Kategoria: Rynki surowców i towarów

Benedyk: Przedsiębiorcze państwo – edycja węglowa
Państwo nie jest kompetentne w zapewnianiu taniej energii.

Jasiński: Braki żywności to bardziej pokłosie interwencjonizmu niż wojny
Czas najwyższy na liberalizację rolnictwa.

Lloyd: Czy zbliża się kolejny supercykl surowcowy?
Dzięki geniuszowi ludzkiemu, uwzględniając inflację, ceny surowców spadają od tysiącleci.

Lacalle: Jak rządy zniszczyły rynek ropy
Przemysł naftowy był jednym z obszarów, które najmocniej dotknęły błędne inwestycje...

Kruk: Stan polskiego rolnictwa
Czy sytuacja w polskim rolnictwie jest gorsza niż w innych krajach Unii Europejskiej?

Wong: Niezbędna korekta w przemyśle naftowym
Niskie ceny ropy zawsze postrzegano jako niezmiernie korzystne dla gospodarki. Odnosi się to w szczególności do Stanów Zjednoczonych, gdzie większość gospodarstw domowych korzysta z samochodów jako głównego środku transportu. Przy niskich cenach ropy ludzie mogą wydawać więcej na produkty i usługi niezwiązane z przemysłem naftowym.

Mathews: Ekonomia rynku róż
Hodowcy dobrze wiedzą, że zaopatrzenie rynku w 130 milionów kwiatów w ciągu jednego dnia, to nie są rurki z kremem. Ich produkcja to nie jest robota taśmowa, jak w przypadku wszelakiej maści fast foodów czy baniaków z olejem napędowym. To kwiaty wymagające czasu, troski, ciepła i słońca.
Tucker: Niesamowity przekręt z etanolem
Chociaż ludzie od wieków uważali, że kukurydza jest przyzwoitym paliwem, trzeba było nakazu rządowego, aby zastosować ją w samochodach. Dlaczego? Ponieważ konsumenci wiedzieli lepiej. Producenci wiedzieli lepiej. Przemysł petrochemiczny wiedział lepiej. Rząd i producenci kukurydzy mieli inny pomysł i postanowili podzielić się nim z nami.
Chrupczalski: Ceny paliw
Przeciętnie zarabiający Polak pracuje na litr paliwa kilka razy dłużej niż np. przeciętnie zarabiający Holender czy Niemiec i wciąż jest mu daleko do możliwości nabywczych robotnika w Stanach Zjednoczonych w 1907 roku. Jaki związek z tymi faktami mają podatki?