjalizm". Książka została wydana przez portal bastiat.pl

Bastiat: Prawo
Prawo odwróciło swe ostrze! I porządkowa władza państwa wraz z nim! Twierdzę, że prawo nie tylko porzuciło swe pierwotne przeznaczenie, ale ma teraz cel dokładnie odwrotny! Prawo stało się orężem wszelkiego rodzaju chciwości! Zamiast zwalczać zbrodnię, samo tworzy zło, które winno karać! Jeżeli to prawda, to czuję się moralnie zobowiązany, by zwrócić uwagę mych współobywateli na tak poważną sprawę.
Bastiat: Co widać i czego nie widać (część VII)
„Przeklęte maszyny! Każdego roku ich coraz większa wydajność skazuje na ubóstwo miliony robotników, zabierając im pracę, wraz z pracą wynagrodzenie, z wynagrodzeniem chleb! Przeklęte maszyny!” Takie krzyki rodzą się ze zwykłego przesądu, a ich echo rozbrzmiewa w gazetach.
Bastiat: Co widać i czego nie widać (część VI)
Dzięki ustanowieniu ceł na żelazo jej producent zarabia pięć franków więcej na każdym kwintalu. Cło przynosi korzyść jemu i tym, którzy dzięki temu mają pracę. I gdyby cło sprawiło, że owe pięć franków spada z nieba, wówczas żadne złe skutki nie zakłócałyby dobrych konsekwencji. Niestety, to nie z nieba spadają tajemnicze pięciofrankowe monety, lecz pochodzą z kieszeni kowala, ślusarza, kołodzieja, rolnika, budowniczego, jednym słowem Jakuba Poczciwca, który teraz oddaje je, nie otrzymując w zamian nawet o miligram żelaza więcej niż w czasach, kiedy płacił za żelazo niższą cenę.
Bastiat: Co widać i czego nie widać (część V)
Przesadny rozwój usług publicznych, pociągając za sobą marnotrawienie zdolności i sił, zmierza do stworzenia wewnątrz społeczeństwa zgubnego pasożytnictwa. To dość osobliwe, że wiele współczesnych szkół, przypisując ten charakter wolnym i prywatnym usługom, stara się przekształcić profesje w stanowiska.
Bastiat: Co widać i czego nie widać (część IV)
Państwo buduje drogę, wznosi pałac, naprawia ulicę, kopie kanał. Tym sposobem daje pracę pewnej liczbie robotników — to widać, ale jednocześnie pozbawia pracy innych robotników — tego nie widać.
Bastiat: Co widać i czego nie widać (część III)
Pod adresem ekonomistów padają zarzuty. O co się nas oskarża? O to, że odrzucając dotację, odrzucamy jednocześnie samą rzecz, która ma podlegać dotacji, że jesteśmy wrogami wszelkiego rodzaju działalności, ponieważ chcemy, by ta działalność była z jednej strony wolna, a z drugiej sama poszukiwała dla siebie zapłaty. Kiedy domagamy się, by państwo nie interweniowało, za pośrednictwem podatków, w sferę religii – jesteśmy ateistami; kiedy żądamy, by państwo nie wkraczało w sferę edukacji – jesteśmy wrogami nauki; kiedy głosimy, że państwo nie może przez podatki sztucznie zawyżać wartości ziemi bądź jakiejś gałęzi przemysłu – jesteśmy wrogami własności i pracy; kiedy sądzimy, że państwo nie powinno dotować artystów – jesteśmy barbarzyńcami, którzy uważają, że sztuka to coś zupełnie niepotrzebnego.
Bastiat: Co widać i czego nie widać (część II)
Zyski urzędników płynące z podatków widać; dobro, jakie z nich wynika dla dostawców urzędników, też widać. To rzuca się w oczy. Ale straty, jaką ponoszą płatnicy, nie widać; szkody, jaka z tego wynika dla ich dostawców, także nie widać, mimo że rozum powinien od razu je dostrzec.
Bastiat: Co widać i czego nie widać (część I)
Między złym a dobrym ekonomistą istnieje tylko jedna różnica: pierwszy poprzestaje na skutku widocznym, drugi zaś bierze pod uwagę zarówno skutek, który widać, jak i skutki, które należy przewidzieć.
Frédéric Bastiat: Mały wybór pism
Prezentujemy wybór tekstów Frédérica Bastiata przygotowany przez wydawnictwo Wiara i Praca pana Mariusza Wojtenki. Dziękujemy panu Wojtence za udostępnienie publikacji i zapraszamy na stronę http://www.bastiat.pl/ (na razie w trakcie budowy) poświęconą twórczości F. Bastiata.
Internetowa Biblioteka Ekonomiczna
Frédéric Bastiat: Prawo
Przedstawiamy naszym Czytelnikom klasyczny, obok "Co widać i czego nie widać" cieszący się największą sławą, esej Frédérica Bastiata pt. "Prawo". W nim Autor, z właściwymi dla niego zacięciem i błyskotliwością, przeprowadza wywód, w którym zarazem odzwierciedla istotę obecnej korupcji prawa, jak i wskazuje, czym to prawo być powinno.
Internetowa Biblioteka Ekonomiczna
Frédéric Bastiat: Harmonie ekonomiczne
Mamy zaszczyt przedstawić polskiemu Czytelnikowi elektroniczną wersję pierwszego polskiego tłumaczenia największej i najważniejszej książki w dorobku Frédérica Bastiata - Harmonii ekonomicznych.
Internetowa Biblioteka Ekonomiczna
Frédéric Bastiat: Przeklęty pieniądz
Przedstawiamy następną pozycję w Internetowej Bibliotece Ekonomicznej, którą jest znakomity esej Frédérica Bastiata poświęcony problematyce polityki monetarnej prowadzonej przez rząd.
Bastiat vs. Proudhon – o darmowym kredycie: List piąty
Odpowiadając F. Bastiatowi, P.J. Proudhon broni socjalizmu, darmowego kredytu niezbędnego dla tego systemu, jednocześnie ostrej krytyce poddając samą treść poprzedniego listu Bastiata. Zarzuca mu bowiem zignorowanie meritum dyskusji poprzez przeniesienie jej na fałszywe, kapitalistyczne tory. Publikując kolejny list z debaty o darmowym kredycie, pozwalamy zadecydować samemu Czytelnikowi, czyje argumenty są prawidłowe. Zapraszamy do lektury!
Bastiat vs. Proudhon – o darmowym kredycie: List czwarty
F. Bastiat odpowiada P.J. Proudhonowi na jego krytykę (a jednocześnie pochwałę!) procentu oraz broni kapitału jako najważniejszego twórcy bogactwa narodów. Replika Proudhona - już wkrótce.
Bastiat vs. Proudhon – o darmowym kredycie: List trzeci
Oto trzeci już list z debaty pomiędzy P.J. Proudhonem a F. Bastiatem. Tym razem P.J. Proudhon odpowiada Bastiatowi, twierdząc, iż procent co prawda jest usługą, lecz bez problemu można zlikwidować jego egzekwowanie (na czym bezpłodnie "żerują" kapitaliści), poprzez "prosty" zabieg powołania drugiego banku centralnego - banku pożyczkowego. Odpowiedź F. Bastiata już niedługo na www.mises.pl.
Bastiat vs. Proudhon - o darmowym kredycie: List drugi
Prezentujemy drugi z czternastu listów w dyskusji F. Bastiata z P.J. Proudhonem o darmowym kredycie. Tym razem Bastiat odpowiada F.C. Chevému na poczynione przezeń w liście pierwszym zarzuty wobec procentu jako takiego. Bastiat twierdzi, iż użytkowanie własności niesie ze sobą dla użytkownika określoną wartość, wnosi też do dyskusji argumenty mówiące o swobodzie wymiany i produktywności kapitału. Zapraszamy do lektury - kolejne listy już niedługo na naszej stronie!
Bastiat vs. Proudhon - o darmowym kredycie: List pierwszy
Prezentujemy pierwszy z czternastu listów w dyskusji F. Bastiata z P.J. Proudhonem o darmowym kredycie. Pierwszy list jest odpowiedzią F.C. Chevégo, redaktora "Głosu Ludu", na esej Bastiata "Kredyt i renta". Kolejne listy, pisane już wyłącznie przez Bastiata i Proudhona, dostępne w całości jedynie po francusku, już wkrótce na naszej stronie. Zapraszamy do lektury!