Kwaśnicki: Waluty krajowe czy wspólnotowe? Oto jest pytanie!

17 czerwca 2021 Konkurencja walut Komentarze: 1

Jaki powinien być dobry system walutowy?

czytaj dalej
czytaj dalej

Mroziewicz: Dlaczego Szwedzi mówią „nej” strefie euro

12 grudnia 2018 Pieniądz Komentarze: 1

Aż 55% Szwedów uważa, że wprowadzenie euro będzie miało negatywne konsekwencje ekonomiczne (przy średniej europejskiej 51%.

czytaj dalej
czytaj dalej

Machaj: Grecki szlak do końca euro

16 maja 2010 Komentarze Komentarze: 11

W ostatnich tygodniach doszło do największego kryzysu w historii strefy euro i jednocześnie do jej najbardziej radykalnego przeobrażenia. Ten kryzys jest pierwszą, „miękką”, zapowiedzią katastrofy, która najprawdopodobniej czeka europejskie finanse w najbliższych dziesięcioleciach.

czytaj dalej
czytaj dalej

Kubisz: Euro 2011

25 września 2008 Komentarze Komentarze: 1

W ostatnich miesiącach polscy ekonomiści głównego nurtu jakby mniej energicznie pomstują na „niekorzystną dla eksportu” silną złotówkę. Można też usłyszeć opinie o dobroczynnej „sile” złotówki – trzymającej w ryzach ceny ropy. Zauważalny jest spadek cen niektórych towarów, np. samochodów. W takim oto klimacie na Forum Ekonomicznym w Krynicy premier Donald Tusk ogłasza, że wejście do […]

czytaj dalej
czytaj dalej

Machaj: Jak nie wejść do strefy euro?

19 maja 2008 Audio Komentarze: 0

Niedawno Komisja Europejska podjęła decyzję, że Słowacja nadaję się do wejścia do strefy euro, to jest zastąpienia korony przez europejską walutę. Przy okazji tej decyzji odżyły lekko komentarze na temat wejścia Polski do strefy euro, które również za jakiś czas ma nastąpić. Ponieważ jak już kiedyś wspominaliśmy, felieton nie jest miejscem na głębsze zajmowanie się kwestią wstąpienia do euro, skupmy się na jednym ciekawym aspekcie. Mianowicie zwolennicy przyjęcia w Polsce europejskiej waluty używają nieraz intrygującego argumentu – ponieważ Rzeczpospolita podpisała traktaty europejskie, to tak naprawdę zobowiązała się do przyjęcia euro. Tak więc z prawnego punktu widzenia nie mamy wyjścia i musimy wypełnić zobowiązanie.

czytaj dalej
czytaj dalej

Machaj: UE powinna wstąpić do strefy złotówkowej

17 marca 2008 Audio Komentarze: 0

Z debatą na temat przystąpienia Polski do strefy euro dzieje się coś dziwnego. Nie sposób oczywiście w kilku zdaniach przedstawić wszystkich niuansów wprowadzenia wspólnej waluty, ale można zwrócić uwagę na jeden szczególny jej aspekt, który jest praktycznie pomijany w polskim dyskursie. Chodzi o to, że waluta euro jest nie tylko połączeniem danego regionu jednym środkiem wymiany, lecz także wprowadzeniem przymusowej politycznej instytucji, jaką jest Europejski Bank Centralny, która decyduje o prowadzonej polityce monetarnej. Nie można wobec tego zapominać, że dyskusja o euro, to także dyskusja o polityce, a nie tylko gospodarce.

czytaj dalej
czytaj dalej

Jabłecki: Dyskusja o euro – komentarz

12 lutego 2008 Komentarze Komentarze: 0

Publikujemy polemikę Juliusza Jabłeckiego, eksperta Instytutu Misesa, z komentarzem Eryka Łona na temat wejścia Polski do strefy euro.

czytaj dalej
czytaj dalej

Nataf: Przed i po Euro: strategie walki o solidny pieniądz w XXI wieku

16 maja 2004 Pieniądz Komentarze: 0

Philippe Nataf pisze o historii pieniądza opartego o złocie, wyjaśnia korzyści płynące z przyjęcia standardu złota i uwolnienia bankowości. Tekst reprezentuje budzący kontrowersje nurt Free Banking Austriackiej Ekonomii, wewnątrz samej Szkoły Austriackiej będący przedmiotem ożywionych dyskusji i sporów. Dzięki temu artykuł powinien obudzić tym większe zainteresowanie Czytelników. Życzymy miłej i jednocześnie pouczającej lektury.

czytaj dalej
czytaj dalej
Podnieśmy stopę wsparcia!
KRS: 0000174572
 
KRS: 0000174572